Domino

Michał Piedziewicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Domino
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Gdynia, sierpień 1939 roku. Choć nikt się tego po nim nie spodziewa, Konstanty Kotkowski, poważna figura lokalnego półświatka, wyrusza na front. To początek wielkich zmian nie tylko w życiu jego rodziny i przyjaciół, ale również w dziejach miasta – którego powstaniu i niebywałemu rozkwitowi przyglądali się od początku z tak wielkimi nadziejami. „Teraz jest inaczej, Krzysztof, zupełnie inaczej…” – pisze Łucja Wilczyńska do męża wiele lat później. To już czas Kabaretu Starszych Panów i Stawki większej niż życie w coraz powszechniej oglądanej telewizji, ale i pochodów pierwszomajowych, a wreszcie ogłaszanych przez władze drastycznych „zmian cen detalicznych artykułów spożywczych i przemysłowych”. „To straszne, lecz nasza córka przystała do komunistów” – kontynuuje Łucja, którą wielce poza tym martwi przedłużające się panieństwo trzydziestoletniej Anusi. Lecz wtedy to ona, a nie córka, otrzymuje nieoczekiwaną propozycję – spotkania z Adamem Grabskim, swą pierwszą miłością z dawnych lat… „Domino” to opowieść o pokoleniu, któremu wojnę wypowiedziała historia. O najtrudniejszych wyborach, niezwykłej woli przetrwania oraz o niespodziankach, jakie sprawia miłość.
Data wydania: 2016-06-02
ISBN: 978-83-7779-358-9, 9788377793589
Wydawnictwo: MG
Cykl: Gdynia. Miasto cudów, tom 2
Stron: 362

Autor

Michał Piedziewicz Michał Piedziewicz Urodziłem się zbyt późno, żeby zaliczać się do pokolenia które zmieniało historię (np. strajkami z roku 1988), ale i zbyt wcześnie żeby tamtych czasów nie pamiętać i nie przeżywać. Z wielkim sentymentem wspominam Trójmiasto przełomu lat 80/90, prężn...

Pozostałe książki:

Dakota Domino Dżoker Ćwierćfinał to już coś! To nie tak miało być…
Wszystkie książki Michał Piedziewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Domino nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Renax
2020-05-13
7 /10
Przeczytane Obyczajówki lepsze i gorsze Powieści historyczne

Pierwsza część losów Łucji z Gdyni, zatrzymana w 'Dżokerze' na sierpniu 1939 roku mnie zaintrygowała. Czekałam na kontynuację, ale myślałam, że będzie ona szła linearnie, po kolei, rozlaźle. A tu 'Domino' zaczęło się w roku 1969, gdy Łucja jest zgorzkniała i pisze listy do Krzysztofa narzekając na PRL.
Pojawiają się w tej części postacie z 'Dżokera', ale życie płynie dalej. Książka ukazuje te dalsze losy bohaterów ciekawie, bo dwupłaszczyznowo: od roku 1969 do strajków na Wybrzeżu w 1970 z całą prozą życia w PRLu, a jednocześnie retrospektywnie. Kotkowski i Łucja wspominają swoje losy wojenne, a potem powojenne. Mamy wyjaśnione, dlaczego stali się tak rozgoryczeni. Okazało się też jednocześnie, że życie przyniosło im pozytywne niespodzianki. Pojawia się też Anusia, córka Łucji z własnymi problemami. Jest miłość i tęsknota.
W wątkach retrospektywnych ukazano losy Polaków z Wybrzeża, najpierw za okupacji niemieckiej, a potem przez przemarsz Armii Czerwonej, potem w czasie Dzikiego Zachodu, gdy panowało bezprawie, a nowi nasiedleńcy chcieli albo się urządzić, albo wzbogacić. Gdy formowała się Polska Ludowa. Mamy echa bieżącej sytuacji politycznej, ale w kontekście codziennego życia bohaterów.
Książka jest pełna nadziei i rozczarowań, bohaterstwa i oportunizmu, lęku i nadziei. Życie w tamtych regionach nie było czarno-białe. Polacy mieszali się z Niemcami, a dzieci wrogów ludu musiały wstępować do partii.
To bardzo ciekawa dylogia gdyńska. Serdecznie ją polec...

× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Domino. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dżoker
Dżoker
Michał Piedziewicz
7/10
Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki...
Dakota
Dakota
Michał Piedziewicz
4/10
Lata osiemdziesiąte XX wieku. W życie siedemnastoletniej Aśki wbiega o rok starszy gitarzysta. Dziew...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl