Czas miłości.

Elżbieta Gizela Erban
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Czas miłości.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.6 /10
Ocena 8.6 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

 Akcja książki rozgrywa się w środowisku szlacheckim i arystokratycznym – od grudnia 1860 r. do stycznia 1866 r.

Bohaterką powieści jest młodziutka i piękna Nina Nałęczowska. Jej wielka miłość do arystokratycznego krewnego staje się rodzinnym skandalem i kończy tragedią. Co roku – w rocznicę śmierci Niny pojawiał się na cmentarzu starszy pan, rosyjski generał. Kładł na grobie Niny bukiet czerwonych róż i spędzał w zadumie kilka godzin. Potem odjeżdżał. Trwało to aż do wybuchu I wojny światowej, gdyż Nina spoczywała w Wielkim Księstwie Poznańskim, a on przybywał z Rosji, z którą Prusy były w stanie wojny. Kiedyś ludzie kochali inaczej, bo chyba mieli więcej czasu na rozwinięcie uczuć…
Autorka opisuje życie codzienne we dworach i pałacach, Warszawę ogarniętą buntem, bitwy i obozy powstańcze. W Kochankach Burzy jest wiele scen okrutnych, ale takie były wtedy realia. Zbrodnia w różanej altanie nie jest fikcją literacką, lecz autentycznym faktem i rodzinną tajemnicą, której autorka w książce nie ujawnia, zmieniając zakończenie oryginalnej historii. Autorka odważyła się natomiast ukazać kulisy powstania – bynajmniej nie romantyczne. Z jednej strony wypełnione bezgranicznym poświęceniem i miłością do ojczyzny, z drugiej wręcz nikczemne, pełne intryg i bezkompromisowej walki o władzę. W książce występuje wiele postaci historycznych, dziś kompletnie zapomnianych, oraz mało znane fakty historyczne – takie jak: masakra na Placu Zamkowym, zamachy na Wielkiego Księcia Konstantego Romanowa, margrabiego Wielopolskiego i namiestnika Berga, oraz inne wydarzenia... Czytelnicy określają Kochanków Burzy polskim Przeminęło z wiatrem, gdyż obie książki dzieją się w tym samym czasie, a ich bohaterkami są kobiety. 
Data wydania: 2019-12-17
ISBN: 978-83-66425-19-4, 9788366425194
Wydawnictwo: WasPos
Cykl: Kochankowie burzy, tom 1
Seria: Z historią w tle
Stron: 650
dodana przez: Justyna_K

Autor

Elżbieta Gizela Erban Elżbieta Gizela Erban Nazywam się Elżbieta Gizela Erban, urodziłam się w Poznaniu, ojciec mój był zawodowym oficerem. Mieszkam w Bolesławcu na Dolnym Śląsku i jestem skromną emerytką. Pochodzę z rodziny o korzeniach ziemiańskich, stąd moje zainteresowanie historią i dzie...

Pozostałe książki:

Pani na Makowie Fatalne zauroczenie. Tom pierwszy Fatalne zauroczenie. Tom drugi Fatalne zauroczenie. Tom trzeci
Wszystkie książki Elżbieta Gizela Erban

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Miłość, młodość, niepodległość

{} WYBÓR REDAKCJI
19.06.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Jedna z piękniejszych polskich książek historycznych, jakie przeczytałam. Akcja książki rozpoczyna się w roku 1860 na terenach zaboru rosyjskiego. Głowna bohaterka, Nina, to sierota przygarnięta na wychowanie przez rodzinę raczej z obowiązku niż rodzinnej miłości. Traktowana bardziej jak służba, można powiedzieć taki Kopciuszek. Wszystko zmienia s... {} Recenzja książki Czas miłości.

"Kochankowie burzy"

1.03.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Poruszająca opowieść, która intryguje i wywołuje ogromne emocje. Prawda historyczna jest idealnym tłem dla obfitującej w liczne niespodzianki powieści obyczajowej i wciągającego romantycznego wątku nieszczęśliwej miłości. „To było miejsce przeklęte…” Akcja powieści toczy się w latach 1860 - 1866 r. w środowisku arystokracji. Śledzimy losy Ni... {} Recenzja książki Czas miłości.

Kochankowie burzy

16.02.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Bohaterką powieści jest młodziutka i piękna Nina Nałęczowska. Jej wielka miłość do arystokratycznego krewnego staje się rodzinnym skandalem i kończy tragedią. Co roku – w rocznicę śmierci Niny pojawiał się na cmentarzu starszy pan, rosyjski generał. Kładł na grobie Niny bukiet czerwonych róż i spędzał w zadumie kilka godzin. Potem odjeżdżał. Trwał... {} Recenzja książki Czas miłości.

@iza.81@iza.81 {}× 2

Kochankowie burzy

19.01.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Trochę z małym opóźnieniem, ale mam dla Was recenzję mojego grudniowego patronatu. Książka miała premierę tuż przed świętami, dokładnie 17.12 :) "Kochankowie burzy", to niezwykła opowieść, która na długo pozostanie w mej pamięci. Pomimo tego, że jest to grubasek, czyta się szybko i zapartym tchem. Po prostu nie można się od niej oderwać. Głów... {} Recenzja książki Czas miłości.

Moja opinia o książce

Opinie

@mamazonakobieta
2020-07-28
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Nina została sierotą i wraz ze swoją nianią, trafiła do domu wujostwa. Nie jest tam dobrze traktowana, poniżana, nie dużo lepiej traktowana od służby. Nic jednak nie może na to poradzić, jest zdana na ich łaskę. Bez majątku, posagu, nie jest panną, o którą by się starali kawalerowie. Ciotka znajduje jej jednego, ale gdyby Nina za niego wyszła, trafiłaby w dużo niższe sfery. Nie chce się zgodzić, pomimo że zostaje poinformowana, że po ślubie kuzynki, będzie musiała posiadłość wójtostwa. Skrycie kocha się w mężczyźnie, który nie dość, że jest żonaty z bardzo piękną kobietą, to traktuje ją jak dzieciaka i jest jej wujkiem.
Dziewczyna nie ma lekko, na dodatek od jej decyzji zależy nie tylko jej przyszłość, ale również niani, która jest jej podporą od zawsze. Jakie decyzje podejmie? Czy odnajdzie swoje szczęście? Czy marzenia o wielkiej miłości się spełnią? Co się stanie po ślubie kuzynki?

Historia dość ciekawa i wciągająca. Pokazuje życie arystokracji, niełatwe losy młodej dziewczyny, która traci rodzinę. Poczytamy, jak życie toczyło się podczas zaborów, o odwadze, wierze, walce o lepsze jutro, a także obłudzie, zależności między ludźmi, zdradzie, fałszu i wiele więcej. W książce bardzo dużo się dzieje, przez co czyta się ją z zainteresowaniem.

Bohaterka jest dziewczyną odważną, zaradną, umiejącą podnieść się po upadku. Pomimo straty rodziców, a później przymusowej wyprowadzce od wujostwa, nie poddaje się. Próbuje znaleźć rozwiązanie, swoje w...

{} | link |
@lubie.to.czytam
2020-11-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Bardzo rzadko sięgam po książki o podobnej tematyce. Cieszę się jednak, że miałam możliwość przeczytania tej historii.
"Kochankowie Burzy" mają bardzo dużą objętość. Czcionka jest drobna, a na stronie jest sporo tekstu, przez co bardzo szybko męczą się oczy. Żałuję również, że książka nie ma twardej oprawy. Byłam bardzo mile zaskoczona, ponieważ styl pisania autorki jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze. Budynki, parki, miasta są opisane w cudowny sposób. W książce jest ogromna ilość wątków i bohaterów, nie sprawia to jednak przytłaczającego wrażenia. Jest to piękna opowieść o Ninie, sierocie, która ponad wszystko pragnęła miłości. Ludność stoi u progu wybuchu powstania, kolejne represje ze strony zaborcy burzą naród. W tle głównych wydarzeń obserwujemy rytm życia na wsi. Autorka opisuje również codzienność różnych warstw społecznych żyjących na wsi jak i w mieście. Ta książka jest naprawdę dobrze napisana. Na każdej stronie widać ogrom wiedzy i przygotowania Autorki do napisania tej książki. Każdy wątek łączy się w bardzo przemyślany sposób z pozostałymi, dając bardzo dobrą całość. Dawno nie czytałam książki z wątkiem historycznym tak ciekawie napisanej. Stanowi ona niejako przewodnik o tamtych czasach. Każda czynność dnia codziennego znajduje tutaj swoje odzwierciedlenie. Całość przedstawia bardzo piękny obraz życia polskiej szlachty, mieszczaństwa. Serdecznie Wam polecam. Przeczytanie tej książki zajmuje trochę czasu ale wierzcie mi - warto.

{} | link |
@mrsbookbook
2020-07-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji

Sięgając po tę książkę byłam trochę przerażona ilością stron i małą czcionką. Obawiałam się, że będzie mi się dłużyć oraz, że ciężko będzie się ją czytało. I przez pół książki tak było. Nie potrafiłam się wciągnąć. Nie działo się nic co by sprawiło, że nie mogłabym się od niej oderwać. Chociaż może gdybym miała więcej czasu na czytanie było by inaczej. Jednak goście, następnie przygotowania do urlopu nie sprzyjają czytaniu.
Podsumowując, mimo trudnego (jak dla mnie) początku, książkę uważam za dobrą i trochę szkoda, że drugi tom się nie ukaże.

{} | link |
@z_glowawksiazkach
2020-06-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Monika_Zygadlo
2020-05-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@malgosialegn
2020-05-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
CZ
2020-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@tatiaszaaleksiej
2020-03-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@iza.81
2020-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Zaczytana_martuska
2020-01-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@ZaczytanaMalwa
2019-12-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas miłości.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Pani na Makowie
Pani na Makowie
Elżbieta Gizela Erban
DRUGI TOM BESTSELLEROWEJ POWIEŚCI HISTORYCZNEJ, NAZYWANEJ PRZEZ CZYTELNIKÓW POLSKIM "PRZEMINĘŁO Z W...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl