W ostatnim czasie pojawiła się u mnie książka "Czujesz tak, jak myślisz".
Głównym jej celem jest praktyczne jej zastosowanie w terapii poznawczo-behawioralnej w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ja jednak byłam ciekawa, co z tych wskazówek można wykorzystać w zrozumieniu siebie. Czy się udało?
Na pierwszy rzut oka przede wszystkim zwracam uwagę na bardzo mocne nastawienie na profesjonalizm. Nie jest to lektura, którą czyta się lekko jak poradnik. Jest to typowo naukowy sposób przekazania niezbędnej wiedzy. Dlatego podczas czytania warto być skupionym i na spokojnie kodować zawarte informacje.
Pierwsza część to analiza współczesnych sposobów na wsparcie młodzieży i dzieci dzięki terapii. Warto zwrócić uwagę, że badania nad jej skutecznością jeszcze trwają, jednak jest to proces stosunkowo krótki o szerokim spectrum działania.
Druga część to skrót rozdziałów, które się pojawią i ich objaśnienie. Jak dla mnie bardzo pomocna forma, dzięki której możemy albo czytać od deski do deski lub wybierać rozdziały, które najbardziej nas interesują.
Trzecia część to praktyka i kwintesencja zastosowania współczesnej wiedzy. Przytoczone historie z życia wzięte, objaśnienie głównych działań naszych myśli i wywołanych czynów. Oraz ćwiczenia, które pomogą zrozumieć siebie. Bardzo fajny sposób na poznanie swojego dziecka, przy wspólnej pracy lub podsunięcie mu sposobu na samodzielne z...