Dakota

Michał Piedziewicz
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dakota
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4 /10
Ocena 4 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Lata osiemdziesiąte XX wieku. W życie siedemnastoletniej Aśki wbiega o rok starszy gitarzysta. Dziewczyna wkrótce dołącza do jego zespołu, to czas koncertów w gdyńskim Domu Kultury Kolejarz, gonitw z zomowcami, ale także zbliżających się matur i najważniejszych wyborów. Perypetiom Aśki przygląda się Łucja – jej pamiętająca czasy powstawania Gdyni babka. Przygląda się również Marek, nieco zgorzkniały, bo ciężko doświadczony młodzieńczą miłością, młodszy brat. Wkrótce Aśka z Łucją pasjonują się telewizyjną debatą Wałęsa–Miodowicz, a rzeczywistość nabrzmiewa do zmiany. Przychodzi wolność, z nią dobrodziejstwa wolnego rynku, a zamiast muzyki i miłości ważne zaczynają być kariery. Dakota to relacja z czasów, gdy świat nabrał rozpędu i chcąc nie chcąc, trzeba było nauczyć się biec, choć tak łatwo było przy tym zgubić rytm. Powieść jest kontynuacją Dżokera (którego akcja toczy się w Gdyni lat trzydziestych XX wieku) oraz Domina – opowiadającego o wojennych i powojennych losach miasta i jego mieszkańców  
Data wydania: 2017-06-30
ISBN: 978-83-7779-412-8, 9788377794128
Wydawnictwo: MG
Cykl: Gdynia. Miasto cudów, tom 3
Stron: 336
dodana przez: mrbiggles

Autor

Michał Piedziewicz Michał Piedziewicz Urodziłem się zbyt późno, żeby zaliczać się do pokolenia które zmieniało historię (np. strajkami z roku 1988), ale i zbyt wcześnie żeby tamtych czasów nie pamiętać i nie przeżywać. Z wielkim sentymentem wspominam Trójmiasto przełomu lat 80/90, prężn...

Pozostałe książki:

Ćwierćfinał to już coś! Domino Dżoker To nie tak miało być…
Wszystkie książki Michał Piedziewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dakota? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Renax
2020-05-13
4 /10
Przeczytane Posiadam Obyczajówki lepsze i gorsze

Ten tom był inny niż poprzednie. Fabuła i perypetie stanowią tło dla opisu przemian polskiej rzeczywistości od schyłku lat 80-tych do 2015 roku. Książka składa się z 4 części, odpowiednio o wnuczce Łucji - Aśce i wnuku Marku. Ich losy poprowadzone są od matury w latach 80-tych, aż po 2015 i Smoleńsk oraz wcześniejszy kryzys. Tak jak napisałam, opis polskiej rzeczywistości jest bardzo ważny w tej książce. Poprowadzony został ciekawie. Pamiętam te czasy, więc te opisy ubrań, muzyki, tego czym żyła Polska były dla mnie miłym przypomnieniem, powrotem do przeszłości.
Natomiast watek fabularny tylko w połowie należącej do Marka mnie zaciekawił. Ten rozpoczynający, czyli wątek Aśki, był według mnie mało plastyczny. Nawet na początku nie mogłam połapać się w imionach. Potem zaciekawiłam się perypetiami Marka, osoby ciekawej. Potem już z uwaga śledziłam perypetie dorosłej Aśki, a zakończenie uznałam za sztuczne. Autor gubi wątek notatek babci na strychu. Na szczęście doprowadza życie Łucji do finału, smutnego, ale nie urywa na szczęście tego wątku.
Gdynia w latach rozpoczęcia tej książki jest miastem kiboli i Solidarności. Autor pokazuje handel Polaków i problemy z reprywatyzacją. Nasi bohaterowie, tak jaki pół młodzieży polskiej dorabiała się albo w Warszawie, albo za granicą. Ostatnie lata to w książce czas refleksji i zdania losowi rachunku za życie. Piedziewicz dokładnie i plastycznie ukazuje zmieniającą się Polskę. Jest nawet Euro 2012 i Mydełko Fa.
Ale jeśli cho...

× 6 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dakota. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Dżoker
Dżoker
Michał Piedziewicz
7/10
Gdynia, czerwiec roku 1929. W rosnącym dynamicznie mieście przecinają się ścieżki młodej urzędniczki...
Domino
Domino
Michał Piedziewicz
7/10
Gdynia, sierpień 1939 roku. Choć nikt się tego po nim nie spodziewa, Konstanty Kotkowski, poważna fi...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl