Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?

Douwe Draaisma
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Książka Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?
Książka Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.3 /10
Ocena 7.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

"Pamięć autobiograficzna nie przedstawia szczególnie ważnego przedmiotu badań dla psychologii uniwersyteckiej, ponieważ z trudnością poddaje się mierzalnym procedurom badawczym. Tym bardziej jest jednak fascynująca dla laików, gdyż pytania z nią związane są tyleż konkretne, co intrygujące. Oto kilka ich przykładów: skąd bierze się zjawisko déja vu; dlaczego czas wydaje się upływać szybciej, gdy się starzejemy; dlaczego w starszym wieku pamiętamy lepiej zdarzenia młodości niż wydarzenia poprzedniego miesiąca; jak to się dzieje, że w chwili zagrożenia śmiercią widzimy całe swoje życie przesuwające się przed naszymi oczami? Douwe Draaisma, psycholog z uniwersytetu w Groningen, pokazuje, w jaki sposób pytania te stoją dzisiaj otworem przed psychologią naukową, nie tracąc nic ze swojej tajemniczości od czasów, kiedy zmierzyli się z nimi pierwsi badacze. Jego książka jest w pewnym sensie hołdem złożonym dziewiętnastowiecznym pionierom psychologii, którzy traktowali swoją dziedzinę jak praktyczną wiedzę o życiu, podejmującą najbardziej żywe i najbardziej frapujące problemy ludzkiej psychiki. Pod jego piórem psychologia ponownie zamienia się w ten rodzaj syntezy wiedzy i sztuki, jaki jest wymagany, aby mierzyć się z problemami, które są konkretne i bliskie, ale umykają współczesnym narzędziom badawczym. Draaisma sięga także do literatury, pokazując, jak wiele do zrozumienia ludzkiego umysłu mogą wnieść znakomici, spostrzegawczy pisarze. Na kartach jego książki Proust, Mann i Borges wypowiadają się na równych prawach z Wundtem, Fechnerem, Heymansem oraz ich dzisiejszymi naukowymi spadkobiercami. W rezultacie otrzymujemy fascynujące rozważania na temat zjawisk pamięci autobiograficznej, wyłożone w sposób błyskotliwy i zrozumiały - w sposób, w jaki pisać może tylko autor, kto doskonale zna i kocha swój temat."
Data wydania: 2006-06-01
ISBN: 978-83-06-03003-7, 9788306030037
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Stron: 342
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Douwe Draaisma Douwe Draaisma Douwe Draaisma (ur. 1953) jest profesorem nadzwyczajnym historii psychologii w Rijksuniversiteit w Groningen. Jest autorem książki De metaforenmachine. Een geschiedenis van het geheugen (1995), która została przetłumaczona na 10 języków, cieszącej si...

Książki Douwe Draaisma

Wszystkie książki Douwe Draaisma

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czas, niemy obserwator rzeczywistości

26.04.2020
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

''Na początku życia człowiek biegnie jeszcze raźnie wzdłuż brzegu, szybciej od nurtu rzeki. Koło południa jego prędkość się nieco zmniejsza i jest równa prędkości, z jaką płynie rzeka. Pod wieczór, gdy człowiek zaczyna odczuwać zmęczenie, nurt przyspiesza, a on zostaje z tyłu. W końcu idący zatrzymuje się i kładzie obok rzeki, która nadal biegnie ... {} Recenzja książki Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane Popularnonaukowe

Bardzo ciekawe połączenie eseju z pracą popularno-naukową - taką kombinację cenię - nie same suche fakty ale również refleksja z perspektywy humanistycznej (trochę górnolotnie zabrzmiało, sorry). Książka przesiąknięta jest nostalgią, czyta się ją spokojnie, z jakąś pogodą ducha. Czytałam ja kilka lat temu a do dziś pamiętam tę atmosferę i jedno ze spostrzeżeń, które ułatwia mi godzenie się z faktem, że czas płynie szybciej, gdy się starzejemy: im starsi jesteśmy tym mniej w życiu 'pierwszych razów', a te stanowią w pamięci rodzaj kamieni milowych. Bez nich czas wydaje się przeciekać przez palce, a w dłoniach nie zostaje wiele 'momentów'. Dobrze byłoby zatem te nowe 'pierwsze razy' znajdować, czego sobie i wam życzę :)

{} | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-04-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC ( od - listopad 2019) 👀 Okolice psycho i para psycho…
MI
2010-03-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?”- Douwe Draaisma

Książka Poprawka z matury
Poprawka z matury Ewa Woydyłło
{}8.4/10
Książka napisana na podstawie listów czytelników, którzy dzi...
Książka Wieści
Wieści William Wharton
{}6.4/10
W starym młynie pięknie położonym w dolinie Morvandeon we Fr...
Książka Błądzą wszyscy (ale nie ja)
Błądzą wszyscy (ale nie ja) Elliot Aronson, Carol Tavris
{}9/10
Dlaczego ludzie uchylają się od odpowiedzialności, kiedy wsz...
Książka 59 sekund Pomyśl chwilę zmień wiele
59 sekund Pomyśl chwilę zmi... Richard Wiseman
{}8/10
Na wstępie sporządź listę rzeczy, których wykonanie zajmuje ...
Książka Bunt na sprzedaż. Dlaczego kultury nie da się zagłuszyć
Bunt na sprzedaż. Dlaczego ... Heath Joseph, Andrew Potter
{}9.3/10
Prowokująca książka, która rozgniewa i rozbawi zarówno kontr...

Cytaty z książki

O nie! Książka Dlaczego życie płynie szybciej, gdy się starzejemy?. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}