Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

Agnieszka Krzemińska
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Z tej książki dowiesz się:
• Kiedy człowiekowi zaczął przeszkadzać zapach potu?
• Czy paleolityczni łowcy mamutów byli czyściochami?
• Jak różnił się makijaż oczu starożytnych Rzymianek i Egipcjanek?
• Dlaczego stare wychodki są kopalnią wiedzy o dawnym życiu?

Dziś poranna higiena – umycie twarzy, zębów, przeczesanie włosów – stanowi dla nas oczywistość. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze tak było, ale nie do końca wiemy, kiedy właściwie człowiek zaczął o siebie dbać i co wtedy oznaczała „poranna higiena”.
Książka „Dawniej ludzie żyli w brudzie” pokazuje przede wszystkim fascynującą drogę, jaką przeszedł człowiek. Od zakładania na siebie skór zwierząt i okadzania się dymem, przez XVII-wieczną modę na peruki, aż po współczesne używanie kosmetyków i poranną higienę.
Data wydania: 2021-08-11
ISBN: 978-83-66570-37-5, 9788366570375
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Zrozum
Kategoria: Literatura faktu
dodana przez: mewaczyta

Autor

Agnieszka Krzemińska Agnieszka Krzemińska Dziennikarka od wielu lat związana z działem naukowym tygodnika "Polityka" Ukończyła archeologię śródziemnomorską na Uniwersytecie Warszawskim.

Pozostałe książki:

Miłość w starożytnym Egipcie Bilnas. Moje życie w Hitlerjugend. Bez usprawiedliwienia
Wszystkie książki Agnieszka Krzemińska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dawniej ludzie żyli w brudzie

19.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Agnieszka Krzemińska "Dawniej ludzie żyli w brudzie" Kiedy I dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać, Kiedy zobaczyłam zapowiedź nowej książki w serii Zrozum, wiedziałam, że to może być lektura z tych, które polubię od pierwszego rozdziału. I tym razem przeczucie mnie nie zmyliło. Okazało się bowiem, że o tak przyziemnym temacie, jakim jest higiena i... {} Recenzja książki Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

@toptangram@toptangram {}× 6

KIEDYŚ ŚWIAT CUCHNĄŁ

30.08.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Podobno gatunek "człowiek rozumny" (tu czasem mam wątpliwości) zaliczany jest do tak zwanej grupy systematycznej. To dobrze, bo tym razem tematem jednej z najnowszych książek Serii Zrozum jest czystość i dbanie o siebie, a tu systematyczność jest potrzebna, a nawet wskazana, choć nie należy popadać w przesadę. W cywilizowanych krajach czystość za... {} Recenzja książki Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

@czerwonakaja@czerwonakaja {}× 5

O higienie na przestrzeni wieków...

16.09.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Do tej pory nie umiałam wybrać jednej ulubionej książki z serii Zrozum, ale dziś wreszcie mogę ogłosić zwyciężczynię, która jest dla mnie niekwestionowanym numerem jeden i bardzo wysoko zawiesiła poprzeczkę kolejnym pozycjom. A mowa o „Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?”, w której Agnieszka Krzemińska po mist... {} Recenzja książki Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2021-08-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Wydawnictwo Poznańskie

Zacznijmy od tego, co to jest "Dysmorfofobia". Jest to niezadowolenie ze swojego wyglądu, które w dzisiejszej rzeczywistości towarzyszy zdecydowanie zbyt wielu ludziom na świecie. Może to Was zaskakoczyć, ale ludzie z przeszłości także doświadczali tego uczucia..

Zastanawialiście się kiedyś, jak to było w przeszłości. Czynności, które wykonujemy z przyzwyczajenia i świadomej decyzji, kiedyś ktoś musiał zapoczątkować. Dlatego dzięki książce Pani Agnieszki Krzemińskiej "Dawniej ludzie żyli w brudzie" możemy dowiedzieć się wielu fascynujących rzeczy na temat odległej codzienności w zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych i wielu innych. Odkryjemy jak w prehistorii ludzie pierwotni radzili sobie z higieną osobistą, jak zawartość wychodka miała wpływ na innych, poznamy pierwsze kosmetyki i przyrządy higieniczne oraz przede wszystkim otrzymamy ogromną wiedzę o ludziach.

Jest to kolejna perełka w serii Zrozum i równie ciekawa jak pozostałe książki.
Zamieszczona na przestrzeni wieków historia opisująca 'higienę ludzi' pokazuje, jak trudna i co najbardziej zaskakująca była to droga do codziennej pielęgnacji ciała.

Kroczek po kroczku, epoka po epoce.

Jak wiecie, ingerowanie we własne ciało nie zawsze jest dobre. Nie mówię tutaj o podstawowym przekłuciu uszu, o którym w większości podejmujemy decyzję, chodzi o amputacje i nacinianie ciała, nie tylko z perspektywy religijnej, ale i kulturowej. Więc jest szokująco.

Jesli jesteście zainter...

{}× 6 | link |
@StartYourDayWithBooks
2021-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@witwona
2021-09-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Agnez
2021-09-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane
@czerwonakaja
2021-08-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@Zaneta
2021-08-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2021 SIERPIEŃ
@toptangram
2021-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Dawniej ludzie żyli w brudzie. Kiedy i dlaczego zaczęliśmy o siebie dbać?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl