Dom Gucci

Sara Gay Forden
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów
Dom Gucci
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.9 /10
Ocena 6.9 na 10 możliwych
Na podstawie 10 ocen kanapowiczów

Opis

Kronika niezwykłej potęgi dynastii Guccich i jej równie niezwykłego upadku.

W 1993 roku ta luksusowa marka znalazła się na skraju bankructwa, do czego przyczyniły się złe decyzje Maurizia Gucciego i jego zamiłowanie do ekstrawagancji. Dwa lata później Maurizio został zastrzelony w drodze do biura. Za zorganizowanie morderstwa skazano jego byłą żonę Patrizię Reggiani Martinelli. Dostała 29 lat więzienia.

Czy Patrizia zleciła zabójstwo, ponieważ wydatki Maurizia wymknęły się spod kontroli? Czy zrobiła to, ponieważ czarujący eks zamierzał poślubić swoją kochankę Paolę Franchi? A może w ogóle tego nie zrobiła?

Historia Guccich to historia blichtru, przepychu i intryg, historia powstania, bliskiego upadku i późniejszego odrodzenia się modowej dynastii. To wielkie nazwiska: Tom Ford, Sophia Loren, Jackie Kennedy Onassis, Domenico De Sole, Pierre Cardin, Chiara Mastroianni, Yves Saint Laurent. To także stolice świata mody: Mediolan, Florencja, Nowy Jork i Paryż. Sara Gay Forden pozwala zajrzeć za kulisy najsłynniejszego domu mody, pokazuje ukryte namiętności, potęgę oraz słabe punkty rodu Guccich. To wartka opowieść o modzie, wielkich pieniądzach i rozdzierającej serce tragedii.

Uznana przez „The Economist” za jedną z najlepszych książek roku.

Moda nigdy dotąd nie była tak dramatyczna – ani groźna. Saga o trzech pokoleniach Guccich rozpoczyna się od opisu morderstwa przypominającego egzekucję, a później zagłębia się w świat jednej z najpopularniejszych marek naszych czasów. Znawczyni mody Sara Forden opowiada o tym, jak kilku zachłannych, skłóconych członków rodu Guccich utraciło kontrolę nad imperium.

Teri Agins, redaktorka działu mody w „The Wall Street Journal”

Forden miesza rodzinną tragedię ze światem wyższej finansjery, serwując smakowitą i złożoną historię. To książka o biznesie, którą czyta się jak powieść.

„The Economist”

Blichtr, chciwość, seks, moda i ekskluzywna galanteria skórzana – czego więcej można chcieć?

Michael Gross, autor książki Model

Wnikliwa kronika narodzin i upadku firmy. Autorka pokazuje, że nawet wielkie, dobrze prosperujące rodzinne biznesy nie mogą przetrwać bez profesjonalnego zarządzania i zewnętrznego kapitału.

„The Wall Street Journal”

Wielowątkowa opowieść Forden prześwietla sekrety rodziny i targające nią zacięte spory, wychwytuje detale i świetnie odmalowuje sylwetki postaci. Forden bierze Gucciego pod lupę i ukazuje prawdziwy obraz firmy.

„International Herald Tribune”


Tytuł oryginalny: The House of Gucci. A Sensational Story of Murder, Madness, Glamour, and Greed
Data wydania: 2021-05-26
ISBN: 978-83-66863-04-0, 9788366863040
Wydawnictwo: Marginesy
Kategoria: Biografia
Stron: 472
dodana przez: Vernau
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Sara Gay Forden Sara Gay Forden Sara Gay Forden przez ponad piętnaście lat zajmowała się z Mediolanu włoskim przemysłem modowym, opisując losy wielu marek, w tym Gucci, Armani, Versace, Prada i Ferragamo. Obecnie pracuje w Waszyngtonie w Bloomberg News, kierując zespołem zajmujący...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Haute couture czy pret - a - porter?

18.08.2021

W sumie nie wiedziałem czego się po tej książce spodziewać. Okładka Domu Gucci obiecuje wielkie emocje: "Potęgę mody!", "Szaleństwo pieniędzy!", "Gorycz upadu!" i faktycznie to wszystko można tutaj znaleźć ... między innymi poruszanymi przez autorkę licznymi tematami. Zapraszam do Gucci. Historia zaczyna się obiecująco. Oto obserwujemy ostatni... Recenzja książki Dom Gucci

@Mackowy@Mackowy × 30

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2022-03-13
Przeczytane

Jak upadała potęga?

Dzieje potentatów dyktujących standardy w modzie, jest mocno skomplikowana. Zaczynali niepozornie, bo od wytwarzania kapeluszy słomkowych w XIX wieku. Biznes szybko zaczął przynosić straty, przyczyniły się do tego również rodzinne animozje, wszak pieniądz zawsze wzbudza zazdrość.

Historia rozpoczyna się od zuchwałego zabójstwa Maurizia Gucciego, postrzelonego przez nieznanego mężczyznę. Zleceniodawcą okazała się być była małżonka miliardera? Ale czy faktycznie, to Patrizia Reggiani wydała wyrok na mężczyznę? Autorka dość interesująco pisze o dziejach rodu, apogeum ich popularności i zmierzchu. Świat blichtru, luksusu, intryg, skandali i zawiści. Klientkami domu Gucci zostały kobiety znane z pierwszych stron gazet. Firma szybko zdobywa prestiż i uznanie wpływowych kobiet: Jacqueline Kennedy, Sophii Loren, Grace Kelly i innych. Równie szybko zalicza poważny kryzys, również wizerunkowy.

Na poczet mankamentów zaliczam zbyt szczegółowe informacje biznesowe, zawartych transakcji czy zawiłości natury prawnej. Naprawdę są to informacje zbędne i niewnoszące żadnych konkretów. Przytłacza też zbyt duża ilość nazwisk, akcja jest niezbyt wartka. Lepiej przedstawia się sprawa włoskiej Lady Makbet i jej małżonka, wówczas robi się ciekawie. Później znów czar pryska, mnóstwo zbędnych wątków.

Jacy byli modowi krezusi? Ambitni, apodyktyczni, pyszni, próżni, uparci. Zgubiła ich pogoń za zyskiem i splendorem. Patrizia Reggiani była pod ...

× 5 | link |
@piwonia
2012-04-09
Przeczytane Moje

Niesamowita, wciągająca książka przedstawiająca historię rodziny a zarazem marki Gucci. Autorka skrupulatnie opisuje powstanie, rozwój tej ekskluzywnej marki, kłótnie rodzinne, które prowadziły do podupadania firmy a w konsekwencji doprowadziły do jej utraty. Obok tej historii, nierozerwalnie z nią związana toczy się miłość, nieszczęśliwa, zazdrosna, chciwa i mordercza.

× 1 | link |
@bookbookcoffee_2
2022-06-18
8 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka 7-10 ✨
BR
2022-05-28
7 /10
Przeczytane
@Anna_Krasniewicz_Frys
2022-02-10
8 /10
Przeczytane
@monica
2022-05-21
6 /10
Przeczytane
@sarna_5
2021-12-22
6 /10
Przeczytane
@Polemikaa
2021-12-21
4 /10
Przeczytane reportaż/dokument ebook legimi
@migaczynka
2021-12-01
8 /10
Przeczytane Biografie
@asiazaleska
2021-11-29
6 /10
Przeczytane
@Mackowy
2021-08-18
6 /10
Przeczytane ebook
@Blissfultobooks
2021-05-19
10 /10
Poszukuję do swojej biblioteczki

Cytaty z książki

O nie! Książka Dom Gucci. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl