Decathexis

Łukasz Śmigiel
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Decathexis
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Decathexis oznacza ostateczne pogodzenie się z tym, że osoba, którą kochaliśmy, umarła i straciliśmy ją na zawsze. Decathexis to także tytuł nowej powieści grozy Łukasza Śmigla (autora Demonów & Muzykologii). Jest to pierwsza część planowanej przez Autora serii. Nowa książka miesza ze sobą brutalny horror w klimatach Clive?a Barkera, mroczny kryminał i powieść przygodową z gatunku płaszcza i szpady... W roku 1888, w świecie Kirkegaardu, religią panującą jest Śmierć, której podporządkowano każdy aspekt ludzkiego życia. Właśnie w takich realiach o sens istnienia walczą główni bohaterowie ? młody tanatolog Jon Pendergast, człowiek o błyskotliwym umyśle i nieprzeciętnej wiedzy na temat zmarłych, oraz jego dobry przyjaciel, pierwszy szermierz królowej ? Tancerz Śmierci, Danse Macabre. Bohaterowie starają się rozwiązać zagadkę zmarłych, którzy w niewyjaśniony sposób znikają z cmentarzy. Wiele wskazuje na to, że za mroczną tajemnicą stoi tajemniczy Kościół Morii i jego najwyższy kapłan Abaddon La Roche. Zanurz się w ponury świat Decathexis i dowiedz się, dlaczego trupy lepiej palić, a nie zakopywać w ziemi. Poznaj mroczną tajemnicę sprzed wieków i prastare zło, którego nie pokonają ani półtoraręczny miecz fechmistrza, ani muszkiety żołnierzy Czarnego Hufca. Nadchodzi Matka Śmierć i wkrótce wszyscy będziemy musieli przeżyć własne DECATHEXIS...
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-61725-14-5, 9788361725145
Wydawnictwo: Grasshopper
Cykl: Decathexis, tom 1
Seria: Mroczny Świat
Stron: 264

Autor

Łukasz Śmigiel Łukasz Śmigiel Dziennikarz i PR-owiec, z zawodu lektor, pracownik Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Doktorant prof. Stanisława Beresia (naukowo zajmuje się współczesnymi formami promocji książek i pisarzy). Współpracowa...

Pozostałe książki:

Mordercy Księga strachu 2 Demony Cień 15 blizn
Wszystkie książki Łukasz Śmigiel

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ciekawy świat Kirkegaardu

6.12.2009

Znowu miałam szczęście trafić na książkę napisaną przez polskiego autora i zapewniającą całkiem godziwą rozrywkę ;). Rok 1888, Kirkegaard, świat, w którym religią panującą jest Śmierć. Podporządkowane jest jej życie każdego mieszkańca, istnieje wiele ceremonii i zwyczajów, które pozwalają na "udokumentowanie" swej wiary. Ale czy to prawdziwa wiara... Recenzja książki Decathexis

@enga@enga × 2

Nadchodzi Matka Śmierć

5.06.2012

Czy wiecie może dlaczego na cmentarz, na groby bliskich nosi się kwiaty? Zdecydowana większość pewnie nie zdaje sobie sprawy, że początek tego zwyczaju był bardzo praktyczny. Zapach roślin zagłuszać miał przykrą woń wydawana przez okładające się ciała zmarłych. Często podążamy za tradycją nie wiedząc jednak czemu ona służy i skąd się wywodzi. O tyc... Recenzja książki Decathexis

@Fonin@Fonin × 1

Decathexis

22.05.2010

Kirkegaard to świat mroczny, brutalny i niezbyt przyjazny dla przypadkowego przybysza. Świat, który ludzie traktują jako dłuższy postój na drodze do swojej ukochanej bogini, swoisty czyściec przed spotkaniem z nią. Moria ma wiele wyobrażeń i jeszcze więcej form, w których jest przedstawiana, a każdy z nas zna chociaż jedną z nich. Śmierć. To właśni... Recenzja książki Decathexis

Moja opinia o książce

Opinie

@Wiesia
2019-11-21
10 /10
Przeczytane fantastyka 🛸 Posiadam 📚 Przeczytane 2019

"Idzie po polach,smutek sieje,
Jako szron biały do księżyca,
Na wód topiele i rozchwieje,
Na omroczone, śpiące gaje,
Cień zasępienia od niej wieje,
Włóczą się z nią żal, tęsknica,
Hen na cmentarzu ciemnym staje,
Na grób dziewczyny młodej siada,
W świat się grobu patrzy blada..."

Łukasz Śmigiel po mistrzowsku przedstawia życie w świecie Kirkegradu.
Świat w którym ludzie wierzą w śmierć i stworzyli ze śmierci religię. Śmierć jest czczona , hołubiona i towarzyszy ludziom na każdym kroku. Powstaje wiele sekt które heroizują i idealizują śmierć, a ciała umarłych stają się fetyszami i symbolami świętości.

Czym jest Decathexis ? trudno jednoznacznie określić ponieważ mamy tam elementy horroru,powieści płaszcza i szpady a także zagadki kryminalne. Jednym słowem fantastyczna mieszanka literacka. Chociaż tematem przewodnim jest gloryfikacja śmierci - postacie są zarysowane wyraziście, żywo i z dbałością o szczegóły.Piękne ilustracje uzupełniają ten obraz,stwarzają niepowtarzalny klimat i są kolejnym bodźcem pobudzającym wyobraźnię.

× 1 | link |
@calamitas
2010-03-23
8 /10
Przeczytane Fantasy z przyległościami THESAURUS

Właśnie przeczytałam, bardzo ciekawa historia... Trochę jakby połączyć opowieść o muszkieterach z powieścią grozy i fantastyką. Fajne połączenie, książkę czyta się jednym tchem. Z niecierpliwością czekam na kontynuację. Jedyna moja uwaga, powiedzmy krytyczna, to błąd w parafrazie pewnego łacińskiego napisu inskrypcyjnego... Takie mam "skrzywienie zawodowe" i jestem na to wyczulona.

× 1 | link |
@Fonin
2012-06-05
8 /10
Przeczytane

Książka całkiem ciekawa i interesująca mimo iż na co dzień nie sięgam po taką lekturę. Chętnie zapoznałabym się z dalszym ciągiem. Mam nadzieje, ze dożyję wydania drugiego tomu.

× 1 | link |
@mcmarcus
2012-01-16
5 /10
Przeczytane Opowieści niesamowite Steampunk - Dieselpunk - Cyberpunk

W porządku książka, ale większych rewelacji. Świat oparty o religię śmierci interesujący; flirt fabularny z klimatami spod znaku szpady i płaszcza, jak do mnie też przemawia. Drażni jednak i utrudnia lekturę, zbyt duża ilość nazw własnych - miejsc, postaci, wierzeń. Czytelnik nie wie czy autor chciał napisał krótką powieść, czy też książkę roszczącą sobie pretensje jako wstęp do większego świata - prawie jak podręcznik do gier RPG. Znalazłem też nieścisłość: gdzieś ok. 40-stej strony autor napisał, że by odeszły płyny ze zwłok zmarłego i nie zalały ciała w trumnie, w tej od dołu wywierca się otwór. Potem - przy okazji wykopania Tessa (bodajże strona 144), że wieko trumny stanowiła gruba deska w celu ochrony zwłok żołnierzy przed robactwem. Tylko jak to ma się do otworu na dnie trumny? ;)

| link |
@PonuryDziadyga
2021-12-25
10 /10
Przeczytane 2013

Rzadko, bardzo rzadko trafia się książka, co do której nie miałbym jakiegoś "ale". Taki już ze mnie czepialski twór, a czepiać się potrafię o naprawdę błahe rzeczy.
Z "Decathexis" mam ten problem, że nie sposób się do niej przyczepić. Idealnie zachowane proporcje, wartka akcja, kapitalne ilustracje, wyraziści główni bohaterowie. I klimat który kładzie na łopatki.
Śmigiel, krótko mówiąc/pisząc, pozamiatał.
W tym gatunku nie znajduję dla tej książki konkurencji, tak na rodzimym podwórku, jak i wśród zagranicznych twórców.
Mam już taki zwyczaj, że bez wyraźnej potrzeby nie sięgam ponownie po książkę już raz przeczytaną, ale... stawiam dolary przeciwko orzechom, że dorwę ją w swoje łapy prędzej niż później.
Absolutny majstersztyk.

| link |
@chomiczkowe.recenzje
2021-01-13
8 /10
Przeczytane Posiadane
@Fenrir83
2011-07-29
8 /10
Przeczytane Moje
@wildhoney
2010-05-16
10 /10
Przeczytane
@enga
2009-12-05
8 /10
Przeczytane Recenzyjne

Cytaty z książki

O nie! Książka Decathexis. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl