Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?

Jacques Le Goff
Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

To ostatnia, napisana na rok przed śmiercią książka Jacques’a Le Goffa (1924–2014), wybitnego francuskiego mediewisty z trzeciego pokolenia szkoły Annales, której programem było badanie historii życia codziennego i mentalności. Le Goff zapisał się w mediewistyce ideą „długiego średniowiecza”. Wbrew rozpowszechnionej opinii o odrębności włoskiego renesansu XV wieku uważał go za jeden spośród kilku średniowiecznych „renesansów”, a samo średniowiecze rozciągał do połowy XVIII wieku. Zdaniem Le Goffa dopiero wtedy doszło do radykalnych zmian kulturowych znamionujących nową epokę, nowożytność. W niniejszym eseju kwestia tej periodyzacji jest okazją do bardziej fundamentalnych rozważań nad sensem i potrzebą podziału na epoki jako takiego. Czy dziejowe cezury są faktycznie na tyle głębokie, że wymagają nieciągłej wizji historii, czemu przecież ewidentnie przeczy codzienne doświadczenie? Autor frapująco wykazuje ciągłość procesów „długiego średniowiecza”, obalając utrwalone schematy w nauczaniu historii: ani średniowiecze nie było tak „ciemne”, jak się przyjmuje, ani odrodzenie tak „racjonalne” i „humanistyczne”. Jeśli do tych korekt historiografa dodać narastającą globalizację, która wydaje się unieważniać wszelkie partykularyzmy, można dojść do wniosku, że periodyzacja jest anachronizmem, a światem włada niepodzielna ciągłość. Lektura tego eseju pokaże, że odpowiedź autora jest znacznie bardziej subtelna.
Data wydania: 2022-01-15
ISBN: 978-83-67020-11-4, 9788367020114
Wydawnictwo: ALETHEIA
Kategoria: Historia
Stron: 200

Autor

Jacques Le Goff Jacques Le Goff
Urodzony 1 stycznia 1924 roku we Francji (Tulon)
Jacques Le Goff – francuski historyk. Studiował w École normale supérieure, a następnie w Lincoln College w Oksfordzie i Ecole Française w Rzymie. Pracę zawodową rozpoczął jako asystent prof. Michela Mollata w Lille. Wkrótce wrócił jednak do Paryża...

Pozostałe książki:

Kultura średniowiecznej Europy Długie średniowiecze Historia ciała w średniowieczu Inteligencja w wiekach średnich O średniowieczu Człowiek średniowiecza Historia Europy dla dzieci W poszukiwaniu średniowiecza Z Hanką Średniowiecze i pieniądze Świat średniowiecznej wyobraźni Święty Ludwik Apogeum chrześcijaństwa : ok. 1180 - ok. 1330 Bóg średniowiecza Czas uświęcony. Jakub de Voragine i «Złota Legenda» Czas w kulturze Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki? Historia i pamięć Święty Franciszek z Asyżu
Wszystkie książki Jacques Le Goff

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki? aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Czy naprawdę trzeba dzielić historię na epoki?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl