Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska

Autorka, zmarła w 1992 (żyła 76 lat) 227 czytelników
Obserwuj
7.7 /10
106 ocen z 8 książek,
przez 86 kanapowiczów
Urodzona 11 lutego 1916 roku w Polsce (Przygłów)
Seweryna Szmaglewska - pisarka polska. Kształciła się w warszawskim Studium Społeczno-Oświatowym Wolnej Wszechnicy Polskiej, potem studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz w Łodzi. W latach 1942-1945 była więziona w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Po II wojnie światowej mieszkała w Łodzi, a potem w Warszawie. Była jedyną Polką zeznającą w procesie norymberskim. W 1986 roku, na podstawie jej książki został nakręcony film "Czarne Stopy", w reżyserii Waldemara Podgórskiego. Odznaczenia [edytuj] * Złoty Krzyż Zasługi (1953) * Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1960) * Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości literackiej ze szczególnym uwzględnieniem Dymów nad Birkenau i Niewinnych w Norymberdze (1973) * Order Sztandaru Pracy I klasy (1978) * Nagroda specjalna Kwatery Głównej ZHP za powieść Nowy ślad Czarnych Stóp (1979)

Książki (11)

Sortowanie:
Książka Dymy nad Birkenau
7 wydań
Dymy nad Birkenau
Seweryna Szmaglewska
{}8.7/10
Autorka, aresztowana przez gestapo w 1942 r. za udział w konspiracji, spędziła w Birkenau prawie 3 lata. Relacja ta powstała natychmiast po ucieczce pisarki z ewakuacyjnego transportu w styczniu 1945...
Książka Czarne stopy
13 wydań
Czarne stopy
Seweryna Szmaglewska
{}7.8/10
Zgrany zastęp Czarnych Stóp wyrusza na letni obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy, dla Marka, Fobusza, Felka i małego No - Bo to pierws...
Książka Nowy ślad Czarnych Stóp
4 wydania
Nowy ślad Czarnych Stóp
Seweryna Szmaglewska
{}7.4/10
Książka Zapowiada się piękny dzień
3 wydania
Zapowiada się piękny dzień
Seweryna Szmaglewska
{}7.8/10
Książka Odcienie miłości
Odcienie miłości
Seweryna Szmaglewska
{}10/10
Odcienie miłości Małgorzaty Hanny Pisarek to zbiór 47 wierszy, ujmujących prostotą formy i stylu. Tomik, co zresztą sugeruje jego tytuł, poświęcony jest przede wszystkim miłości, w różnych jej odmiana...
Książka Niewinni w Norymberdze
2 wydania
Niewinni w Norymberdze
Seweryna Szmaglewska
{}7/10
Książka autobiograficzna opisująca odczucia i przeżycia członkini polskiej delegacji świadków podczas procesu nazistów w Norymberdze tuż po wojnie. Filozoficzna, pełna bólu i refleksji nad historią, ż...
Książka O Magdalenie Samozwaniec
O Magdalenie Samozwaniec
Antoni Marianowicz, Hanna Ożogowska, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński ...
{}6/10
Zredagowany przez Gracjanę Miller-Zielińską zbiór wspomnień przyjaciół, bliskich i znajomych Magdaleny Samozwaniec, pełen porywających historyjek i anegdot. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli artysty...
Książka Za drutami. Antologia pamięci 1939-1945
Za drutami. Antologia pamięci 1939-1945
Stanisław Grzesiuk, Tadeusz Rek, Krystyna Żywulska, Zofia Nałkowska ...
{}6.5/10
Zbiór opowiadań poruszających temat pobytu w obozach koncentracyjnych. Wśród autorów znaleźli się m.in. Zofia Nałkowska, Tadeusz Hołuj i Tadeusz Borowski.
Książka Dwoje smutnych ludzi
Dwoje smutnych ludzi
Seweryna Szmaglewska
Poruszające opowiadania o tematyce wojennej. Ze spisu treści: - Fiordy - Dzika plaża niedaleko Bornholmu - Rozmowa w ciemności - Taksówka - Wędrowcy - Spocznij, wolno palić - Szansa pięknej kob...
Książka Biała róża
Biała róża
Seweryna Szmaglewska
Czasy okupacji i pobyt w obozie. Autorka opisuje swoje losy od 1939 r do czasów kiedy została uwięziona przez Niemców. Wspaniała książka o życiu i losach Polaków podczas II wojny światowej.

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Seweryna Szmaglewska

Tam, na tych obradach, SS-mani dowiadują się wielu tajemnic, wielu spraw, które więzień chciałby za wszelką cenę ukryć. Noc ciemna jest świadkiem, jak więzień funkcyjny zdradza więźnia zwykłego. Padają raporty. O tym, że nawet w mydle, nawet w chlebie mogą ukryć coś, co należałoby im odebrać. Że należy pozbawić ich wszystkiego, co posiadają.
Lecz w wielkim, mrówczo licznym tłumie znienacka opada najmężniejsze serca poczucie samotności. Wprawdzie Jugosłowianka wspiera Polkę, staruszka obejmuje młodą dziewczynę i lubi, żeby ją nazywać babcią – lecz to poczucia samotności nie głuszy. To je pogłębia. Człowiek jest sam.
Żaden ptak nie pokazuje się nisko nad Birkenau, choć w ciągu wielogodzinnych apelów więźniowie mają czas wypatrywać. Powodowane węchem czy instynktem ptaki omijają to miejsce.
Obóz inaczej wygląda, gdy się nań patrzy z dołu, leżąc pod ścianą baraku. Na drodze migają nogi odchodzących do pracy. To kategoria zwycięskich. W obozie pozostają, tuląc się do ścian, chore. Kategoria zwyciężonych.
- Egzystencja tu - mówi, kończąc prowadzoną z trudem rozmowę - podobna do wysiłków pająka, który rozpina swoją sieć pomiędzy palcami zwisającej bezwładnie ręki człowieka śpiącego. Przypadkowy ruch burzy wszystko, przędza się rwie - koniec.
Lepiej pełzać na czworakach, podpierając sie odrąbanymi kikutami, ale żyć. Takie jest najpotężniejsze prawo człowieka. Chęć życia. Przymus życia. Nawet obóz tylko w nielicznych stłumił instynkt istnienia. Gryźć ręce z bólu, z rozpaczy, z utraty wszelkich złudzeń - ale żyć. Żyć choć trochę dłużej, niż pozwalają militaryści. Zobaczyć, co nastąpi, gdy minie czas okrutny.
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe