Czwarta rewolucja przemysłowa

Klaus Martin Schwab
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Czwarta rewolucja przemysłowa
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Klaus Schwab, światowej sławy ekonomista, założyciel i prezes Światowego Forum Ekonomicznego, uważa, że chociaż czwarta rewolucja przemysłowa pod względem skali, zakresu i złożoności jest odmienna od wszystkiego, z czym dotąd mieliśmy do czynienia, to ciągle jeszcze mamy szansę wpływać na jej przebieg.

Ta rewolucja, zdaniem Autora, w sposób zasadniczy zmieni nasz sposób życia i pracy. Charakterystyczne dla niej nowe technologie, łączące świat fizyczny, cyfrowy i biologiczny, wpłyną na wszystkie dyscypliny nauki i gospodarki, na branże przemysłowe i na rządy, rzucą wręcz wyzwanie samemu pojmowaniu człowieczeństwa.

Sztuczna inteligencja – w postaci superkomputerów, dronów i wirtualnych asystentów aż po druk 3D, sekwencjonowanie DNA, inteligentne termostaty, przenośne czujniki czy mniejsze od ziarnka piasku mikroczipy – już nas otacza. To jednak dopiero początek coraz pełniejszego wykorzystania choćby nanomateriałów czy drukarek 3D. A już myślimy o 4D i "inteligentnych fabrykach", w których systemy produkcji są koordynowane wirtualnie na skalę światową, czy o wszczepialnych mobilnych telefonach, wykonanych z biosyntetycznych materiałów.

Charakteryzując kluczowe technologie napędzające tę rewolucję, Schwab wskazuje na najważniejsze konsekwencje, także negatywne, jakie wynikać z tego mogą dla rządów, świata biznesu, społeczeństwa obywatelskiego oraz zwykłych ludzi. Przekonany, że stoimy wobec nieporównywalnego z niczym w historii doświadczenia, przedstawia śmiałe propozycje, jak za tymi zmianami nadążać i jak z nich właściwie korzystać, by zapewnić sobie i następnym pokoleniom lepszą przyszłość – taką, w której wynalazcy nie będą przekraczali granic etycznych, technologie będą raczej wspierały ludzi, zamiast ich zastępować, a postęp będzie służył społeczeństwu, a nie je niszczył. Aby to stało się możliwe, wszyscy muszą tego chcieć, przekonuje Klaus Schwab w swojej książce.

Intelektualna nośność "Czwartej rewolucji przemysłowej", jej klarowny język, logiczna i przejrzysta kompozycja czynią lekturę książki satysfakcjonującą dla wszystkich adresatów – zarówno dla ekonomistów, technokratów, menedżerów przemysłu, przedstawicieli biznesu, jak i dla nieprofesjonalnych czytelników, których ambicją jest pełniejsze rozumienie współczesnego świata i świadoma w nim obecność.
Tytuł oryginalny: The Fourth Industrial Revolution
Data wydania: 2018-11-13
ISBN: 978-83-65068-81-1, 9788365068811
Wydawnictwo: Studio Emka
Stron: 216
dodana przez: Vernau

Autor

Klaus Martin Schwab Klaus Martin Schwab
Urodzony 30 marca 1938 roku w Niemczech (Ravensburg)
Klaus Martin Schwab to niemiecki inżynier i ekonomista najbardziej znany jako założyciel i prezes wykonawczy Światowego Forum Ekonomicznego. Jego żona i pierwsza współpracowniczka, Hilde, była współzałożycielem Schwab Foundation for Social Entrepren...

Pozostałe książki:

Czwarta rewolucja przemysłowa Kapitalizm interesariuszy. Globalna gospodarka a postęp, ludzie i planeta Overcoming Indifference Wielka narracja
Wszystkie książki Klaus Martin Schwab

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czwarta rewolucja przemysłowa aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Madison
2024-08-04
Przeczytane

Dość ciekawy tekst, którego nie ma potrzeby demonizować i nieroztropne byłoby się z nim nie zapoznać. Dostarczył mi mnóstwo materiału do przemyśleń.
Rzecz jest o zmianach technologicznych, które już mają miejsce i ogromny wpływ na "rozwój" świata, który wydaje się być już nie do zatrzymania. Łączą one świat cyfrowy, fizyczny i biologiczny, stwarzając wielkie możliwości, ale jednocześnie przynosząc nieznane nam wciąż zagrożenia oraz ich skalę w perspektywie długofalowej. Jak wszystko co nowe, ułatwienia mają swoje zalety i wady. Warto zobaczyć jak owe zmiany widzi bogacz ze swojej banieczki i wypunktować, czego pod uwagę nie bierze Światowe Forum Ekonomiczne i "tęgie" głowy. Niedobrze jest pomijać czynnik emocjonalny i kulturowy w omawianych zmianach.
Niektórzy mówią, że jest to manifest komunistyczny. Nie wiem. Nie znam się do końca. Ale myślę, że nie ma co panikować, że ktoś nam próbuje układać rzeczywistość. Życie już wielokrotnie zweryfikowało plany, decyzje i niebezpieczne wizje antyutopii. Gdy się lekceważy pojedynczego mieszkańca Ziemi, którego liczbę przedstawia się w miliardach i jego niezaspokojone podstawowe potrzeby zasypując go wieloma pięknymi ale raczej zbędnymi przedmiotami/funkcjami/usługami to raczej wróży to zupełnie innego rodzaju rewolucję. Żeby tylko rewolucję, a nie totalną destrukcję jako takiego ładu i porządku społecznego. I wątpię, by przed tym ruchem uchronił się "pion decyzyjny". Człowiek to jednak zwierzę i podstawą jego działań w skr...

× 6 | Komentarze (1) | link |
@Asamitt
2023-06-12
6 /10
Przeczytane * Własne

Cytaty z książki

O nie! Książka Czwarta rewolucja przemysłowa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat