Cukiereczki

autor: Mian Mian Kulpa Katarzyna (tłum.)
Cukiereczki
3.0
Ocena 3.0 na 5 możliwych
Na podstawie 19 ocen kanapowiczów
Zakazana w Chinach powieść młodej, skandalizującej autorki! Chiny, przełom la...
Zakazana w Chinach powieść młodej, skandalizującej autorki! Chiny, przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Siedemnastoletnia Hong porzuca renomowaną szkołę i wyjeżdża z Szanghaju, by pracować jako piosenkarka w nocnych klubach. Trafia do miasta Shenzhen, leżącego w specjalnej strefie ...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788374142922
Wydawnictwo: W.A.B.
Napisz swoją opinię

Opinie

@Chikuma
@Chikuma 2010-10-30
Przeczytane (2010-10-30)
Zgadzam się z heroiną. Książka zasługuje na 6 gwiazdek. Mian Mian jest naprawdę odważna, pisząc coś takiego i publikując w Chinach. Też nie dziwię się, że ją tam ocenzurowano. Poruszona tematy tabu, o których boimy się mówić. Opisuje, jaki zgubny wpływ na ludzi mają narkotyki i seks z kim popadnie. Zmusza do myślenia i do zastanowienia się, czy nawet samo spróbowanie narkotyków jest takie "super". Wracałam do niej kilka razy i okropnie się cieszę, że jednak zdecydowałam się, żeby ją kupić na prywatną półkę. Z czystym sercem polecam ją każdemu, kogo interesuje to środowisko i chciałby zobaczyć, jak ono funkcjonuje w Chinach. Niech nikt się nie zraża łatwym językiem i tym, że "o tym samym". Owszem, o tym samym, ale w inny sposób, bo styl Mian Mian jest jedyny w swoim rodzaju. Chyba nie ma drugiego takiego autora.
@heroina
@heroina 2009-07-07
Przeczytane (2009-07-07)
nie zgadzam się z przedmówcami, książka świetna, dałabym jej 6 gwiazdek. nie bez powodu zakazano "cukiereczków" w chinach. aids, handel narkotykami, prostytucja to problemy które nie dotyczą chin oficjalnie, zaś autorka pokazała, że owszem istnieją, a istnieją tak bardzo, że doświadczyła ich zarówno ona jak i większość jej znajomych. książka pokazuje można by powiedzieć, że prawdziwe życie, ale czy takie sformułowanie nie brzmi banalnie? siła książki tkwi w niewyszukanym języku, takim jakim posługujemy się na co dzień, a który w "cukiereczkach" miejscami zmienia się w poezję. tytułowe cukierki są momentami gorzkie, co uwiarygadnia nam przedstawione sytuacje, bo przecież czytamy tam o życiu, a ono jest jest cukierek, a ten może być jak pudełko czekoladek jak mówiła mama foresta
@Amarillo
@Amarillo 2011-04-26
Przeczytane (2011-04-26)
Pierwsza połowa książki kompletnie mi się nie podobała, jednak jej druga część była.. inna. Nie mówię, że była jakaś cudowna i wspaniała - nie. Była po prostu inna. Szczerze powiedziawszy kompletnie nie potrafiłam zrozumieć zachowania głównej bohaterki i jej chłopaka.. Zachowywali się dziwnie - taka moje opinia. Zaskoczyły mnie również imiona niektórych bohaterów jak na przykład Kiwi, Jabłko, A. i B. Nie dziwię się, że książka została ocenzurowana. Nie jest to książka, dla której warto zaprzestać czytania jakiejkolwiek innej, ale w sumie warto nad nią usiąść i ją sobie przeczytać. ; )
@Jjolka
@Jjolka 2012-09-26
Przeczytane (2016-01-11)
Właściwie nie mam pojęcia jak udało mi się ją przeczytać. Depresyjne, zepsute życie bohaterów. Coraz to nowe ćpuńskie, seksualne rozterki. Przedziwnie nakreślone sylwetki (niby to bohater jest zepsuty, ale ujmować w ładne słowa potrafi) osób z marginesu. Rynsztokowa książka, no jakże inaczej powiedzieć. Czuję się dosłownie zbrukana. I możliwe, że zapadnie mi cząstka książka w pamięci nie zostawiając z siebie nic pozytywnego.
@bunia
@bunia 2009-10-10
Przeczytane (2008-12-08)
Dla mnie czytanie tej książki to strata czasu. Tabu istnieje przecież w każdej kulturze i chyba tylko w próbie odkrycia go autorka upatrywała swojego literackiego sukcesu, bo dla mnie książka nie ma żadnych innych walorów - w końcu ileż można się katować opisami stosunków seksualnych jakiejś nastoletniej lumpiary. Co za dużo, to nawet pies nie zje.
@Immora_Fray
@Immora_Fray 2008-11-09
Przeczytane (2008-11-09)
Dawno nie czytałam tak beznadziejnej książki. Nudna, cały czas praktycznie o tym samym, nie wciągająca, nijaka. Czas na czytanie jej uważam za czas stracony i nie polecam nikomu.
@vazon
@vazon 2011-01-24
Przeczytane (2011-01-12)
Pierwsza połowa tej książki ciekawa i wstrząsająca, a druga jest tak nudna, że nie wiem jakim cudem doczytałam tę książkę do końca.
@TiTiUu
@TiTiUu 2011-01-24
Przeczytane (2011-02-05)
"Cukiereczki" to jedna z najbardziej dziadowskich książek, na jakie miałam nieszczęście się natknąć. Nędza, po prostu nędza.
@marctic
@marctic 2009-02-11
Przeczytane (2009-02-11)
Zgadzam się z przedmówcą:) Książka wprost tragiczna...Żadnej fabuły,po prostu w kółko to samo,aż robi się niedobrze...
Cukiereczki

Zakazana w Chinach powieść młodej, skandalizującej autorki!
Chiny, przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Siedemnastoletnia Hong porzuca renomowaną szkołę i wyjeżdża z Szanghaju, by pracować jako piosenkarka w nocnych klubach. Trafia do miasta Shenzhen, leżącego w specjalnej strefie ekonomicznej. Do Shenzhen najszybciej docierają elementy kultury zachodniej ? idole muzyczni, styl życia, używki, powstają coraz to nowe podejrzane lokale, kwitnie prostytucja, handel narkotykami, zorganizowana przestępczość. Hong wiąże się
z młodym muzykiem, Sainingiem, z którym wiedzie cygańskie życie, pełne wrażeń i rozczarowań.
Podróż przez chiński półświatek staje się dla bohaterki okazją do odkrycia własnych pragnień, osiągnięcia dojrzałości. Mian Mian w bezkompromisowy i niezwykle szczery sposób opisuje poszukiwanie przez Hong własnej wartości i godności w świecie podobnych do niej outsierów. Cukiereczki to jednocześnie jedyny w swoim rodzaju obraz współczesnych Chin ? barwnych, tętniących życiem, czerpiących wzory z zachodniego świata, a przede wszystkim dalekich od znanej nam z reportaży szarej rzeczywistości komunistycznej.
W tej świetnie napisanej powieści jedyną bronią masowego rażenia jest zachodnia popkultura.
?Washington Post?
Być może Mian Mian jest największą nadzieją chińskiej literatury. W jej opowieściach pojawiają się tematy kluczowe dla zrozumienia doświadczeń całej generacji ? seksualność, narkotyki, otwieranie się Chin na świat.
?International Herald Tribune?

Autorzy
Mian Mian
Chińska pisarka, autorka zbioru opowiadań La La La (1997) oraz powieści Cukiereczki (2000, W.A.B. 2007). Cukiereczki wywołały w Chinach prawdziwą burzę obyczajową - cztery miesiące po publikacji ce...
Inne książki:
Książka Panda Sex
Książka Panda Sex
Współtworzący tą stronę
puchar @prych @prych pierwsza opinia