Małe eksperymenty ze szczęściem

Hendrik Groen
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Małe eksperymenty ze szczęściem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

PRAWA DO PUBLIKACJI KSIĄŻKI KUPILI WYDAWCY Z 25 KRAJÓW. KSIĄŻKA PRZEZ 30 TYGODNI UTRZYMYWAŁA SIĘ NA HOLENDERSKICH LISTACH BESTSELLERÓW KSIĄŻKOWYCH. HOLENDERSKA TELEWIZJA KUPIŁA PRAWO DO SERIALOWEJ ADAPTACJI KSIĄŻKI – NA JEJ PODSTAWIE MA POWSTAĆ SITCOM W STYLU BRYTYJSKIEGO „THE OFFICE". Hendrik Groen być może jest stary, ale z pewnością jeszcze nie martwy. Choć ciało odmawia mu posłuszeństwa, jeszcze się nie poddał. To prawda, że jego codzienne spacery są coraz krótsze, ponieważ nogi odmawiają mu posłuszeństwa, to prawda, że musi regularnie odwiedzać swojego lekarza rodzinnego. Z technicznego punku widzenia jest zgrzybiałym dziadkiem, nie zamierza jednak siedzieć bezczynnie, czekając na śmierć. Ale czy to jest powód, żeby życie musiało się od razu składać tylko z popijania kawy przy doniczkach z geranium i czekania na koniec? W krótkich, szczerych i bezpretensjonalnych wpisach do dziennika, śledzimy pełen wzlotów i upadków rok z życia Hendrika Groena, przebywającego w domu spokojnej starości w północnej części Amsterdamu. Hendrik powołuje do życia anarchistyczny KLUB JESZCZE ŻYWYCH STARUSZKÓW, a gdy na horyzoncie pojawia się Eefje, idealna druga połówka, pastuje buty, szczotkuje zęby, przygładza resztki czupryny i rusza do boju, nie bacząc na śmieszne i straszne konsekwencje. Dni szybko mijają i z każdym kolejnym nabieramy pewności, że nie będzie łatwo rozstać się z tym pełnym uroku staruszkiem. HENDRIK GROEN ROZPOCZĄŁ PISANIE DZIENNIKA NA INTERNETOWEJ STRONIE „TORPEDO MAGAZINE”, POTEM PRZYSZŁA PROPOZYCJA Z WYDAWNICTWA MEULENHOFF, ABY ZROBIĆ Z TEGO KSIĄŻKĘ. O SWOJEJ POWIEŚCI AUTOR MÓWI TAK: "Ani jedno zdanie nie jest kłamstwem, chociaż nie każde słowo jest prawdziwe".
Data wydania: 2016-05-11
ISBN: 978-83-7985-743-2, 9788379857432
Wydawnictwo: Albatros
Kategorie: Reportaż, Pamiętniki
Stron: 400

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Małe eksperymenty ze szczęściem nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane

Ta książka wywołała u mnie śmiech przez łzy.
Z jednej strony pełne uroku jest to, jak Henk daje w kość starości, jak ją pokonuje, drwi z niej, zarazem ją oswajając i przyzwyczajając się do tego, co nieuniknione. Ma na to świetne sposoby.
Z drugiej – to takie przykre, że musimy się ze starością zmagać, podejmować aż tyle wysiłku, by w tym okresie życia wydrzeć mu choć kilka lepszych chwil – o ile jeszcze możemy, dopóki nie zostaliśmy przeniesieni na oddział stałej opieki, jak Eefje.
Z trzeciej – Henkowi zdarza się narzekać na jakość opieki nad osobami starszymi w Holandii… Cóż, nie był w Polsce.
A z czwartej, ogólne wrażenie po lekturze jest bardzo budujące. Wcale nie beznadzieja, której wg samego Henka dużo w jego zapiskach. Chciałabym spędzać tak starość, jak on i jego przyjaciele. Chciałabym mieć wtedy przyjaciół! Spędzać starość trochę jak wczasy, jak swego rodzaju aktywny wypoczynek. Członkom Klubu StaŻy czas upływa na tym, by się nie dawać, nie poddawać i nie oddawać dobrowolnie w ramiona zniedołężnienia, kompletnej bezradności, a w końcu śmierci. Chyba, że sami zdecydują inaczej – kwestii samobójstwa czy też eutanazji Henk poświęca sporo miejsca w swoim dzienniku, a najlepiej wyjaśnia temat nieoceniony i niezawodny Evert.
Więc także nutka zazdrości – ale takiej pozytywnej, jeśli tak można powiedzieć o zazdrości.
Wzruszające są fragmenty dotyczące choroby i odchodzenia Eefje, zwłaszcza po nawiązaniu szczególnie bliskiej relacji miedzy nią a Henk...

{}× 1 | link |
AU
2021-12-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
@MLB
2021-06-23
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2019-11-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 1 /10
Przeczytane Z: Uwolnione B: Nie zmęczyłam
@BagatElka
2019-11-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane ZZZ....oddane
@Beata_
2019-11-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Posiadam E-booki
@Airain
2019-11-06
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Przeczytane
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 5 /10
Przeczytane
@madziab86
2019-04-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Szarym.okiem
2018-12-13
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@martitka10
2018-02-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Małe eksperymenty ze szczęściem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl