Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 – Zawichost 19 VI 1205

Agnieszka Teterycz-Puzio
Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 – Zawichost 19 VI 1205
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 – Zawichost 19 VI 1205 - Agnieszka Teterycz-Puzio - opis książki:

Autorka podjęła się przedstawienia dwóch nieco zapomnianych bitew polskiego średniowiecza: nad Mozgawą i pod Zawichostem. Obie pretendowały do wielkich i krwawych starć doby rozbicia dzielnicowego, gdzie oprócz rycerskiej polała się też krew książęca. Autorka przedstawia koncepcje obu starć w kontekście ważnych ówczesnych wydarzeń politycznych, gdzie polityka wschodnia państwa polskiego, wchodząca na nowe tory rywalizacji z Węgrami, przeżywała swoiste apogeum w postaci militarnego starcia z Rusią i sukcesu pod Zawichostem. Z drugiej strony napięcia wewnątrz dynastyczne kierowały księstwa polskie na drogę rozbicia dzielnicowego, z którego jak się wówczas wydawało nie sposób było wyjść nie naraziwszy się na konflikt z piastowskimi krewniakami.
Autorka w ciekawy sposób przedstawiła relacje polsko-ruskie, nie zawsze dobre, nierzadko burzliwe, prawie zawsze okraszone jakimś nietrwałym sojuszem, a które doprowadziły ostatecznie do wspomnianego starcia pod Zawichostem.
Zaletą pracy jest zwięzła narracja, przeplatana wątkami osobistymi z życia władców polskich jak chociażby ukazanie przyczyn konfliktu Władysława II z braćmi juniorami i roli żony tego pierwszego Agnieszki w zaognianiu sytuacji. Te anegdoty ukazane na tle ogólniejszych, ważniejszych wydarzeń pokazują świetny warsztat naukowy Autorki, która potrafiła przełamać sążniste teksty o polityce Piastów czy o uzbrojeniu z wątkami osobistymi wodzów czy to z pola walki czy nawet małżeńskiej alkowy... (z rec. dra hab. Mariana Małeckiego, prof. UJ)

Wstęp
I Ziemie piastowskie w latach 1138-1195. Kontakty książąt piastowskich
ze wschodnimi sąsiadami
II Piastowie na wojnie
III Bitwa nad Mozgawą
IV Bitwa pod Zawichostem
Zakończenie
Bibliografia
Spis map i tablic
Data wydania: 2020
ISBN: 978-83-65982-68-1, 9788365982681
Wydawnictwo: INFORTeditions
Seria: Pola Bitew
Stron: 108
dodana przez: Dusza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 – Zawichost 19 VI 1205 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Dwie bitwy. Mozgawa 13 IX 1195 – Zawichost 19 VI 1205. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl