Opinia na temat książki Czerwona zemsta

@angell15 @angell15 · 2020-05-07 10:40:45
"Czerwona zemsta" Krzysztofa Golucha trafiła do mnie dzięki book tour, organizowanemu przez Andżelikę Jaczyńską, autorkę bloga "Czytam dla przyjemności".
Rzadko sięgam po powieści historyczne, gdyż nigdy nie był to mój ulubiony przedmiot. Zazwyczaj ciężko mi się zorientować we wszystkich zawiłościach dziejowych. Jednak lubię poznawać nowych autorów i staram się nie wykluczać całkowicie żadnego gatunku literackiego, dlatego postanowiłam dać szansę "Czerwonej zemście".
To przejmująca opowieść o powojennych losach partyzantów, walczących z Sowietami. Okrucieństwa tych ostatnich wobec ludności cywilnej, kobiet, dzieci i starców, są wręcz niewiarygodne. To były straszne czasy i straszni ludzie. Żołnierze, tacy jak "Spokojny", "Ogień" i "Orlik" wciąż opierali się władzy zaborcy i prowadzili walki w obronie miejscowej ludności.
Tak mówi "Orlik":
"(...)nie jestem wrogiem komunistów, choć poznałem ich lepiej niż ktokolwiek inny. Zwalczam ich, bo chcą zrobić z Polski sowiecką satrapię, a na to nie godzi się ogromna większość społeczeństwa. Likwiduję komunistów od lat, bo są to zwykli bandyci, którzy żerują na biednych. Ja widziałem, do czego doprowadziły ich krótkotrwałe rządy na Ukrainie, gdzie doszło do wylęgnięcia nacjonalizmu. A do czego już teraz dochodzi do nas? Nie ma dnia, żeby nie docierały do nas wieści zza krat ubeckich katowni, które mrożą krew w żyłach."
Książka wciąga od pierwszych stron, nieustannie coś się dzieje. Autor na szczęście nie męczy czytelnika przydługimi opisami historycznych zawiłości, jak to często w tego typu literaturze bywa. Tu akcja goni akcję. To połączenie powieści wojennej, szpiegowskiej, przygodowej z przewijającym się gdzieniegdzie wątkiem miłosnym.
"Czołgał się (...) jak wąż, wyciągając przed siebie ręce i zagarniając w nie tyle przestrzeni, ile się tylko dało. Wokół niego kołysały się trawy, hulały grzmoty, a pierwsze ciepłe krople deszczu spadały mu na plecy. (...) Wreszcie ją spostrzegł. Leżała na wznak i straszne przeczucie ścisnęło mu serce. Przyskoczył do niej i z płaczem szukał śladów życia."
"Czerwona zemsta" może z powodzeniem zachęcić do poszukiwania wiedzy historycznej młodszych czytelników, choć niektóre sceny są tak brutalne, że i dorosłemu ciężko je znieść. Język, którym napisana została powieść pasuje do przedstawionej epoki.
To hołd dla polskich partyzantów, o których coraz głośniej w ostatnich latach. Dzięki książkom takim jak ta nie zostaną oni zapomniani.
Za możliwość przeczytania książki dziękuję organizatorce wydarzenia, Andżelice Jaczyńskiej, oraz autorowi, Krzysztofowi Goluchowi.
Ocena @angell15:
Czerwona zemsta
Czerwona zemsta
Krzysztof Goluch
{}8.3/10
Poruszająca opowieść o ludziach, których łączy miłość, a dzieli Historia. Jest rok 1945. II wojna światowa zbliża się ku końcowi. Jan Walkiewicz, młody żołnierz AK, postanawia się ujawnić i rozpocząć...
Komentarze

Pozostałe opinie

Pierwsza część "Czerwonej Zemsty" to początek historii o losach żołnierzy AK walczących na Lubelszczyźnie. Śledzimy w niej losy "Spokojnego", "Orlika" i Janka. II wojna światowa zbliża się ku końcowi...

Tematem tej recenzji jest debiutancka powieść Krzysztofa Golucha - "Czerwona zemsta". Książka opowiada historię opartą na prawdziwych wydarzeniach. Głównym bohaterem jest Jan Walkiewicz. Mamy rok 194...

Krzysztof Goluch w swojej książce "Czerwona zemsta", która oparta jest na autentycznych wydarzeniach, ukazał zmagania podczas II wojny światowej. Głównymi bohaterami są partyzanci, którzy walczyli o P...

  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe