Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85

Hendrik Groen
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Dopóki życie trwa to drugi – po Małych eksperymentach ze szczęściem – dziennik Hendrika Groena. Ogromny sukces pierwszej książki skłonił autora do napisania jej kontynuacji. Hendrik Groen może i jest stary, ale to nie znaczy, że wkrótce zamierza rozstać się z życiem. Co prawda jego spacery z dnia na dzień stają się coraz krótsze, bo nogi zaczynają odmawiać mu posłuszeństwa, a wizyty u lekarza są znacznie częstsze, ale przecież nie jest to powód, żeby miał tylko siedzieć, pić słabą herbatę i wpatrywać się w stojące na parapecie pelargonie. Mężczyzna postanawia napisać dziennik prezentujący rok z życia amsterdamskiego domu opieki, którego jest rezydentem. I choć od czasu do czasu trudno Hendrikowi podtrzymać w sobie zapał do pisania, to jednak koniec końców zawsze chwyta za pióro. Groen z jakże charakterystycznym dla siebie szarmanckim poczuciem humoru bierze na pisarską muszkę współmieszkańców domu seniora, dyrekcję, przyjaciół, a wreszcie i starość jako taką, nie oszczędzając nikogo, nawet samego siebie. Największy holenderski bestseller swoim humorem i przesłaniem zachwyci nie tylko starszych czytelników, lecz także zauroczy i zainspiruje tych, których "termin przydatności" jest daleki od wygaśnięcia.
Data wydania: 2016
ISBN: 978-83-7985-892-7, 9788379858927
Wydawnictwo: Albatros
Kategorie: Reportaż, Listy
Stron: 432

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Druga część przygód Henka znów bawi i rozdziera serce. Więcej w niej fragmentów wzruszających i wyciskających łzy z oczu. Jeszcze większy mój podziw dla bohaterów za odwagę i „niedawanie się” depresyjnej jesieni życia. Podczas lektury przychodzi też taka refleksja: chociaż Henk i jego przyjaciele mają niejeden zarzut co do atmosfery i obyczajów panujących w ośrodku opieki, a także co do sposobu zarządzania nim – to jednak traktują owo miejsce jak dom, jedyny i ostatni, jaki mają. Dlatego właśnie robią wszystko, by upiększyć przestrzeń wokół, urozmaicić sobie czas i siebie nawzajem traktować jak domowników – rodzinnie, z serdecznością, troską, ale też zachowaniem prawa do prywatności, jeśli ktoś zechce pobyć trochę czasu sam. I dlatego też zamierzają walczyć o to swoje ostatnie miejsce na ziemi.
Pani dyrektor ostatecznie też okazuje się nie taka najgorsza. Pozostali bohaterowie, nienależący do Klubu StaŻy, także dają tej opowieści coś od siebie. Dadzą się lubić, chociaż są marudni, gderliwi, złośliwi, zwyczajnie zazdrośni o to, że StaŻy odnaleźli się nawzajem i towarzyszą sobie w doli i niedoli. Chcieliby do nich dołączyć, ale mimo tej chęci mają też obawy, że narażą się na śmieszność, że w ich w wieku to, czy tamto jest nierozsądne albo że nie wypada. Poza tym ta surowa selekcja i ten ośmioosobowy bus…
Henk narzuca sobie rygor i stara się sumiennie wypełniać swój plan dnia. Tylko czasem mu się to nie udaje. Jak sam mówi: „Rzadko kiedy żałuję rzeczy, do których udało ...

{}× 1 | link |
AU
2021-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-22
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl