Detroit. Sekcja zwłok Ameryki

Charlie LeDuff
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Książka Detroit. Sekcja zwłok Ameryki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Detroit – niegdyś w amerykańskiej awangardzie, słynące z wielkiego przemysłu, nowatorskich rozwiązań, śmiałych biznesmenów i znanych na całym świecie samochodów – dziś jest stolicą bezrobocia, nędzy i przestępczości. Charlie LeDuff, zdobywca Nagrody Pulitzera, porzuca pracę w „New York Timesie” i wraca do miasta, w którym się urodził. Puka do drzwi wpływowych polityków, wędruje przez squaty, rozmawia z bezdomnymi i przedsiębiorcami, z właścicielami pustostanów, policjantami i strażakami walczącymi z plagą podpaleń, wreszcie sięga do tragicznych losów własnej rodziny i próbuje zrozumieć, co stało się przyczyną upadku jednego z najbogatszych kiedyś miast Ameryki.
Data wydania: 2015-03-04
ISBN: 978-83-8049-040-6, 9788380490406
Wydawnictwo: Czarne
Seria: Seria Amerykańska
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 296

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Detroit. Sekcja zwłok Ameryki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
@Asamitt
2019-12-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 4 /10
Przeczytane Literatura faktu/Reportaż

 Jest o klimacie, jaki panuje w zaniedbanej aglomeracji. O tych latach powolnego umierania miasta niegdyś tak mocarnego, że trudno byłoby się spodziewać, że skończy jak prowincja nie dająca młodym możliwości. Z drugiej strony Detroit zaczyna zwalniać już w latach 70-tych i tak umiera na oczach mieszkańców i kolejno zmieniającej się władzy, która niby nie dostrzega problemu, a może i celowo przyczynia się do tego stanu rzeczy. 
 Dla mnie Detroit to miasto-marka, jeśli idzie o biznes samochodowy, ale i całą gospodarkę Stanów. Nigdzie indziej nie znajdowało się takiej przemysłowej kumulacji, jak właśnie tu. I miałam nadzieję zobaczyć trochę z jego dumy, biało-czarnych wspomnień, tak na otarcie łez, zanim przyjdzie się do kwestii agonalnych. Tylko że jak dla mnie, za dużo tu odautorskiego "rzucania się" na wszystkich, którzy mogli mieć wpływ na dzisiejszy jego kształt. Mogę zrozumieć tę złość, bo to świat, z którego pochodzi Charlie LeDuff, jednak ja liczyłam na bardziej bezstronne przedstawienie faktów i krajobrazu po burzy, niż krzyków złości i frustracji rzutujących na wydźwięk treści.
 
 Najbardziej rozczarowuje nadanie książce dumnego tytułu, a potem zajmowanie się samym sobą. Trudno mi po przeczytaniu okrzyknąć tę publikację mianem literatury faktu, bo bardziej to wspomnienia autora o jego przeżyciach związanych z tym miejscem, niż autentyczne zrozumienie dla jego upadku. Sam sposób opowiadania razi mnie. Tu zamiast krzyku odpowiednia byłaby narracja spokoj...

{}× 6 | link |
SP
@speculatio
2019-12-10
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

 Pamięć jest zawodna. Wydawało mi się, że podczas jednej z netowych dyskusji przy okazji moich refleksji o książce "Shitshow! Ameryka się sypie a oglądalność szybuje" (Charlie LeDuff) ktoś wspomniał, że Gotham City było wzorowane na Detroit. Takie miałem przekonanie podczas oglądania w kinie "Jokera". Sprawdziłem tę rozmowę dziś – okazało się, że chodziło o "Robocopa", którego akcja faktycznie dzieje się w Detroit.

Ale to nie ma większego znaczenia. Wybierając się do kina, nastawiałem się na to, że Joker będzie kolejną komiksową opowiastką, z nieźle zrobionymi psychologicznymi wątkami głównego bohatera, ale wciąż to będzie rozrywka. Może mroczna, ale rozrywka. Myliłem się. To doskonały film, w którym nie ma nic z komiksu. To opowieść o upadku człowieka w upadłym mieście. Pełnym bezrobocia, przestępczości, korupcji na szczytach władzy, gdzie nikogo nie interesuje żywot ludzi-śmieci. Ci zaś walczą o przeżycie wszelkimi możliwymi środkami.

Jak wspomniałem, byłem przekonany, że Gotham to odpowiednik Detroit, dzień po seansie sięgnąłem do kupionej kilka miesięcy temu innej książki LeDuffa Detroit. Sekcja zwłok Ameryki. Wydana oryginalnie w 2013 roku, już po kryzysie hipotecznym, bankructwie General Motors (siedziba w Detroit) i wielkich banków. W roku publikacji książki miasto Detroit ogłosiło bankructwo – największe bankructwo miasta w historii USA.
[...]
całość:
...

{}× 2 | link |
@Beata_
2019-11-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane E-booki Posiadam

Co czytać po książce “Detroit. Sekcja zwłok Ameryki”- Charlie LeDuff

Książka Dzieci Aspergera. Medycyna na usługach III Rzeszy
Dzieci Aspergera. Medycyna ... Edith Sheffer
{}7/10
Hans Asperger był uznanym wiedeńskim psychiatrą, który w un...
Książka Ostatni świadkowie
Ostatni świadkowie Swietłana Aleksijewicz
{}7.5/10
W czasie wielkiej wojny ojczyźnianej zginęły miliony radziec...
Książka Po północy w Doniecku
Po północy w Doniecku Julia Wizowska, Grzegorz Szymanik
{}7/10
Ta książka wchodzi od kopa: zaczyna się od tego, że cała ta ...
Książka Psychobzdury. Jak mity popularnej psychologii mieszają nam w głowach
Psychobzdury. Jak mity popu... Stephen Briers
{}7/10
Żyjemy w epoce zadziwiającego rozkwitu popularnej psycholo...
Książka Sen wioski Ding
Sen wioski Ding Yan Lianke
{}7.5/10
Książka jednego z najbardziej utalentowanych i cenzurowanych...

Cytaty z książki

O nie! Książka Detroit. Sekcja zwłok Ameryki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}