Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera

Andrzej Brzeziecki
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Roman Czerniawski, znany również jako Walenty, Armand, Hubert i Brutus. Jeden z największych agentów w historii europejskiego wywiadu. Innowator, którego generał Sikorski osobiście odznaczył orderem Virtuti Militari. Człowiek, który rozkazywał Francuzom, wzbudzał podziw Abwehry, pracował dla rządu Jego Królewskiej Mości, oszukał Hitlera, a przede wszystkim służył Polsce. Na podstawie m.in. niedawno odtajnionych dokumentów z archiwów brytyjskich służb specjalnych Andrzej Brzeziecki kreśli portret jednego z najbardziej bohaterskich Polaków działających w wywiadzie podczas II wojny światowej. Ten ekscentryczny mężczyzna zaskakiwał największych przywódców Europejskich swoim sprytem, pomysłowością i niestandardowymi metodami konspiracyjnymi, a jego życiorys z powodzeniem mógłby posłużyć Ianowi Flemingowi za wzór przy tworzeniu postaci Jamesa Bonda, z którym dzielił także słabość do płci pięknej. Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera to trzymająca w napięciu książka o człowieku, którego marzeniem, było rozegranie „wielkiej gry” o niepodległość Polski i który nigdy nie zapominał, skąd pochodzi i o czyją wolność walczy.
Data wydania: 2018-04-25
ISBN: 978-83-8049-659-0, 9788380496590
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Linie Frontu
Stron: 360

Autor

Andrzej Brzeziecki Andrzej Brzeziecki
Urodzony w 1978 roku w Polsce
Andrzej Brzeziecki – redaktor naczelny „Nowej Europy Wschodniej”. Absolwent Wydziału Historycznego UJ. W latach 2002-2008 redaktor „Tygodnika Powszechnego”, publikuje także w „Polityce”. Autor i współautor książek, między innymi: Armenia. Karawany ś...

Pozostałe książki:

Całe piękno świata Łukaszenka. Niedoszły car Rosji Armenia. Karawany śmierci Tadeusz Mazowiecki. Biografia naszego premiera Betonowy umysł Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera Wielka gra majora Żychonia. As wywiadu kontra Rzesza Białoruś: kartofle i dżinsy Kocio, Kozioł, Senator Lekcje historii PRL Ograbiony naród Ostróda '46, jak Polacy Sowietów gromili Przed Bogiem
Wszystkie książki Andrzej Brzeziecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mati0907
2023-07-30
8 /10
Przeczytane

Roman Czerniawski (Armand, Hubert, Brutus) czy był naprawdę tak wielkim bohaterem, wybitnym szpiegiem, który oszukał Hitlera? Mam wątpliwości. Na pewno jego działalność we Francji, stworzenie siatki szpiegowskiej to była świetna robota, która pokazała że był niezłym "kozakiem" i zasłużył za to na Virtuti Militari. Pójście na współpracę z Niemcami zostanie Hubertusem dla mnie kontrowersyjne ( tysiące ofiar w gestapowskich katowniach pomimo najokrutniejszych tortur nie zatraciło swojej moralności i wolało ponieść straszną śmierć niż się zaprzedać wrogowi) . Jako Brutus owszem znów wybitna robota, nieoceniona dla losów II wojny światowej ale w żadnej mierze nie samodzielna całkowicie sterowana przez brytyjskie służby ( aktorzy sterujący marionetką , czy marionetka zasługuje na najwyższe uznanie za wybitne przedstawienie?)

1LinkOznacz jako spojlerZmień

× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Czerniawski. Polak, który oszukał Hitlera. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl