Cywilizacja odrodzenia

Jean Delumeau
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Cywilizacja odrodzenia
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka Jeana Delumeau, profesora historii na paryskiej Sorbonie, stanowi jeden z tomów serii "Wielkie Cywilizacje" wydawnictwa Arthaud.
Zarys niniejszy ma charakter ambitnej, szeroko zakrojonej syntezy, dającej obraz przemian, które zachodziły w kręgu cywilizacyjnym Europy w okresie Odrodzenia i zdecydowały o tym, że wyprzedziła ona na parę wieków cywilizacje innych kontynentów. Składa się nań piętnaście odrębnych tematycznie esejów zgrupowanych w trzech zasadniczych działach. Pierwszy traktuje o kształtowaniu się zrębów nowożytnych państwowości i epoce wielkich odkryć geograficznych. Drugi poświęcony jest stanowi ówczesnej kultury materialnej oraz stosunków gospodarczych (porusza też ważny temat postępu technicznego). Trzeci wreszcie obrazuje mentalność ówczesnego człowieka i przemiany zachodzące w ideologii. Wszystkie cechuje żywy o bezpośredni styl narracji, jak najdalszy od suchego wykładu. Książka obfituje ponadto w cytaty ze źródeł, z prac naukowych, a także korzysta często z fragmentów prozy i poezji renesansowej. Nawet dane statystyczne stają się chwilami frapującym zwierciadłem epoki. Szata ilustracyjna uwzględnia liczne, często przywoływane w tekście dzieła sztuki Odrodzenia. Tom zawiera ponadto 21 szczegółowych map.

Tytuł oryginalny: La Civilisation de la Renaissance
Data wydania: 1987
ISBN: 83-06-01194-5, 8306011945
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Rodowody Cywilizacji
Stron: 651
dodana przez: mrbiggles
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jean Delumeau Jean Delumeau
Urodzony 18 czerwca 1923 roku we Francji (Nantes)
francuski historyk zajmujący się kulturą, religią i mentalnością nowożytną. Był wykładowcą na uniwersytecie w Rennes, a w latach 1975–1994 profesorem Collège de France, specjalizującym się w historii Kościoła i myśli Zachodu od XIV do XVIII wieku.

Pozostałe książki:

Strach w kulturze Zachodu XIV-XVIII wieku Historia raju. Ogród rozkoszy Cywilizacja odrodzenia Rozmowy o końcu czasów Historia ojców i ojcostwa
Wszystkie książki Jean Delumeau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Cywilizacja odrodzenia aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Klementynka
2021-07-02
8 /10
Przeczytane starożytność, archeologia

Cytaty z książki

“(...) Palmieri, florencki humanista i polityk Quattrocenta, dodaje: "Ten, kto chlubi się czynami swoich przodków, sam siebie pozbawia zasług...”
× 1
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl