Dachołazy

Katherine Rundell
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Dachołazy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Niezwykła powieść utytułowanej na świecie pisarki Katherine Rundell Dachołazy o sile marzeń i miłości. - Magiczna opowieść - "Publishers Weekly" - Nadzwyczajna, niezwykła - "The Guardian" - Cudowna, magiczna i wyjątkowa książka - "Goodreads" - Zachwyca i działa jak miód na serce - "Booklist" Sophie jest sierotą, jako niemowlę została znaleziona w kanale La Manche po katastrofie statku Queen Mary w futerale na wiolonczelę. Jej opiekunem staje się Charles, ekscentryczny naukowiec o nowatorskich metodach wychowawczych. Nie wszystkim się one podobają - dlatego prześladuje ich opieka społeczna, chcąca oddać Sophie do sierocińca. Dziewczynka twierdzi, że pamięta swoją mamę, która grała w orkiestrze na statku. Sophie i Charles wyruszają do Paryża, chcąc ją odnaleźć. Jedyną wskazówką jest plakietka z futerału wiolonczeli z nazwą zakładu, który stworzył instrument. Czy przeczucie Sophie jej nie myli? Kim są tytułowe dachołazy i czy pomogą jej w poszukiwaniach? Katherine Rundell jest laureatką nagród Blue Peter Book Award, Waterstones Children's Book Prize oraz była nominowana do CILIP Carnegie Medal i do Nagrody Guardiana za powieść dziecięcą. Porównywana do twórczości Roalda Dahla, książka łączy w subtelny sposób świat fantazji i fikcji, z wyrafinowaną prozą poetycką, która zachwyci czytelników w wieku od 7 do 80 lat. Czytelnicy, którym przypadły do gustu książki z serii Lemony Snicket, pozycje Ellen Potter czy Cornelii Funke, koniecznie muszą sięgnąć po literaturę Katherine Rundell. Phillip Pullman, autor Złotego kompasu zachwycił się nią i stwierdził, że to "jedyna w swoim rodzaju autorka o niezwykłej wyobraźni". "The Guardian" orzekł, że książka jest nadzwyczajna. Jedną z pierwszych czytelniczek książki w Polsce była Joanna Olech, która nie kryje zachwytu powieścią: Katherine Rundell podarowała młodym czytelnikom pyszną książkę - gęstą od przygód, śmieszną i straszną w najlepszych proporcjach. "Dachołazy" to fabuła "chłopacka" i "dziewczyńska" zarazem; dla opornych i biegłych w czytaniu pospołu. Już pierwsze zdanie obiecuje wiele. I jest to obietnica spełniona. Raz po raz natykamy się przy lekturze na kapitalne zdania - świeże, zabawne, poruszające... "Zawieszamy się" nad nimi z uśmiechem - tak gada do nas świetna proza. Rundell winduje literaturę dla młodych na wysoką półkę - niełatwo będzie doskoczyć. Katherine Rundell spędziła dzieciństwo w Afryce i Europie. Po obronie doktoratu na temat Johna Donne'a, stała się pisarką na pełen etat. Wykłada także w college'u All Souls w Oxfordzie. Tam też bada literaturę renesansu, a w nocy wspina się na dachy starych budynków. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i wyróżnień, między innymi Nagrodę Literatury Dziecięcej Waterstones i Blue Peter Book Award. W 2017 roku została wybrana przez publiczność festiwalu Hay jedną z trzydziestu wpływowych młodych osób, które warto obserwować.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-63960-88-9, 9788363960889
Wydawnictwo: Poradnia K
Stron: 264

Autor

Katherine Rundell Katherine Rundell
Urodzona w 1987 roku w Wielkiej Brytanii (Liverpool)
Rundell 10 lat spędziła w Harare w Zimbabwe, gdzie jej ojciec był dyplomatą. Gdy miała 14 lat, rodzina przeprowadziła się do Brukseli. Kiedyś w wywiadzie dla „Newsweeka” wspominała, że ​​był to dla niej szok kulturowy: „W Zimbabwe szkoła kończyła si...

Pozostałe książki:

Wilczerka Dachołazy Złodziejaszki Odkrywca Świąteczne życzenie Why You Should Read Children's Books, Even Though You Are So Old and Wise
Wszystkie książki Katherine Rundell

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dachołazy - to jest to!

24.06.2020

Książka jeszcze z mikołajkowego pakietu, która przeleżała u nas parę miesięcy. Dziś patrzę na nią w zdumieniu i zastanawiam się, jak to się mogło stać. Skończyłyśmy nasze wieczorne czytanie kilka dni temu, ale towarzyszy nam ciągle. I chyba na zawsze z nami zostanie, bo jest po prostu PIĘKNA! Historia dwunastoletniej Sophie, która na przekór całem... Recenzja książki Dachołazy

@norzechowicz@norzechowicz × 2

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Nina
2019-11-17
7 /10
Przeczytane 2018 E-book

Kolejna książka z półki dla młodzieży, którą stała się jedną z moich ulubionych. Nie jestem zaskoczona, że autorka zdobyła kilka nagród za swoją twórczość. KATHERINE RUNDELL stworzyła cudowny świat. Nierealny, a jednak wydający się tak prawdziwy. Dachołazy to opowieść nie tylko dla dzieciaków, to opowieść dla nas, dużych dzieci również. To przede wszystkim opowieść o nadziei, tej, która pozwala przezwyciężyć przeciwności losu i wbrew wszystkiemu i wszystkim dążyć do celu. W tym przypadku celem jest odnalezienie matki. Matki, o której wszyscy mówią, że nie żyje. Sophie jednak wie lepiej, Sophie pamięta, chociaż nikt jej nie wierzy. Jedynie Charles, bardzo ekscentryczny opiekun, dodaje je wiary, siły i pewności siebie. No i jeszcze Dachołazy, ale o tym przeczytajcie już sami :)

× 4 | link |
EK
@EwaK.
2022-05-17
9 /10
Przeczytane

Piękna poetycka historia dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych, nawet bardziej dla tych ostatnich.
Pełna humoru, miłości, przyjaźni i tęsknoty. O tym, by nie poddawać się, lecz mieć odwagę, by podejmować wyzwania. Nie bać się, by zmierzyć się z tym, co wydaje się nieosiągalne i „nie przekreślać najmniejszej nawet możliwości”, a już los znajdzie sposób, by nam dopomóc w nieoczekiwany sposób.

Czytałam z wielka przyjemnością i niedosytem, że moja baśniowo - magiczna przygoda “Pod dachami....” i “Nad dachami Paryża” tak prędko się skończyła.
Bardzo polecam, szczególnie na chandrę i gorsze dni.

Książka znakomita na okres świąteczny, choć nie ma w niej śniegu, choinki ani pierników. Jest za to coś jakby cud bożonarodzeniowy. I to jaki! Polecam.

| link |
@wybrednabooktok
2023-09-15
3 /10
Przeczytane

Ciężko ocenić mi tę książkę, ponieważ wyrosłam z takich historii. Autorka stworzyła przedziwną historię o dzieciach, porzuconych i bezdomnych, ubierając ją w wiele metafor. Choć przyjemnie się ją czytało, potraktowałam ją z przymrużeniem oka i z wiedzą, że szybko o niej zapomnę.

Jeśli ktoś lubi lekkie historie z baśniowym i nierealnym wydźwiękiem, to ta książka będzie dla nich. Ja jednak znalazłam w niej za dużo luk fabularnych, by się nią zachwycić.

| link |
@witwona
2023-06-27
7 /10
Przeczytane
@haudek
2020-07-02
6 /10
Przeczytane 2018-Książki
@norzechowicz
@norzechowicz
2020-06-24
9 /10
Przeczytane
@abdita
2019-11-23
8 /10
Przeczytane
DA
@Dasha
2019-04-18
8 /10
Przeczytane
PO
@pozytywnie_zakrecona_czyt
2019-06-30
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Gwiazdy przestały wirować. Ale muzyka grała dalej.
Zadaniem naukowca jest zauważać różne rzeczy.
Niestety znacznie lepiej znam się na książkach niż na ludziach. Z książkami tak łatwo się dogadać.
Jestem pewien (...), że tajemnice opieki nad dziećmi, chociaż mroczne i zawikłane, nie są nieprzeniknione.
Dodaj cytat