Czas polskich ułanów

Bohdan Królikowski
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Czas polskich ułanów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

W książce przestawiono szlaki bojowe tych brygad polskiej kawalerii, które we wrześniu roku 1939 weszły w skład Grupy Kawalerii Generała Andersa. Prócz Brygady Nowogródzkiej i Mazowieckiej, która zresztą dołączyła do Grupy najpóźniej, były to właściwie już tylko resztki brygad: Kresowej, Wołyńskiej i Wileńskiej. Ponadto są tu informacje o dziejach pułków wchodzących w skład Grupy i o losach dowódców brygad i pułków. Straty kadry polskiej kawalerii we wrześniu 1939 roku i potem, w trakcie wojny były ogromne. Bardzo wielu oficerów poniosło śmierć, trafiwszy do niewoli sowieckiej. W książce nie ma fikcji literackiej. Nie jest to zatem powieść, raczej opowieść dokumentalna z elementami eseju czy też szkicu historycznego. Pisząc ją autor wykorzystał wszystkie istniejące wówczas w kraju i zagranicą publikacje na temat kawalerii polskiego września: opracowania ogólne, historie pułków, a przede wszystkim pamiętniki i relacje oraz "Przegląd Kawalerii i Broni Pancernej", a także relacje w prywatnych kolekcjach.
Data wydania: 2015-03-19
ISBN: 978-83-11-13553-6, 9788311135536
Wydawnictwo: Bellona
Kategoria: Historia Polski
Stron: 302

Autor

Bohdan Królikowski Bohdan Królikowski
Urodzony 3 lutego 1934 roku na Litwie (Wilno)
Bohdan Królikowski – polski prozaik. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował w 1956 na łamach prasy jako krytyk literacki. Od 1956 był pracownikiem naukowym Biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz k...

Pozostałe książki:

Bez amarantów. Ułańska ballada Dopóki szabla w garści Szable nie rdzewiały czyli Przewagi lisowczyków nad Turkiem srogim pod Cecorą i Chocimiem czynione Ułańskie wrzosy Błażeja Siennickiego diariusz z wojny szwedzkiej
Wszystkie książki Bohdan Królikowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czas polskich ułanów nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@piotr_osowski
2021-03-14
8 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa

Moim problemem jest to, że znam zakończenie historii opisywanych w większości czytanych przeze mnie książek już w momencie ich zakupu. Tak było również i tym razem. Jednak ocena książki zależy również od warsztatu autora i sposobu podania treści. "Czas polskich ułanów" to dzieło literackie, a nie opracowanie historyczno-naukowe (do których przywykłem) i może dzięki temu bardzo pozytywnie ta książka mnie zaskoczyła. W sposób bardzo żywy i barwny opisane zostały boje naszych formacji konnych we wrześniu 1939. Nie żałuję ani jednej chwili spędzonej na lekturze tej książki.

× 5 | link |
@nemo
2019-11-27
10 /10
Przeczytane Katalog A-L

Cytaty z książki

O nie! Książka Czas polskich ułanów. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl