Córki niczyje

Wilkie Collins
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Córki niczyje
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Wilkie Collins znany jest w Polsce z takich książek jak Kobieta w bieli, Kamień księżycowy czy Tajemnica pałacu w Wenecji. Tym razem proponujemy Czytelnikom pierwsze polskie wydanie powieści Córki niczyje, jednego z najbardziej poczytnych i cenionych dzieł tego dziewiętnastowiecznego autora, uważanego za prekursora powieści sensacyjnej i detektywistycznej. Po tragicznej śmierci obojga rodziców wiodące dotąd idylliczne życie Magdalen i Nora Vanstone odkrywają nagle, że urodziły się jako nieślubne dzieci i na własnej skórze przekonują się, co oznacza piętno społeczne. Pozbawione jakiegokolwiek spadku, wyrzucone z domu, w którym spędziły dzieciństwo i odarte nawet z prawa do własnego nazwiska, muszą nauczyć się radzić sobie same. Zrównoważona Nora postanawia zostać guwernantką, ale jej dynamiczna i niezależna siostra Magdalen ma inny pomysł: zdecydowana za wszelką cenę odzyskać majątek rodziców i swoje dobre imię, planuje zemstę. W osiągnięciu celu mają jej pomóc niebanalna uroda i talent aktorski oraz niejaki kapitan Wragge – daleki krewny jej matki i zawodowy oszust.
Data wydania: 2016-05-18
ISBN: 978-83-7779-350-3, 9788377793503
Wydawnictwo: MG
Stron: 768

Autor

Wilkie Collins Wilkie Collins
Urodzony 8 stycznia 1824 roku w Wielkiej Brytanii (Londyn)
William Wilkie Collins – angielski powieściopisarz, dramaturg, autor opowiadań. Syn malarza Williama Collinsa. Ogromnie popularny za życia. Napisał 30 powieści, ponad 60 opowiadań, 14 dramatów i ponad 100 esejów. Najbardziej znane powieści to The...

Pozostałe książki:

Tajemnica Mirtowego Pokoju Córka Izebel Armadale Basil Kobieta w bieli
Wszystkie książki Wilkie Collins

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Córki niczyje nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2021-05-07
7 /10
Przeczytane Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚

Dura lex, sed lex.

Los był dla sióstr Magdalen i Nory Vanstone bardzo okrutny. Przedwczesna śmierć rodziców odkrywa przed nimi straszny sekret – ich rodzice żyli ze sobą bez ślubu i jako owoc zakazanej miłości, oraz w skutek niefortunnego zbiegu okoliczności, dziewczęta tracą prawo do dziedziczenia majątku. To, co się z nimi stanie, zależy tylko i wyłącznie od człowieka, który nienawidził ich ojca, ale pozostaje ich najbliższym krewnym. Czy czas zmiękczył serce zawziętego człowieka?

Możemy się domyślić, że nie zmiękczył, inaczej książka zakończyłaby się happy endem po max stu stronach. Reakcja każdej z sióstr Vanstone na taki obrót sprawy była odmienna – Nora przyjęła wszystko ze spokojem, Magdalen zaczęła szykować się do wojny. Oczywiście ta druga opcja, jako bardziej widowiskowa, stanie się głównym tematem książki.

Trzeba przyznać, że Magdalen miała niezły charakterek. W jej wieku też taka byłam i chociaż doświadczenie stępiło już nieco moje ostre ząbki, kibicowałam jej w dążeniu do celu, mimo obrania przez nią nielegalnych i wątpliwych moralnie środków. Nie było przecież jej winą, że przez skostniałe prawo została pozbawiona wszystkiego i została zmuszona do podjęcia tak radykalnych kroków. Nie każdy jest w stanie pokornie pogodzić się z losem.

Zawiodło mnie jednak gładkie zakończenie, spodziewałam się czegoś mniej przesłodzonego.

× 16 | link |
@Renax
2020-07-01
7 /10
Przeczytane Literatura obca

Książka jest obszerna, bo liczy 768 stron. Podzielona jest na 8 części, rozgrywających się w różnych miejscach. Akcja trwa ponad rok. Powieść jest dynamiczna, bardzo plastyczna i ciekawa. Nie odczuwa się jej obszerności.
Intryga opiera się na obecności dwóch sióstr, które poprzez splot nieszczęśliwych wypadków straciły spadek. Dziewczęta jednak nie rozłożyły rąk, ale w swój właściwy sposób próbowały radzić sobie z życiem. Obie siostry miały odmienne charaktery, co przedstawia fabuła na 100 stronach, więc i obie wybrały odmienne drogi w życiu. Jedna - prostą, a druga - pokrętną. Czy odzyskają majątek? Na to trzeba czekać do końca powieści.
Zalety tej powieści to obrazowość opisów, to dynamika narracji. To dynamika intrygi. Główne uczucie, które konstruują fabułę to zemsta. Nie rozpacz, nie miłość, ale zemsta. 'Córki niczyje' jest więc prekursorką współczesnych seriali, którymi my kobiety się pasjonujemy, przyznając się do tego lub nie.

× 12 | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Współpraca Posiadam

Wilkie Collins, angielski powieściopisarz, eseista i dramaturg.Jego powieści, gdy tylko ukazywały się drukiem, znikały jak ciepłe bułeczki.Obok Karola Dickensa, jeden z najpopularniejszych pisarzy schyłku epoki wiktoriańskiej.
Prekursor powieści detektywistycznej, a powieść"Kamień księżycowy", uważana jest za pierwszą książkę tego gatunku.
W Polsce, oprócz wspomnianego "Kamienia...", wydano "Kobietę w bieli", oraz kilka opowiadań.

Dzięki uprzejmości Wydawnictwa MG, otrzymałem do recenzji, jego kolejną książkę, "Córki niczyje", a jest to pierwsze polskie wydanie.
A jest opowieść o dwóch siostrach, o skrajnie różnych charakterach, które po tragicznej śmierci rodziców, dowiadują się, że nie mają prawa, nie tylko do majątku po rodzicach, ale nawet do nazwiska, gdyż, jak się okazało, były obydwie dziećmi nieślubnymi.

Nora postanawia zostać guwernantką, a Magdalena, za wszelką cenę usiłuje odzyskać majątek rodziców, przywrócić dobre imię, a także zemścić się na sprawcach swojego nieszczęścia.Oczywiście do pomocy angażuje dalekiego krewnego swojej matki, który jest kapitanem, a dodatkowo jest zawodowym oszustem.Całe to dochodzenie do prawdy, a w szczególności szukanie sprawiedliwości mocno się komplikuje, kiedy to okazuje się, że...
Ale to zostawiam czytelnikom do odkrycia.

Wspaniała książka, która mimo upływu tylu lat od premiery, nie straciła nic ze swojego uroku.Bohaterowie, pełni życia i autentyczni, ze swoimi przywarami, cnotami, ze sw...

| link |
@ksiazkirabe
2020-04-26
7 /10
Przeczytane 2020 Posiadam

Przeczytanie tej książki zajęło mi cały miesiąc, nie tylko ze względu na jej dużą objętość ;). Początkowo nie mogłam się wciągnąć w tę historię, ale od kiedy pojawił się kapitan Wragge, cała opowieść nabrała tempa i kolorytu, aby następnie momentami tracić jednak swój impet i lekko nużyć dłużyznami. Nie polubiłam się z bohaterami (poza wspomnianym kapitanem), uważam jednak, że zostali oni napisani w świetnym stylu, nie są płascy, czy czarno-biali, mają w sobie wiele życia i charakteru. Bardzo podobał mi się pomysł na historię tytułowych córek niczyich, czyli Nory i Magdalen Vanstone, była to opowieść mocno zagmatwana, pełna intryg, zdrad, życiowych wydarzeń, tragedii i radości. To dobra lektura, warta uwagi i cieszę się, że ją przeczytałam, mimo iż zajęło mi to aż tyle czasu ;)

Przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

| link |
@sun
2018-12-22
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Córki niczyje. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl