Czarny jak ja

John Howard Griffin
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Czarny jak ja
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Poczuj rasizm na własnej skórze. Kanon lektur szkolnych, jedna z najważniejszych amerykańskich książek o rasizmie. Przejmująca relacja z niezwykłego eksperymentu Johna Griffina, który jesienią 1959 roku zmienił kolor swojej skóry i wyruszył w podróż po południowych stanach USA. Codzienne zapiski „czarnoskórego” dobitnie ujawniają rażącą niesprawiedliwość, uprzedzenia i przemoc, jakich doświadczali tam Afroamerykanie. Dająca do myślenia, wzruszająca i niezwykle aktualna.  
Tytuł oryginalny: Black Like Me
Data wydania: 2016-07-21
ISBN: 978-83-280-2692-6, 9788328026926
Wydawnictwo: W.A.B.
Seria: Terra incognita
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 256
dodana przez: Mirko

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mała lekcja tolerancji

WYBÓR REDAKCJI
18.06.2020

Niedawne wydarzenia ze świata pokazały, że o nietolerancji i nierównościach trzeba mówić dużo i często. Ksenofobia, rasizm, antysemityzm, brak poszanowania względem innych kultur czy religii się są zjawiskami, które ukształtowały się na przestrzeni dziesięcioleci czy nawet stuleci - istniały niemal od zawsze. Urodzony w 1920 r. w Teksasie John Ho... Recenzja książki Czarny jak ja

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Gabriela_Deda
@Gabriela_Deda
2021-12-21
6 /10
Przeczytane Ebooki

Videorecenzja:

| link |
@Tamaryszek
@Tamaryszek
2020-10-06
9 /10
Przeczytane Reportaże Ludzkie dramaty Domowa biblioteczka
@opisujeksiazki
2020-06-17
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

,,Gdybyśmy jako społeczeństwo rzeczywiście ocenili każdego człowieka wedle jego indywidualnej wartości, moje życie w postaci czarnego Johna Howarda Griffina nie powinno się szczególnie zmienić - byłem przecież tą samą osobą, tylko o innej powierzchowności. Gdybyśmy jednak, widząc u kogoś inny kolor skóry, od razu przypisywali mu wszystkie fałszywe ,,cechy rasowe i etniczne", moje życie, z powodu odmiennej pigmentacji, powinno zmienić się w sposób, którego nie mogłem nawet przewidzieć."
,,System dyskryminacji i podwójnych standardów zmienia się w różnych kulturach, ale zawsze jest niesprawiedliwy. Są tysiące rodzajów niesprawiedliwości, jednak sprawiedliwość jest tylko jedna - taka sama dla wszystkich. Domaganie się ,,trochę większej" sprawiedliwości albo ,,stopniowej" sprawiedliwości jest w istocie akceptacją niesprawiedliwości. Taka jest prosta prawda".
,,Ludzie nie różnią się między sobą w żaden istotny sposób. Nie istnieją odmienne gatunki ludzie. Gdybyśmy tylko potrafili spojrzeć na świat oczami innego człowieka i sprawdzić, jak sami zachowalibyśmy się na jego miejscu, być może łatwiej zdawalibyśmy sobie sprawę z niesprawiedliwości, jaką niesie dyskryminacja, i z nieludzkiego charakteru wszelkich uprzedzeń"
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl