"Czarodziejski ptak ułudy" jest pierwszą powieścią nikaraguańskiego pisarza Clemente Guido (ur. 1930 r.) przełożoną na język polski. Wydana w 1974 r., od razu przyniosła autorowi sukces, na który złożyło się wiele czynników - najważniejszym jednak było zapotrzebowanie społeczne. Nikaragua, nazywana także "Somozaland" - co określa najwłaściwiej stosunki polityczne i ekonomiczne w tym kraju - od czterdziestu lat pozostaje w rękach dyktatorskiej rodziny. Niezadowolenie narodu spowodowane rosnącą nędzą szerokich warstw społeczeństwa i gwałtowane bogacenie się oligarchów doprowadziło kraj do otwartej wojny domowej.
"Czarodziejski ptak ułudy" jest satyrą wymierzoną przeciwko znienawidzonej dynastii dyktatorów, a zarazem fantastyczną baśnią łączącą elementy wierzeń prastarych mieszkańców Nikaragui Nahuas, Czorotegów i Nikaraos oraz wątki przygodowe romansu rycerskiego. Czternastoleni chłopiec imieniem Dureń pragnie zdobyć mądrość i bogactwo, opuszcza więc nędzną wioskę i w towarzystwie papug Iluzji i Ambicji wyrusza na poszukiwanie Czarodziejskiego Ptaka: jeśli go odnajdzie - ten spełni marzenia trojga przyjaciół.
Czytelnik wraz z bohaterem przemierzy egzotyczne krainy, podda się działaniu magii starożytnych pieśni i zaklęć, ujrzy duchy bogów świętej księgi Majów "Popol-Vuh", a także spotka raz jeszcze znane mu już z "Niejakiej Mulatki" Miguela Ángela Asturiasa fantastyczne stwory, jak Cegua i Cadejo.