Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści

Łukasz Wierzbicki
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.2 /10
Ocena 7.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Drzewo to barwna podróż przez świat słowiańskich mitów - zapomniany, tajemniczy, ale jakże intrygujący. Nasi przodkowie, jak wszystkie narody, posiadali własną mitologię. Przez stulecia snuli fascynujące opowieści o powstaniu świata, narodzinach człowieka. O postępkach i sporach słowiańskich bogów. Przekazywane z pokolenia na pokolenie mity pomagały zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie i miejsce człowieka w otaczającym go świecie. Łukasz Wierzbicki, autor powieści przygodowych dla dzieci i młodzieży, w tym takich bestsellerów, jak Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek, czy Machiną przez Chiny, sięgnął w swej najnowszej książce po te właśnie najdawniejsze z opowieści, daleko starsze niż legendy o Smoku Wawelskim czy Piaście Kołodzieju. Odtworzył je i przybliżył młodemu Czytelnikowi. Świat narodził się z jaja. Człowiek powstał z wiechcia słomy. Zakuty w łańcuch Weles miota się w podziemnej krainie. Bociany przynoszą ludzkie dusze wprost z niebiańskiego Wyraju. Poetycki opis stworzenia świata to pierwszą część książki. W drugiej znajdziemy trzy opowieści z pogranicza mitów i baśni: o porwaniu Jutrzenki (strażniczki niebiańskich bram), o Marzannie (bogini śmierci, bohaterce wiosennej tradycji żegnania zimy) oraz o bohaterskiej wyprawie na spotkanie własnego przeznaczenia. W specjalnym dodatku dociekliwy Czytelnik przeczyta, z jakich dokumentów historycznych, źródeł naukowych, podań i tradycji ludowych korzystał autor podczas pracy nad książką. Całość ilustruje kilkadziesiąt klimatycznych fotografii połączonych z realistycznymi grafikami Wojciecha Nawrota. "A czy stare jak świat słowiańskie mity mają coś do zaoferowania dzieciom XXI wieku?" - zastanawia się Łukasz Wierzbicki. - "To już zależy od nas samych. Bo mit to opowieść, w której każdy odnajduje swą własną mądrość, z której czerpie inspirację."
Data wydania: 2016-03-20
ISBN: 978-83-943477-0-3, 9788394347703
Wydawnictwo: Media Rodzina
Stron: 145
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Łukasz Wierzbicki Łukasz Wierzbicki
Urodzony 15 września 1974 roku
Redaktor, biografista, autor książek dla dzieci, podróżnik. Absolwent III LO w Poznaniu. Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1999-2000 prowadził autorską audycję muzyczną Wyspa Skarbów w poznańskim Radio Fan. W latach 2000-...

Pozostałe książki:

Afryka Kazika Dziadek i niedźwiadek Machiną przez Chiny Wokół świata na wariata Ocean to pikuś
Wszystkie książki Łukasz Wierzbicki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@beata87
2021-08-10
9 /10
Przeczytane

Rewelacyjne słuchowisko. Przeznaczone dla dzieci, ale nie oprze mu się czytelnik w każdym wieku. Świetna pozycja do zapoznania dzieci ze zrębami mitologii słowiańskiej.
Kosmiczne Drzewo Życia, w którego konarach powstają dusze ludzkie, które jest centrum wszechświata i osią życia, tym razem jest dawcą wiedzy dla pragnących zacząć poznawanie swoich, nomen omen, korzeni kulturowych.
Aż żal, że opowieść jest tak krótka... Muszę kupić książkę w formie papierowej, bo podobno jest przepięknie ilustrowana.

× 11 | link |
@Bibliotecznie
2020-07-30
8 /10
Przeczytane

„Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści” to wyjątkowa książka, pełna klimatycznych ilustracji i historii wywodzących się ze słowiańskiej tradycji. Nasza mitologia przekazywana była z ust do ust przez niepiśmienny lud, więc autorzy publikacji z tego zakresu włożyli mnóstwo wysiłku w odtworzenie tych opowieści. Łukasz Wierzbicki tworzył swoją książkę trzy lata. Można pomyśleć, że to szmat czasu, ale z drugiej strony, kiedy każdą informację trzeba wyłuskiwać z różnych źródeł i łączyć w całość, nie ma tego czasu wcale tak wiele. Wystarczy spojrzeć na umieszczoną na końcu książki bibliografię, by pokiwać głową z podziwem, nad iloma tekstami autor musiał się pochylić, tworząc swoją publikację.

Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza zawiera mity napisane prostym językiem, w sam raz dla młodszego czytelnika. Uzupełnione są fantastycznymi ilustracjami Wojciecha Nawrota i pięknymi zdjęciami grupy fotografów. Druga część opatrzona jest podtytułem: Dla tych, którzy lubią wiedzieć więcej. Znajdziecie w niej rozwinięcie poruszonych w mitach wątków, a w tekst wplecione zostały źródła, z których czerpał autor. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy zapragną sięgnąć po wykorzystane publikacje i zgłębić je samodzielnie.


O czym przeczytacie w tej książce? O początku świata, Perunie i Welesie, Matce Ziemi, smokach, demonach, stworzeniu człowieka i wielu innych tematach. Mitologia słowiańska jest niezwykle bogata w t...

× 2 | link |
@Sargento_Garcia
2019-11-09
3 /10
Przeczytane

Zdecydowanie najsłabsza ze wszystkich mitologii które do tej pory przeczytałem.

× 2 | link |
@haitanka
2022-03-11
8 /10
Przeczytane

To krótka książka wprowadzająca, czytelnika w każdym wieku, w krąg podań i mitologii słowiańskiej. To zbiór niedługich opowiadań dotyczących głównych postaci wierzeń słowiańskich. Nie jest to stricte mitologia, ale ciekawy wstęp do zapoznania z mitologią i wierzeniami opracowanym przez naukowców. Sam autor zaznacza, że inspiruje się mitami, podaje tytuły, które będą źródłem rzetelnej wiedzy.
Zdaniem moim i 7-letniej córki warto sięgnąć, zeby sprawdzić czy ta tematyka w ogóle jest interesująca. Polecam!

| link |
@Neptun_
2022-06-29
6 /10
Przeczytane
@yantri
2021-10-17
7 /10
Przeczytane
@renata181075
2021-09-02
6 /10
Przeczytane
@witwona
2021-08-22
8 /10
Przeczytane
@karolka14442
2019-06-24
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Drzewo. Mity słowiańskie i inne opowieści. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl