Do raju

Hanya Yanagihara
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Do raju
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Nowa, długo wyczekiwana książka autorki bestsellerowego „Małego życia”
„Do raju” Hanyi Yanagihary to epicka i niezwykle błyskotliwa powieść, której akcja rozgrywa się na przestrzeni trzech stuleci w trzech różnych wersjach Ameryki. To śmiała historia o kochankach, rodzinie, stracie i ulotnej obietnicy utopii.
W alternatywnej rzeczywistości osadzonej w 1893 roku Nowy Jork należy do Wolnych Stanów. Ludzie mogą tu żyć i kochać wedle własnych upodobań – tak im się przynajmniej wydaje. Pewien neurotyczny potomek prominentnej rodziny odrzuca oświadczyny zamożnego konkurenta, ulegając urokowi niezwykle pociągającego, ale też biednego nauczyciela muzyki.
W 1993 roku na osaczonym przez epidemię AIDS Manhattanie młody Hawajczyk mieszka ze znacznie starszym i zamożniejszym partnerem. Ukrywa przed ukochanym własne traumy oraz niełatwą historię swojej rodziny, istotnie związaną z mrokami aneksji Hawajów przez Stany Zjednoczone.
W roku 2093 świat jest nękany przez epidemie i zniewolony przez rządy totalitarne. Zniszczona chorobą wnuczka wpływowego naukowca usiłuje brnąć przez życie bez wsparcia swojego dziadka, a także odnaleźć zaginionego w tajemniczych okolicznościach męża. W tej dystopijnej rzeczywistości Internet został wyłączony, prasa jest kontrolowana przez władzę, książki są zakazane, a tajna policja szpieguje ludzi za pomocą owadzich dronów.
Te trzy pozornie odrębne fabuły łączą się harmonijnie w genialną symfonię wypełnioną dźwiękami i tematami, które wzajemnie się pogłębiają i wzbogacają: choroba i leczenie przypłacone strasznymi konsekwencjami, bogactwo i nędza, słabość i siła, definicja rodziny i narodu, pycha ludzi władzy i buta rewolucjonistów, tęsknota za ziemskim rajem i jednoczesna świadomość o niemożności jego istnienia. Tym, co łączy nie tylko postaci tej powieści, ale i trzy alternatywne Ameryki, są uczucia, które definiują nas jako ludzi: lęk, miłość, wstyd, pożądanie, samotność.
„Do raju” to książka o nadzwyczajnym wydźwięku literackim, ale przede wszystkim dzieło emocjonalnej geniuszki, nominowanej do Nagrody Bookera, National Book Award i Baileys Women’s Prize for Fiction, a także laureatki prestiżowej Kirkus Prize.
Tytuł oryginalny: To Paradise
Data wydania: 2023-09-27
ISBN: 978-83-8318-857-7, 9788383188577
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 752
dodana przez: Jagrys
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Hanya Yanagihara
Urodzona 20 września 1974 roku w USA (Los Angeles)
Hanya Yanagihara jest amerykańską powieściopisarką, redaktorem oraz pisze o podróżach. Dorastała na Hawajach.

Pozostałe książki:

Małe życie Ludzie na drzewach Do raju
Wszystkie książki Hanya Yanagihara

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Trzy historie o poszukiwaniu ziemskiego raju

19.09.2023

Hanya Yanagihara, autorka światowej sensacji literackiej - "Małego życia" powraca z nową powieścią, “Do raju”. Czy okaże się ona równie spektakularna? Najnowsza książka autorstwa Hanya Yanagihary, "Do raju", będzie miała premierę już 27.09.2023. Czy Czytelnicy odbiorą ją równie entuzjastycznie jak wydane już trzykrotnie w Polsce "Małe życie"? ... Recenzja książki Do raju

W poszukiwaniu szczęścia

25.09.2023

"Małe życie" to moja ukochana powieść, jeśli chodzi o literaturę piękną. Uwielbiam, posiadam w dwóch różnych wydaniach i mogłabym czytać w nieskończoność, gdyby na poznanie nie czekały inne fascynujące lektury. Jak tylko dowiedziałam się, że wychodzi nowa powieść emocjonalnej geniuszki, jak słusznie została nazwana autorka, nie mogłam się doczekać... Recenzja książki Do raju

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@maitiri_books_2
2023-09-25
8 /10
Przeczytane

Zupełnie inna od "Małego życia", ale również warta zapoznania się. Głównie dlatego, że chociaż można odczuć różnicę, to wciąż ta sama doskonale opakowująca myśli w słowa, niezwykle emocjonalna Yanagihara. Polecam!

| link |
@liber.tinea
2023-09-19
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Do raju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat