Fortalicuium Marianum. Opowieść jasnogórska.

Bohdan Królikowski
Fortalicuium Marianum. Opowieść jasnogórska.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Z okazji 350. lecia Obrony Jasnej Góry nakładem Wydawnictwa KUL ukazało się III wydanie (I wyd. Wydawnictwo WAM, II wyd. TN KUL) powieści Bohdana Królikowskiego FORTALICIUM MARIANUM. Opowieść Jasnogórska. Bohdan Królikowski ceniony badacz staropolskiej literatury pamiętnikarskiej, ze znaczącym dorobkiem naukowym i eseistycznym. Odbył wielomiesięczne stypendium naukowe w Paryżu, gdzie m.in. prowadził badania nad dziejami rodu Radziwiłłów, które opisał w książce pt.: "Wśród Sarmatów. Radziwiłłowie i pamiętnikarze". Fortalicium Marianum - to książka szczególna. Autor ma niezwykły dar rozumienia historii, wręcz historiozoficzne spojrzenie na świat. Centrum opowieści stanowi forteca jasnogórska, ale autor splata wokół niej różne wątki historii naszego narodu z odniesieniem do historii europejskiej. W przebraniu staruszka mnicha Paulina opowiada w sposób przepiękny, staropolskim językiem historię XVII wiecznej Polski z perspektywy odwróconej: "rozpuściło mi się pióro na wspominki". Według literaturoznawcy Prof. Jacka Ferta, "to najcenniejsza książka Bohdana Królikowskiego, w której spełnia się jako historyk rzetelny, sumienny, precyzyjny i jako pisarz, obdarzony niezwykłą fantazją". Książka jest owocem wielkiej pasji osobistej i doświadczenia twórczego autora. Oprócz wspomnianych walorów historyczno - literackich książka posiada przepiękną szatę graficzną. Na okładce wykorzystano fragment dokumentu erekcyjnego klasztoru Paulinów na Jasnej Górze wydanego przez Władysława Opolczyka w 1832 r. i obleżenie Jasnej Góry przez Szwedów w 1655 r. oraz szczegół XVII wiecznego wizerunku o. Augustyna Kordeckiego.
Data wydania: 2005
ISBN: 978-83-7363-296-7, 9788373632967
Wydawnictwo: Katolicki Uniwersytet Lubelski KUL
Kategoria: Historia Polski
Stron: 284

Autor

Bohdan Królikowski Bohdan Królikowski
Urodzony 3 lutego 1934 roku na Litwie (Wilno)
Bohdan Królikowski – polski prozaik. Ukończył filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Debiutował w 1956 na łamach prasy jako krytyk literacki. Od 1956 był pracownikiem naukowym Biblioteki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz k...

Pozostałe książki:

Bez amarantów. Ułańska ballada Czas polskich ułanów Dopóki szabla w garści Szable nie rdzewiały czyli Przewagi lisowczyków nad Turkiem srogim pod Cecorą i Chocimiem czynione Ułańskie wrzosy
Wszystkie książki Bohdan Królikowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Fortalicuium Marianum. Opowieść jasnogórska.? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Zorg
2012-05-28

"Władysława Opolczyka w 1832" - miał być rok 1382. Powieść w tematyce podobna do "Trylogii" Sienkiewicza, fabuła sięgająca jednak dużo dalej, do roku 1717. Pisana w formie "pamiętnika żołnierza, który wstapił do klasztoru", w narracji pierwszoosobowej, językiem wzorowanym na wspomnieniach Pana Jana Chryzostoma Paska, pełnym archaizmów a makaronizmów wszelakich. Autor chyba polemizował z Sienkiewiczem (np. Książę Jeremi Wiśniowiecki pod Piławcami jest pokazany, wzorem "Szkiców" Karola Szajnochy, jako pełen buty i równocześnie w sumie nieudolny, zilustrowanie tego wymagałoby jednak dłuższego cytatu: http://kopris49-mariaspesnostra.blogspot.com/2012/05/droga-zonierza-jednego-przez-okrutne_04.html)

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Fortalicuium Marianum. Opowieść jasnogórska.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl