Cywilizacja odrodzenia

Jean Delumeau
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Cywilizacja odrodzenia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

To klasyczne już i najlepiej znane z dzieł nestora francuskich historyków Jeana Delumeau (ur. 1923) stara się pokazać, że wbrew rozpowszechnionym przekonaniom renesans nie był wcale ?odrodzeniem?. Nic się tam nie ?odradzało?, za to wiele rodziło. Renesans nie zrywał ze średniowieczem, lecz je kontynuował ? jeśli był nieco mniej religijny, to nie na zasadzie antyreligijnego ?odrodzenia?, lecz nowych, bardziej liberalnych prądów. Delumeau nie ogranicza się do sztuki, najbardziej spektakularnego oblicza renesansu, lecz omawia całe spektrum tej kultury z cywilizacyjną, gospodarczą i przemysłową stroną włącznie. Pokazuje jedność twórczości w ówczesnym rozumieniu ? czy to malarskiej, czy wynalazczej. Leonardo malował, a zarazem projektował maszyny (co było wtedy dość popularne, a on sam, wbrew mitowi, nie był najzdolniejszym z renesansowych inżynierów). Spoglądając w swej monumentalnej monografii z perspektywy historycznej, socjoekonomicznej i ideologicznej, autor przedstawia odrodzenie nie jako powrót do jakiegoś mitycznego ?humanizmu? wypartego rzekomo przez średniowiecze, lecz jako przedproże naszej nowoczesności. Przedproże ? przy całym geniuszu epoki ? osiągane mozolnie: nauka stopiona z magią, religia eksperymentująca z ?pogaństwem?, jednak wynalazki (druk), odkrycia geograficzne czy nawet reformacja sprawiają, że naszej współczesności łatwiej się rozpoznać w epoce odrodzenia niż w jakiejkolwiek innej przed nią.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-62858-69-9, 9788362858699
Wydawnictwo: ALETHEIA
Seria: Rodowody Cywilizacji
Stron: 500
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jean Delumeau Jean Delumeau
Urodzony 18 czerwca 1923 roku we Francji (Nantes)
francuski historyk zajmujący się kulturą, religią i mentalnością nowożytną. Był wykładowcą na uniwersytecie w Rennes, a w latach 1975–1994 profesorem Collège de France, specjalizującym się w historii Kościoła i myśli Zachodu od XIV do XVIII wieku.

Pozostałe książki:

Strach w kulturze Zachodu XIV-XVIII wieku Historia raju. Ogród rozkoszy Skrzydła anioła Rozmowy o końcu czasów Historia ojców i ojcostwa
Wszystkie książki Jean Delumeau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Cywilizacja odrodzenia nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Klementynka
2021-07-02
8 /10
Przeczytane starożytność, archeologia

Cytaty z książki

“(...) Palmieri, florencki humanista i polityk Quattrocenta, dodaje: "Ten, kto chlubi się czynami swoich przodków, sam siebie pozbawia zasług...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl