Diossos

Witold Makowiecki
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Diossos
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

W starożytnej Grecji można było za długi popaść w niewolę. Mały Diossos, mieszkaniec Koryntu, doświadcza tego bardzo boleśnie: niespłacone długi podłego ojczyma czynią z chłopca, jego matki i rodzeństwa niewolników. Jedynym wybawcą może być przyjaciel – bohater igrzysk, szybkobiegacz – Pollinik. Droga jednak do niego daleka! Mieszka hen, w odległym Milecie. W poszukiwaniu pomocy Diossos musi nie tylko wymknąć się strażnikom: czeka go przeprawa przez niebezpieczne góry i przez morze... Pomagają mu dobrzy ludzie, zły pies, a nawet groźni korsarze. Czy dotrze jednak do swego przyjaciela na czas? Czy Pollinikowi uda się zebrać drużynę i wyrwać z niewoli rodzinę Diossosa? Mają na to tylko 30 dni... Dramatyczna historia Diossosa, którą Witold Makowiecki napisał w czasie wojny z myślą o swoich dzieciach, dostarcza oprócz barwnej i wartkiej akcji wielu informacji o historii i kulturze antycznej Grecji. Jest to też piękna opowieść o wartościach ponadczasowych – honorze, wierności, odwadze. I o prawdziwej przyjaźni, która potrafi przezwyciężyć wszelkie przeszkody i niebezpieczeństwa.  
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-61174-28-8, 9788361174288
Wydawnictwo: Polityka
Seria: Cała Polska Czyta Dzieciom
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 215
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Diossos aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Zorg
@Zorg
2015-02-03
10 /10

Moim ulubionym bohaterem jest Kalias. Jego najlepsze, moim zdaniem, teksty: "Nie mam nic przeciw korsarzom - rzekł prędko - bardzo szlachetne zajęcie, sam za młodu marzyłem, żeby zostać bandytą (...) Jeszcze mniej rozumiem, coraz mniej rozumiem, nic nie rozumiem. (...) Ate, złośliwa bogini! Dlaczego zsyłasz na mnie omroczenie i robisz durnia z człowieka, który nic ci nie zawinił?" i fragment dłuższej sceny: "Polinik, ciągnięty przez Kaliasa, zatrzymał się gwałtownie.
- Dlaczego ja mam właściwie uciekać, co ja zrobiłem, powiedz?!
Kalias podniósł obie ręce w górę.
- O bogowie! - jęknął - On się jeszcze pyta, dlaczego! Rozbił wazę na pysku najdostojniejszego obywatela Koryntu, znieważył członka rady i brata wielkorządcy miasta i pyta dlaczego. (...) Poświęcam się dla ciebie, łżę jak rodzony ojciec, a ty nie pozwalasz mi za to nawet głupcem cię nazywać. Ot, sprawiedliwość! (...) Prędzej! Ostatecznie kto z nas dwóch jest szybkobiegaczem?
- Ale właściwie dlaczego ja mam tak uciekać nocą jak złodziej? - upierał się Polinik.
- O bogowie! Gdybyś był moim synem... Nie, to byłoby zbyt straszne!... Dlatego, że jeden brat Choreosa jest wielkorządcą Koryntu, drugi - dowódcą straży, a on sam ma dwustu niewolników prócz żołnierzy i służby, że żaden z nich, z tej przezacnej rodziny Kreonidów, nie darował nigdy najmniejszej urazy, a cóż dopiero wybitych zębów."

| link |
GR
@grzesiek
2009-10-17
Chcę przeczytać

na jaki konkurs ją przeczytałaś ?

| link |
@zacisze_wiedzmy
2022-01-02
9 /10
Przeczytane Przeczytane 2000 - 2011 Posiadam
@Beata_
2019-11-12
6 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@gosiaw
@gosiaw
2008-09-13
8 /10
Przeczytane
WE
@weratupweronika
2009-10-22
10 /10
Chcę przeczytać
@Booker
@Booker
2009-09-06
10 /10
Przeczytane

Musiałam przeczytać tą książkę na konkurs i było dla mnie nie lada wyzwaniem zapamiętać wszystkie szczegóły. Lecz przeczytałam ją w 2 dni :) i mam zamiar do niej wrócić ponieważ ma bardzo dużo wątków historycznych, które na pewno przydadzą się w szkole.

| link |
@Pablopan
@Pablopan
2011-12-26
8 /10
Przeczytane

Urzekająca chociażby ze względu na psa;)

| link |

Cytaty z książki

Pieśń płynęła. Zrazu żwawa, skoczna, potem coraz rzewniejsza, smutna. Gdy skończył, jakiś czas było cicho.
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl