Cyrankiewicz. Wieczny premier

Piotr Lipiński
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Cyrankiewicz. Wieczny premier
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Socjalista przed wojną, więzień Auschwitz w czasie wojny, czołowy komunista po wojnie. Konformista, bohater dowcipów, wieczny premier. Szara eminencja, figurant. Ulubieniec wielu Polaków.

Stał na czele rządu przez ponad dwadzieścia lat, od 1947 do 1970 roku, z przerwą w latach 1952–1954, kiedy stanowisko zajmował Bierut. Wówczas był wicepremierem. Żartowano, że jest najtańszym politykiem w PRL-u, bo do urzędów nie trzeba zamawiać nowych portretów. Po rozstaniu z fotelem premiera został przewodniczącym Ogólnopolskiego Komitetu Pokoju. „Żołnierzem na froncie walki o pokój” był do 1986 roku. Dopiero wtedy ostatecznie zakończyła się jego polityczna kariera. Miał 75 lat.

Korzystał z przywilejów władzy. Kochał życie, zmieniał kobiety, jeździł szybkimi samochodami i pijał drogie trunki. Mówiono na niego Car Ankiewicz.Dowcipy o sobie lubił, nawet kolekcjonował, a niektóre podobno sam wymyślał. Jedni zapamiętali, że był wysoki, drudzy, że niski, trzeci, że średniego wzrostu. Większość nie wątpi, że był łysy. Zmarł 20 stycznia 1989 roku. Niecałe pół roku później zakończył się w Polsce komunizm.

Książka Piotra Lipińskiego to oparta na solidnej podstawie źródłowej próba rozwikłania zagadek i tajemnic, jakie narosły wokół Józefa Cyrankiewicza – jednej z najciekawszych postaci peerelowskiego establishmentu.

„Zdradzał. Obie żony; przyjaciół z przedwojennej PPS, w której wyrósł; akowców i rząd w Londynie, choć o mało nie został zastępcą jego delegata na kraj; Bolesława Bieruta, który dał mu stanowisko premiera; robotników, którym za młodu chciał służyć, a po poznańskim Czerwcu groził, że jeśli podniosą rękę na ludową władzę, to ona im tę rękę odrąbie. Wierny był tylko swojej chęci życia – po Auschwitz.

Wielki polityk, który uosabia wszystko to, co w polityce małe. Dzięki nieprawdopodobnemu szczęściu przeżył obóz koncentracyjny, lecz wyszedł z niego jako inny człowiek. Jego zdolności przystosowania się zapewniły mu stanowisko premiera na ponad dwie dekady.

Ale lubił też książki, artystów, potrafił przemawiać bez kartki, był mistrzem kompromisu i fantastycznym politykiem w najgorszych dla polityki czasach. Na starość stał się zgorzkniałym satyrem.

Przeczytaj, jeśli chcesz zrozumieć, jak polityk traci ideały i nie bacząc na zajmowane stanowisko premiera – jest tylko tym drugim. Wykonawcą poleceń faktycznego szefa.”

Andrzej Skworz

Data wydania: 2021-01-13
ISBN: 978-83-8191-136-8, 9788381911368
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Biografia
Stron: 272
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Piotr Lipiński Piotr Lipiński
Urodzony w 1967 roku w Polsce
Piotr Lipiński – reporter podejmujący tematy polskiej historii najnowszej, przez dwie dekady związany z „Gazetą Wyborczą”. Autor książek Bicia nie trzeba było ich uczyć. Proces Humera i oficerów śledczych Urzędu Bezpieczeństwa, Cyrankiewicz. Wieczny...

Pozostałe książki:

Bierut. Kiedy partia była bogiem Absurdy PRL-u Anoda Gomułka. Władzy nie oddamy Afryka. Opowieści podróżne
Wszystkie książki Piotr Lipiński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Powierzchowna biografia

24.10.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Dziennikarska biografia najdłużej urzędującego premiera PRL-owskiego. Cyrankiewicz to postać niewątpliwie nietuzinkowa, przed wojną czołowy działacz PPS, któremu nie po drodze było z komunistami, w czasie wojny więzień Auschwitz, gdzie organizował konspirację, po wojnie zdradził ideały PPS by stać się błyskotliwym i cynicznym politykiem, miłośniki... {} Recenzja książki Cyrankiewicz. Wieczny premier

@almos@almos {}× 16

Moja opinia o książce

Opinie

@Mackowy
2019-11-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Wspomnienia, biografie Reportaże

Zawiodłem się.

Liczyłem na solidną porcję wiedzy o Cyrankiewiczu, a dostałem zbiór impresji historyków, wielostronicowe cytaty z innych (dosłownie kilku), mądrzejszych książek, obszerne fragmenty przemówień (tak o obcinaniu ręki jest też) i masę biogramów. Na przykład gdy autor opisuje pobyt przyszłego premiera PRL w Auschwitz, to bez mała połowę rozdziału zajmuje życiorys Pileckiego (który był wielkim człowiekiem, ale jakbym chciał przeczytać książkę o rotmistrzu Pileckim to taką bym kupił) i tak co rozdział: PPS, Gomółka, kształtowanie się PRL itd. historia Cyrankiewicza rozmywa się w ogólnej historii naszego biednego kraju, przy czym nie jest to jakaś wnikliwa analiza i jeśli ktoś choć trochę interesuje się powojennymi losami Polski to po prostu się zanudzi czytając po raz setny o tym samym (a nie sądzę aby ktoś oprócz historyków amatorów sięgnął po tą pozycję, także trochę książka dla nikogo).

Życie prywatne? Tu już lepiej, ale też materiału jest raczej na artykuł niż na książkę, trochę balansuje na granicy tabloidu (dość płytko).

Naprawdę szkoda zmarnowanego potencjału, bo z chęcią przeczytałbym jakieś solidne opracowanie o Wiecznym Premierze.

{}× 3 | link |
@melkart002
2020-10-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Większość ludzi uważa go za karierowicza, który zrobiłby wszystko, aby osiągnąć swe zamierzenia. Mógł zamieszkać na Zachodzie (w 1940 roku), ale wtedy któżby o nim pamiętał. Wolał zostać, co przypłacił uwięzieniem w Auschwitz. Po zakończeniu wojny został jednym z czołowych przedstawicieli polskiej sceny władzy. Szybko zmieniał poglądy, tylko po to, by utrzymać się u władzy. Nic dziwnego, że przylgnął do niego tytuł "Wiecznego premiera". Jako jeden z niewielu, potrafił utrzymać władzę zarówno w czasie stalinowskim, jak i pod rządami Gomułki.
Wbrew naszym wyobrażeniom, Józef Cyrankiewicz wyróżniał się w aparacie PRL-owskiej elity. Był kulturalny, obyty, elegancki. Lubił towarzystwo artystów i artystek – jego żoną była słynna wówczas Nina Andrycz. Ludzie ludu, zazwyczaj, bardzo go lubili, o czym świadczy ogromny zbiór anegdot i dowcipów mu poświęconych. Nie bał się podejmować trudnych decyzji – w czerwcu 1956 roku wysłał polskie wojska przeciw strajkującym robotnikom poznańskim. Wcześniej Cyrankiewicz odmówił pomocy Witoldowi Pileckiemu (i wiemy, jak się to skończyło).
Cyrankiewicz w książce Piotra Lipińskiego, to postać nietuzinkowa, emocjonująca, wręcz magnetyczna. Autor wszystko świetnie udokumentował. Co ciekawe, czytając biografię Cyrankiewicza można odnaleźć elementy współczesnej polityki, co jeszcze bardziej nadaje smaku książce.

{}× 2 | link |
@maslowskimarcinn
2022-01-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@almos
2021-10-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane ebook biografia/autobiografia
@Czytanna
2021-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane Biografie
JU
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Cyrankiewicz. Wieczny premier. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl