Dymy nad Birkenau

Seweryna Szmaglewska
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów
Dymy nad Birkenau
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.7 /10
Ocena 8.7 na 10 możliwych
Na podstawie 49 ocen kanapowiczów

Opis

Jedno z najważniejszych świadectw losu więźniów i ofiar obozu Auschwitz-Birkenau i jednocześnie jedna z pierwszych literackich relacji z piekła na ziemi.

"Na ściany, podłogi, cegły padła tu krew i opowiada o ludziach, którzy tu ginęli. Zostali tam, gdzie polała się ich krew. To nic, że ściany później zabielono wapnem. Te ściany są nadal czerwone."

Seweryna Szmaglewska po aresztowaniu przez gestapo spędziła dwa i pół roku w obozie Auschwitz-Birkenau, gdzie doświadczyła wyczerpującej pracy fizycznej i kilku ciężkich chorób. Gdy w styczniu 1945 r. więźniów obozu pognano w marszu śmierci, udało jej się uciec. Od pierwszych dni wolności przystąpiła do opisania tego, co niewyobrażalne. Tak w ciągu kilku miesięcy powstał pierwszy dokument o nazistowskiej machinie zagłady. Książka ukazała się przed końcem 1945 roku.
Wydanie zawiera niepublikowane listy z obozu, rysunki Seweryny Szmaglewskiej tworzone w trakcie pisania oraz fragmenty najważniejszych recenzji oraz wypowiedzi samej autorki o książce.

Pisałam w obawie, że hitlerowcy umiejący w mistrzowski sposób zacierać ślady swoich zbrodni zdołają zatrzeć je tak, by uniknąć kary. Pisałam jednym tchem, jak zeznanie świadka przed sądem, niemal akt oskarżenia, w przekonaniu, że uzupełniony innymi dowodami, natchnie on narody wolą unieszkodliwienia mordercy.
Seweryna Szmaglewska

Ta książka jest spokojna i skupiona. Nie znajdziesz w niej tanich łez, lirycznej łatwizny, koniunkturalnej kalkulacji na efekt, na egzaltację, na histerię. Znajdziesz za to surowe w swej prostocie, przejmujące prawdą oskarżenie zbrodni, oskarżenie wypisane czarną smugą krematoryjnego dymu.
Wilhelm Mach

Seweryna Szmaglewska (1916-1992) - pisarka i jedyna Polka zaproszona do złożenia zeznań w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchy wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. 18 stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką "Dymy nad Birkenau", w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Przez lata była wiceprezesem Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: "Zapowiada się piękny dzień" (1960), "Czarne stopy" (1960), "Niewinni w Norymberdze" (1972), "Dwoje smutnych ludzi" (1986). Odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia. 
Data wydania: 2020-01-28
ISBN: 978-83-8169-212-0, 9788381692120
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Stron: 616
dodana przez: LetMeRead
Mamy 7 innych wydań tej książki

Autor

Seweryna Szmaglewska Seweryna Szmaglewska
Urodzona 11 lutego 1916 roku w Polsce (Przygłów)
Seweryna Szmaglewska - Seweryna Szmaglewska (1916–1992) – pisarka, jedyna Polka zaproszona do złożenia zeznań w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Un...

Pozostałe książki:

Dymy nad Birkenau Czarne stopy Nowy ślad Czarnych Stóp Zapowiada się piękny dzień Dwoje smutnych ludzi
Wszystkie książki Seweryna Szmaglewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Auschwitz Birkenau

WYBÓR REDAKCJI
1.07.2020

Przyznaję, że zalew literatury obozowej, jakiego doświadczaliśmy w ostatnim czasie jako czytelnicy, dosyć mnie zadziwiał, nawet irytował. Żadnej w związku z tym nie przeczytałam, bo wyobraźnia podpowiadała mi, że opowieści o obozowych miłościach między więźniarkami a oprawcami będą na tyle zakrzywiające obraz obozowej rzeczywistości, że staną się ... Recenzja książki Dymy nad Birkenau

@LiterAnka@LiterAnka × 12

Świadectwo piekła na ziemi

WYBÓR REDAKCJI
22.07.2020

„Na ściany, podłogi, cegły padła tu krew i opowiada o ludziach, którzy tu zginęli. Zostali tam, gdzie polała się ich krew. To nic, że ściany później zabielono wapnem. Te ściany są nadal czerwone.” Literatura obozowa może podzielić moli książkowych na dwie grupy. Jedni będą jej unikać z uwagi na zbyt trudną tematykę, chcąc jednocześnie odwrócić... Recenzja książki Dymy nad Birkenau

Gratka i must read w tym gatunku!

27.03.2020

Jak ciężko w napływie wszechobecnej ostatnio literatury obozowej znaleźć prawdziwe perły, wie ten, kto systematycznie sięga po tę tematykę. Ostatnia rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz była idealną okazją do tego, by przypomnieć czytelnikom o chyba nieco zapomnianych książkach, bezpośrednich relacjach więźniów obozów koncentracyjnych. Wznowiona ks... Recenzja książki Dymy nad Birkenau

Piekło na ziemi

10.12.2020

Literatura wojenna, obozowa nie jest łatwą ani przyjemną lekturą. Ale jakże ważną. Po lekturze "Kobiet z Ravensbrück" myślałam, że nic więcej bardziej mnie nie poruszy, nie wzburzy, nie przerazi. Myliłam się, bowiem lektura "Dymów nad Birkenau" wstrząsnęła mną dogłębnie. "Dymy nad Birkenau" to zapis wspomnień, relacja z piekła obozowego Auschwitz... Recenzja książki Dymy nad Birkenau

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2019-11-15
8 /10
Przeczytane Literatura obozowa/IIWŚ Mam w domu 📚

Seweryna Szmaglewska spędziła w obozie prawie trzy lata. Każdego dnia uczestniczyła w życiu obozowym i miała możliwość obserwowania walki o przetrwanie setek współtowarzyszek niedoli, z których większości niestety nie udało się przeżyć. Jej relacja spisana zaraz po ucieczce z transportu ewakuacyjnego w 1945 roku, to świadectwo o brutalnej rzeczywistości Birkenau, pełnej brudu, głodu, chorób i śmierci. Książka jest przepełniona faktami, jakie mogła znać tylko osoba przebywająca w obozie, dlatego te wspomnienia są równie wstrząsające, co cenne dla przyszłych pokoleń.

Dla nas opisane w tej książce wydarzenia wydają się często nierealne. Nasze umysły nie są w stanie pojąć ogromu cierpienia ludzi skazanych na pobyt w obozie koncentracyjnym. Dla nich chleb z trocinami był marzeniem, zimowy sweter niedostępnym luksusem, wszy codziennym utrapieniem, a dostęp do bieżącej wody zabroniony. Takich sytuacji i praw obozowych, dla nas zupełnie niezrozumiałych, było o wiele więcej. Relacja Seweryny Szmaglewskiej to kolejne świadectwo o życiu obozowym, dzięki któremu możemy dowiedzieć się o nim jeszcze więcej. Zainteresowani literaturą obozową nie będą zawiedzeni. Polecam każdemu, bo pamięć o tamtych wydarzeniach powinna trwać.

× 4 | link |
@miirjam
2008-09-24
10 /10
Przeczytane

relacja z pobytu autorki w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. opisuje zarówno warunki życia obozowego jak i emocje znajdujących się w nim kobiet, zjednoczenie w walce o przetrwanie pomimo dzielących je różnic etnicznych, wyznaniowych czy wiekowych.wstrząsające świadectwo hitlerowskich zbrodni. aż się wierzyć nie chce, że człowiek człowiekowi... ;/myślę, że nikogo nie pozostawi obojętnym i na długo zapadnie w pamięć...

× 4 | link |
@memento_mori
2012-01-05
10 /10
Przeczytane

Jeden z najlepszych pamiętników opisujących Auschwitz-Birkenau jaki do tej pory czytałam.

× 3 | link |
@ziolko
2009-07-14
10 /10
Przeczytane

przebija wszystkie książki o obozach jakie kiedykolwiek czytałam..szczery, prawdziwy aż do bólu opis życia w Birkenauz punktu widzenia kobiety..w niektórych momentach aż ciarki przechodzą i włosy stają dęba..najgorsze, że to wszystko jest prawdą :(musowo trzeba przeczytać

× 2 | link |
@Martynka86
2013-05-11
8 /10
Przeczytane

Autorka opisuje swoje przeżycia z obozu koncentracyjnego. Są to wspomnienia smutne i tragiczne, pełne głodu, bólu i cierpienia. Oby takie czasy nigdy więcej nie nastąpiły.

× 2 | link |
@jasia_
2019-11-18
7 /10
Przeczytane

Obozowe życie opisane ładnymi zdaniami. Tak literacko ładnymi.
Książka pełna wzniosłości, patosu. Jeżeli ktoś szuka obraz psychologiczny więźnia obozu koncentracyjnego, znajdzie to w tej książce.
Książka, chociaż dobra, to chyba najnudniejsza z wszystkich wojenno-powstańczo-obozowych książek, które dotychczas przeczytałam. Jak dla mnie za dużo opisów przeżyć wewnętrznych więźnia, za mało suchych faktów i informacji o samym życiu w obozie. Rzecz gustu czy komuś się spodoba czy nie. Przeczytać i ocenić samemu.

× 1 | link |
@psyche_alo
2009-11-01
Przeczytane

ta książka nie wymaga komentarza...

× 1 | link |
@evelinajachimovic
2022-01-28
10 /10
Przeczytane Moja 🥰
TO
2022-01-04
10 /10
Przeczytane
NI
2021-07-18
9 /10
Przeczytane
@PannaIndyviduum
2021-06-15
10 /10
Przeczytane
@Anjanka
2021-05-01
6 /10
Przeczytane ✅Przeczytane dawno temu...
@aleksandraczarnecka1989
2021-03-14
7 /10
Przeczytane
@MargaritaCzyta
2021-01-16
9 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-12-11
8 /10
Przeczytane Historyczne L. polska Biografie, autobiografie, pamiętniki Dawno temu przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Dyskretnie to urządzono. Las - i nikt nie widzi, i nigdy nikt się nie dowie, i nigdy nikt światu nie powtórzy.”
#
“Kto patrzy na śmierć wielu, poznaje z łatwością przedśmiertne symptomy.”
#
“Każdy krok to ból. Ale każdy krok to rozwijająca się przestrzeń, zmienna, coraz nowymi krajobrazami przemawiająca do oczu, w które od miesięcy wzrasta widok z baraków, drutów i obozowej szarzy...”
#
“Żaden ptak nie pokazuje się nisko nad Birkenau, choć w ciągu wielogodzinnych apelów więźniowie mają czas wypatrywać. Powodowane węchem czy instynktem ptaki omijają to miejsce.”
× 3
#
“Obóz inaczej wygląda, gdy się nań patrzy z dołu, leżąc pod ścianą baraku. Na drodze migają nogi odchodzących do pracy. To kategoria zwycięskich. W obozie pozostają, tuląc się do ścian, chore. ...”
× 3
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl