Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce

Grzegorz Szymanik, Julia Wizowska
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Książka Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce
Książka Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.8 /10
Ocena 5.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

„Pragniesz przeżyć przygodę swojego życia? Z nami zwiedzisz bunkry i poczujesz się jak Janek z Czterech pancernych!” – krzyczy tandetna ulotka. Manewry wojskowe, military shows, paintball dla znudzonych pracowników korporacji. Życie po życiu radzieckich poligonów, państwa w państwie, które rozporządzało nie tylko czołgami, śmigłowcami i głowicami atomowymi, ale prowadziło także szpitale, szkoły, kina i piekarnie. Po jednej stronie muru tęskniący za domem żołnierze, często niezdyscyplinowani, niedożywieni i prowadzący nielegalne biznesy, po drugiej – Polacy zbuntowani wobec agresji radzieckich sąsiadów, ale też skłonni do romansów i przyjaźni ponad podziałami. Julia Wizowska – urodzona w Kazachstanie i wychowana w duchu szacunku dla sowieckich wojskowych, oraz Grzegorz Szymanik – Polak, wyrosły w pogardzie do armii radzieckiej, przybliżają historie bohaterów zza obu stron muru. Opisują życie w radzieckich bazach wojskowych i pokazują, w jaki sposób koszary „nieproszonej armii” stawały się przez dekady codziennym elementem otaczającego nas krajobrazu. W ten sposób powstała reporterska opowieść o tym, co wrasta w człowieka niezauważone i potrafi być trwalsze niż beton i wieczne imperia.  
Data wydania: 2019-01-16
ISBN: 978-83-8049-788-7, 9788380497887
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 224
dodana przez: Mirko

Autor

Grzegorz Szymanik Grzegorz Szymanik Grzegorz Szymanik (ur. 1985) – na Uniwersytecie Warszawskim skończył dziennikarstwo i prawie skończył polonistykę. Od 2008 roku w „Gazecie Wyborczej” – najpierw w dziale stołecznym, a od 2013 roku jako reporter magazynu „Duży Format”. Za reportaż z r...

pozostałe książki:

Wszystkie książki Grzegorz Szymanik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

ZSRR w Polsce

19.08.2019
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Armia Czerwona stacjonująca w Polsce to było państwo w państwie. Polacy ich nie lubili, nie szanowali, ale chętnie kupowali od nich paliwo, cukierki a nawet czołgi ☺ Co zostało po wyjściu Rosjan z Polski? Ruiny i zdewastowane tereny. Budynki mieszkalne, z których polscy sąsiedzi wyszabrowali co się da, magazyny, lotniska i poligony gdzie można ... {} Recenzja książki Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce

@zetbasia27@zetbasia27 {}× 1

Moja opinia o książce

Opinie

@Sargento_Garcia
2019-11-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane

Nie tego oczekiwałem po tej książce. Liczyłem na ciekawy reportaż a dostałem... zlepek kilku naszkicowanych pobieżnie "na kolanie" tematów opowiedzianych dodatkowo słabym językiem.

Muszę przyznać jednak na plus dla tej książki próbę przedstawienia obrazu życia szeregowych żołnierzy i oficerów radzieckich oraz cywilów w koszarach na terenie Polski, z ich perspektywy i ich oczami. Zebranie materiałów wymagało sporego nakładu pracy, co trzeba mimo wszystko docenić.

{}× 1 | link |
@deana
2019-09-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Armii Radzieckiej nie ma już w Polsce od ponad ćwierćwiecza. Długo? Na pewno szmat czasu ale jeśli pomyśli się, że stacjonowała ona w naszych granicach pół wieku, to wszystko nabiera nowej perspektywy. Pół wieku, które tysiące radzieckich żołnierzy spędziło najpierw jako okupant po wkroczeniu 17 września 1939 roku, potem jako nie do końca przyjaźnie widziany sojusznik. Taki długi okres czasu oraz ogrom siły ludzkiej musi pozostawić po sobie niezatarty ślad czy to w fizycznej rzeczywistości czy też w mentalności i psychice ludzi. To, że materiał na podstawie, którego można snuć opowieści i przywoływać wiele wydawałoby się niezapomnianych, niezatartych (zarówno w negatywnym jak i pozytywnym sensie) historii.

Autorzy wyciągnęli kilka historii, trochę obrazów i złożyli je w jedną całość, która ma stanowić jakiś wycinek z tego co działo się od 1939 aż do wycofania wojsk w 1991 roku. Ich historie to migawki, porwane urywki, mówiące o wszystkim i tak naprawdę o niczym. Jest trochę o grupie artystycznej, o gwałtach, o wypadkach powodowanych przez wojsko, o życiu w jednostce, kradzieżach, handlu.. Jest i o tym co dzieje się z zabudową, szczególnie z obiektami w Bornem Sulimowie. Dużo tego, dużo tematów ale wszystkie są powierzchowne, zaledwie nakreślone, trudno przez nie zobaczyć całokształt jakim powinno być stacjonowanie wojsk.

Fakt, może autorzy chcieli zachować obiektywizm: pokazywać, nie oceniać; uczyć, nie pouczać; zachować od zapomnienia ale ja czuje niedosyt....

{} | link |
JU
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@zetbasia27
2019-08-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Co czytać po książce “Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce”- Grzegorz Szymanik

Książka Tequila Oil, czyli jak się zgubić w Meksyku
Tequila Oil, czyli jak się ... Hugh Thomson
{}10/10
Rok 1979. Osiemnastoletni Hugh Thomson leci do Meksyku. Jes...
Książka Delhi. Stolica ze złota i snu
Delhi. Stolica ze złota i snu Rana Dasgupta
{}10/10
Po wprowadzeniu otwartej gospodarki rynkowej w Indiach zapan...
Książka Matka Makryna
Matka Makryna Jacek Dehnel
{}9/10
Po Francisco Goi, sportretowanym z całą rodziną w "Saturnie"...
Książka Miasteczko Cold Spring Harbor
Miasteczko Cold Spring Harbor Richard Yates
{}6.8/10
Akcja powieści autora bestsellerowej Drogi do szczęścia i Wi...
Książka Mały światek. Don Camillo i jego trzódka
Mały światek. Don Camillo i... Giovannino Guareschi
{}9/10
Ta książka ma trzech głównych bohaterów. Don Camillo to wiej...

Cytaty z książki

O nie! Książka Długi taniec za kurtyną. Pół wieku Armii Radzieckiej w Polsce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe