Drwale

Annie Proulx
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów
Drwale
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 8 ocen kanapowiczów

Opis

Annie Proulx, zdobywczyni Nagrody Pulitzera oraz National Book Award, autorka Kronik portowych i Tajemnicy Brokeback Mountain, napisała opus magnum: zachwycająco dramatyczną powieść o zagładzie środowiska.

Drwale to wielopokoleniowa saga, która swój początek bierze pod koniec XVII wieku, kiedy dwaj ubodzy Francuzi, René Sel i Charles Duquet, przybywają do Kanady. Związani kontraktem z feudalnym zwierzchnikiem, przez trzy lata wycinają lasy w zamian za ziemię. Śledzimy losy potomków Sela i Duqueta na przestrzeni trzystu lat: pełne bestialstwa podróże przez Amerykę Północną do Europy, Chin i Nowej Zelandii; zemstę wrogów, wypadki, zarazy, najazdy Indian i ich kulturową zagładę. W pogoni za fortuną bezmyślnie czerpią z potencjalnie nieskończonych zasobów naturalnych, zostawiając potomnym widmo bliskiej katastrofy ekologicznej.

Wydanie 1 - Wyd. Poznańskie
Data wydania: 2017-10-25
ISBN: 978-83-7976-753-3, 9788379767533
Wydawnictwo: Czwarta Strona
Stron: 860
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Annie Proulx Annie Proulx
Urodzona 22 sierpnia 1935 roku w USA (Norwich)
Edna Annie Proulx (urodzona 22 sierpnia 1935 roku w Norwich w stanie Connecticut, USA) jest amerykańską pisarką i dziennikarką. Jej druga książka, ,,Kroniki portowe", zdobyła Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka i National Book Award w 1994...

Pozostałe książki:

Kroniki portowe Tajemnica Brokeback Mountain Drwale Pocztówki Pieśni serca i inne opowiadania Akordeonowe zbrodnie As w rękawie Bad Dirt CLOSE RANGE: BROKEBACK MOUNTAIN Dobrze jest, jak jest Fine Just the Way it is Heart Songs
Wszystkie książki Annie Proulx

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Drwale? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Beletrystyka_współczesna Posiadam

"Drwale" to saga czerpiąca z długiej tradycji najlepszych wielopokoleniowych powieści.

Annie Proulx znana z „Kronik portowych” i „Tajemnic Brokeback Mountain” po długiej przerwie wraca z wielowymiarową historią o naszym ludzkim szamotaniu się z nieznośnymi przeciwnościami losu by przetrwać i zdobyć szacunek. Narracja jest dwutorowa i raczej chronologiczna. Losy kolejnych pokoleń obu rodzin opisane są naprzemiennie. Czasem się krzyżują.

Cała historia zaczęła się z banalnie. Dwaj paryscy biedacy Rene Sel i Charles Duquet zaczynają w 1693 roku odpracowywać pańszczyznę przy wyrębie lasu we francuskiej kolonii na terenie dzisiejszej Kanady. Pierwszy zakochuje się w magii lasu pierwotnego i wiąże swoją przyszłość z indiańskimi sąsiadami. Drugi kradnie skóry, które z zyskiem sprzedaje w Chinach. Niby nic wielkiego, ale obaj stają się protoplastami rodów, pierwszy metysów z nizin, drugi potentatów drzewnych. Jedni giną masakrowani w wyniku wypadków przy wyrębie drzew, których właścicielami byli ci drudzy.

Forma, w której koleje losu obu rodzin przedstawiono w naprzemiennych kilkudziesięcioletnich interwałach, najpierw mnie męczyła, jednak taki zabieg sprawił, że ostatecznie zostałem zmuszony do innego odczytywania tekstu, tak na innej warstwie. Przecież sama historia, która płynie przez kolejne rozdziały jest w sumie pretekstem. Początkowo żałowałem, że w polskim wydaniu zrezygnowano z dołączenia drzew genealogicznych dwóch rodzin. W połowie książki uzna...

× 2 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Audiobooki 2018 Z historią w tle

Z pozoru historia przemysłu drzewnego w Ameryce Północnej to temat boleśnie nudny. Jednak autorce udało się pokazać go w fascynujący sposób, przez pokazanie losów dwóch rodzin, których protoplaści przyjechali na tereny współczesnej Kanady i północnych stanów USA, żeby pracować jako drwale. Jeden z nich związał się z Indianką z plemienia Mikmaków, drugi wżenił w bogatą kupiecką rodzinę holenderską. Te dwie decyzje sprawiły, że pozycja ich potomków z każdym pokoleniem różniła się coraz bardziej. Dzięki temu zabiegowi autorka mogła przedstawić ekspansję białych osadników i degenerację kultury indiańskiej, pokazując zmieniający się świat z wielu punktów widzenia. Akcja powieści rozciągnięta jest od ostatnich lat XVII wieku do czasów współczesnych. Widać i czuć jak dynamicznie rozwija się Kanada i USA i widać z czego powstało ich bogactwo. Niestety zbudowano je na grabieży i krzywdzie ludzkiej, a ich rozmiary są przerażające. W trakcie lektury przypominała mi się książka „Dlaczego narody przegrywają?” i ukuty przez autorów termin „instytucji wyzyskujących”, opartych o nadmierną eksploatację zasobów naturalnych i ludzkich – wypisz wymaluj amerykański model rozwoju, przynajmniej do końca XIX wieku. Nie ulega wątpliwości, że autorka chciała zwrócić uwagę na te aspekty historii i pokazać, jak cywilizacja zniszczyła nieodwracalnie wielkie puszcze Ameryki, lasy Nowej Zelandii i dżungle Ameryki Południowej. Tej grabieży nie da się powstrzymać, a chciwość nie ma granic.

Niestety,...

× 1 | link |
@HaWanka
2021-07-03
8 /10
Przeczytane wydanie tradycyjne pomysł na prezent ojcu się spodoba
@Evita
2020-06-10
7 /10
Przeczytane 2020
@kirq78
@kirq78
2020-04-07
7 /10
Przeczytane
@martyna.153
@martyna.153
2020-03-10
7 /10
Przeczytane
@klaudia.wakulowska
@klaudia.wakulowska
2020-02-24
9 /10
Przeczytane Najlepsze Check Posiadam 2018
@BagatElka
2019-11-09
6 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2018

Cytaty z książki

O nie! Książka Drwale. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat