Seweryna Szmaglewska

Seweryna Szmaglewska

Autorka, zmarła w 1992 (żyła 76 lat) 242 czytelników
Obserwuj
7.5 /10
132 oceny z 11 książek,
przez 103 kanapowiczów
Urodzona 11 lutego 1916 roku w Polsce (Przygłów)
Seweryna Szmaglewska - Seweryna Szmaglewska (1916–1992) – pisarka, jedyna Polka zaproszona do złożenia zeznań w procesie norymberskim. Przyszła na świat w Przygłowie, niedaleko Piotrkowa Trybunalskiego. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim i Uniwersytecie Łódzkim. Po wybuchu wojny wróciła do Piotrkowa, gdzie pracowała jako ratowniczka w szpitalu i uczyła na tajnych kompletach. Osiemnastego lipca 1942 roku została aresztowana przez gestapo i przewieziona do obozu Auschwitz-Birkenau. Osiemnastego stycznia 1945 roku udało jej się uciec z marszu śmierci. Debiutowała w 1945 roku książką "Dymy nad Birkenau", w której opisała swoje obozowe przeżycia. W lutym 1946 książka została włączona jako materiał dowodowy przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze. Seweryna Szmaglewska przez lata była wiceprezeską Rady Naczelnej ZBoWiD. Opublikowała między innymi: "Zapowiada się piękny dzień" (1960), "Czarne stopy" (1960), "Niewinni w Norymberdze" (1972), "Dwoje smutnych ludzi" (1986). W 1986 roku, na podstawie jej książki został nakręcony film "Czarne Stopy", w reżyserii Waldemara Podgórskiego.
Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi (1953), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1960) , Nagroda I stopnia Ministra Kultury i Sztuki za całokształt twórczości literackiej ze szczególnym uwzględnieniem Dymów nad Birkenau i Niewinnych w Norymberdze (1973), Order Sztandaru Pracy I klasy (1978), Nagroda specjalna Kwatery Głównej ZHP za powieść Nowy ślad Czarnych Stóp (1979) Odznaczona została Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki I stopnia.

Książki (12)

Sortowanie:
Dymy nad Birkenau
8 wydań
Dymy nad Birkenau
Seweryna Szmaglewska
8.7/10
Autorka, aresztowana przez gestapo w 1942 r. za udział w konspiracji, spędziła w Birkenau prawie 3 lata. Relacja ta powstała natychmiast po ucieczce pisarki z ewakuacyjnego transportu w styczniu 1945...
Czarne stopy
13 wydań
Czarne stopy
Seweryna Szmaglewska
7.7/10
Zgrany zastęp Czarnych Stóp wyrusza na letni obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy, dla Marka, Fobusza, Felka i małego No - Bo to pierws...
Nowy ślad Czarnych Stóp
4 wydania
Nowy ślad Czarnych Stóp
Seweryna Szmaglewska
7.4/10
Zapowiada się piękny dzień
3 wydania
Zapowiada się piękny dzień
Seweryna Szmaglewska
7.8/10
Niewinni w Norymberdze
3 wydania
Niewinni w Norymberdze
Seweryna Szmaglewska
7/10
Książka autobiograficzna opisująca odczucia i przeżycia członkini polskiej delegacji świadków podczas procesu nazistów w Norymberdze tuż po wojnie. Filozoficzna, pełna bólu i refleksji nad historią, ż...
O Magdalenie Samozwaniec
O Magdalenie Samozwaniec
Antoni Marianowicz, Hanna Ożogowska, Szymon Kobyliński, Eryk Lipiński ...
6.5/10
Zredagowany przez Gracjanę Miller-Zielińską zbiór wspomnień przyjaciół, bliskich i znajomych Magdaleny Samozwaniec, pełen porywających historyjek i anegdot. Pozycja obowiązkowa dla wielbicieli artysty...
Za drutami. Antologia pamięci 1939-1945
Za drutami. Antologia pamięci 1939-1945
Stanisław Grzesiuk, Tadeusz Rek, Krystyna Żywulska, Zofia Nałkowska ...
6.5/10
Zbiór opowiadań poruszających temat pobytu w obozach koncentracyjnych. Wśród autorów znaleźli się m.in. Zofia Nałkowska, Tadeusz Hołuj i Tadeusz Borowski.
Dwoje smutnych ludzi
Dwoje smutnych ludzi
Seweryna Szmaglewska
7.3/10
Poruszające opowiadania o tematyce wojennej. Ze spisu treści: - Fiordy - Dzika plaża niedaleko Bornholmu - Rozmowa w ciemności - Taksówka - Wędrowcy - Spocznij, wolno palić - Szansa pięknej kob...
Biała róża
Biała róża
Seweryna Szmaglewska
6/10
Czasy okupacji i pobyt w obozie. Autorka opisuje swoje losy od 1939 r do czasów kiedy została uwięziona przez Niemców. Wspaniała książka o życiu i losach Polaków podczas II wojny światowej.
Krzyk wiatru
2 wydania
Krzyk wiatru
Seweryna Szmaglewska
8/10
Literacki powrót autorki "Dymów nad Birkenau" do obozowej rzeczywistości. W naszym transporcie było jedno młode małżeństwo żydowskie; jak się dowiedzieli, że jedziemy do Oświęcimia, to zrozumi...

Obserwujący (2)

@adam_miks @Klementynka

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Seweryna Szmaglewska

Lecz w wielkim, mrówczo licznym tłumie znienacka opada najmężniejsze serca poczucie samotności. Wprawdzie Jugosłowianka wspiera Polkę, staruszka obejmuje młodą dziewczynę i lubi, żeby ją nazywać babcią – lecz to poczucia samotności nie głuszy. To je pogłębia. Człowiek jest sam.
Tam, na tych obradach, SS-mani dowiadują się wielu tajemnic, wielu spraw, które więzień chciałby za wszelką cenę ukryć. Noc ciemna jest świadkiem, jak więzień funkcyjny zdradza więźnia zwykłego. Padają raporty. O tym, że nawet w mydle, nawet w chlebie mogą ukryć coś, co należałoby im odebrać. Że należy pozbawić ich wszystkiego, co posiadają.
Obóz inaczej wygląda, gdy się nań patrzy z dołu, leżąc pod ścianą baraku. Na drodze migają nogi odchodzących do pracy. To kategoria zwycięskich. W obozie pozostają, tuląc się do ścian, chore. Kategoria zwyciężonych.
Żaden ptak nie pokazuje się nisko nad Birkenau, choć w ciągu wielogodzinnych apelów więźniowie mają czas wypatrywać. Powodowane węchem czy instynktem ptaki omijają to miejsce.
- Egzystencja tu - mówi, kończąc prowadzoną z trudem rozmowę - podobna do wysiłków pająka, który rozpina swoją sieć pomiędzy palcami zwisającej bezwładnie ręki człowieka śpiącego. Przypadkowy ruch burzy wszystko, przędza się rwie - koniec.
Lepiej pełzać na czworakach, podpierając sie odrąbanymi kikutami, ale żyć. Takie jest najpotężniejsze prawo człowieka. Chęć życia. Przymus życia. Nawet obóz tylko w nielicznych stłumił instynkt istnienia. Gryźć ręce z bólu, z rozpaczy, z utraty wszelkich złudzeń - ale żyć. Żyć choć trochę dłużej, niż pozwalają militaryści. Zobaczyć, co nastąpi, gdy minie czas okrutny.
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl