Dżoker

Michał Piedziewicz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dżoker
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki Łucji, jej rówieśnika, początkującego dziennikarza Adama Grabskiego, oraz Krzysztofa Wilczyńskiego weterana wojen (choćby z bolszewikami), a współcześnie uczestnika przemytniczych wypraw nad granice z Rzeszą i Wolnym Miastem. Mijają lata, mimo szalejącego na świecie kryzysu Gdynia się rozbudowuje. W Gdańsku władzę przejmują naziści. Trwa zwycięski pochód kina mówionego, Polska zakochuje się w sukcesach Żwirki i Wigury (tym bardziej, że bohaterowie nader prędko giną w katastrofie), w morze wypływają kolejne transatlantyki. W rozpoczynającym nadawanie radiu usłyszeć można Kiepurę (jednego z najgłośniejszych śpiewaków światowych!), zaś w Zakopanym Witkacy na swych biletach wizytowych pisze brawurowe D.U.P.A. Dżoker to opowieść o Polsce, która z jednej strony cieszy się odzyskaną niedawno wolnością, a z drugiej wierzy w świetlaną wreszcie! przyszłość. Opowieść o kryzysie, ale i o wojnie w której nadejście trudno uwierzyć. Oraz o dziewczynie, która musiała stać się silna.
Data wydania: 2016-01-13
ISBN: 978-83-7779-352-7, 9788377793527
Wydawnictwo: MG
Cykl: Gdynia. Miasto cudów, tom 1
Stron: 496

Autor

Michał Piedziewicz Michał Piedziewicz Urodziłem się zbyt późno, żeby zaliczać się do pokolenia które zmieniało historię (np. strajkami z roku 1988), ale i zbyt wcześnie żeby tamtych czasów nie pamiętać i nie przeżywać. Z wielkim sentymentem wspominam Trójmiasto przełomu lat 80/90, prężn...

Pozostałe książki:

Ćwierćfinał to już coś! Domino Dakota To nie tak miało być…
Wszystkie książki Michał Piedziewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dżoker nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-13
7 /10
Przeczytane Posiadam Obyczajówki lepsze i gorsze Powieści historyczne

Książka retro. Ale nie kryminał retro, ale retro obyczajowe i retro topograficzne o przedwojennej Gdyni. W powieść musiałam się wciągnąć przez kilkadziesiąt stron, bo nie było jednego konkretnego wydarzenia zawiązującego akcję, ale powolutku przesiąkałam nastrojem tego miasta, tego optymizmu Polaków budujących port morski, Polaków różnych, wiadomo, jak w życiu.
Akcja toczy się w ciągu dziesięciu lat: od 1929 roku do 1939. Osią akcji jest dwudziestodwuletnia Łucja o pięknych oczach, raz orzechowych, raz piwnych, a raz brązowych. Pracuje ona na poczcie. Wtedy urzędzie symbolizującym nowoczesność, bo otwarcie na świat. Zakochuje się w niej dwóch, całkowicie odmiennych, ludzi: dziennikarz Adam Grabski i przemytnik Krzysztof Wilczyński. A ona musi wybrać. Wybiera. Ale czy zrobi słusznie, czy odnajdzie szczęście, tego dowiadujemy się na końcu książki.
Z okazji Łucji i jej dwóch absztyfikantów czytelnik poznaje cała Gdynię, okoliczne plaże, ale i Gdańsk (Dansig) w czasie, gdy brunatne koszule zaczynają swoje represje i straszenie ludzi i Zoppot. Poznaje też różne światy: bogaty i biedny oraz półświatek. Dowiaduje się o różnych aferach i aferkach, o przestępstwach, o ich tuszowaniu, o aferach państwowych i o tym jak wielka polityka widoczna jest w życiu codziennym mieszkańców.
Język oddaje leksykon i składnię z tamtych czasów. Przedwojenna jest też świadomość bohaterów. Mówiąc inaczej, narracja prowadzona jest z punktu widzenia tamtych czasów. I jest to zaleta.
A...

× 7 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dżoker. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Domino
Domino
Michał Piedziewicz
7/10
Gdynia, sierpień 1939 roku. Choć nikt się tego po nim nie spodziewa, Konstanty Kotkowski, poważna fi...
Dakota
Dakota
Michał Piedziewicz
4/10
Lata osiemdziesiąte XX wieku. W życie siedemnastoletniej Aśki wbiega o rok starszy gitarzysta. Dziew...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl