Dżender domowy i inne historie

Hubert Klimko-Dobrzaniecki
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dżender domowy i inne historie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W jaki sposób urna z prochami matki wpłynie na życie wziętego scenarzysty? Czy angielski kucharz, zagorzały fan legendarnej grupy A B C, aby nie przesadził ze stekami? Co ma do powiedzenia pewien Chińczyk, którego zmorą jest litera R? Dlaczego Arab z Polakiem przespali upadek muru berlińskiego? Z jakiego powodu słowo "alibi" staje się imieniem żeńskim? Na te i na inne pytania odpowie Hubert Klimko-Dobrzaniecki w swoim najnowszym zbiorze opowiadań. Śmiertelnie poważnym i śmiertelnie śmiesznym.
Data wydania: 2017-09-14
ISBN: 978-83-65613-43-1, 9788365613431
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Stron: 160

Autor

Hubert Klimko-Dobrzaniecki Hubert Klimko-Dobrzaniecki
Urodzony w 1967 roku w Polsce (Bielawa)
Absolwent Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Autor powieści, nowel, zbiorów opowiadań, książek dla dzieci oraz filmów krótkometrażowych. W wydawnictwie Format ukazały się: Bangsi oraz Korko...

Pozostałe książki:

Bornholm, Bornholm. Złodzieje bzu Kołysanka dla wisielca Dom róży. Krýsuvík Królik po islandzku Preparator Samotność raz.dwa.trzy Bangsi. Miś do kochania Pornogarmażerka Rzeczy pierwsze Dżender domowy i inne historie Fisharmonia Grecy umierają w domu Korkociąg Niech żyje śmierć! Projekt mężczyzna Ratownicy Wariat Zostawić Islandię ORWO. Antologia Pisać. Rozmowy o książkach
Wszystkie książki Hubert Klimko-Dobrzaniecki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Dżender domowy i inne historie? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-28
6 /10
Przeczytane Literatura polska (współczesna)

"Ilekroć jechał windą, nachodziły go myśli samobójcze."

Jak zwykle w przypadku zbioru opowiadań - lektura nierówna. Najbardziej błyskotliwe w dialogach i najdłuższe z tych 8 kawałków prozą "Postypie" to historia scenarzysty, który wyrwał się z małego miasteczka do stolicy, niemal nie utrzymując kontaktu z matką z małego miasteczka. Telefon z informacją o wylewie, jaki przeżyła, ściąga go do znienawidzonej rodzinnej miejscowości, pomiędzy pozostawioną tam rodzinę i 2 poprzednie żony. Tytułowe postypie to spotkanie wszystkich jego kobiet przy jednym stole, przed ostatecznym pochowaniem urny z matką. Pewne szczegóły biograficzne, w tym umieszczenie szpitala na ul.Cichej mogłyby wskazywać, że może chodzić o niemal rodzinny Dzierżoniów. Aczkolwiek w tym samym opowiadaniu autor zastrzega, że: "Istnieją przynajmniej dwa światy (...). Ten, w którym żyjemy, i ten, który nadaje się do opisania. Coś, co ma miejsce, i coś, co może mieć miejsce."(s.12)

W "New romantic" autor przywołuje postać kucharza (kumpla narratora, pracującego z nim w jednej restauracji) gdzieś w Europie, będącego fanem tej właśnie muzyki. Pewnie dlatego jego postać mnie od początku odrzucała - nie mogłem się skoncentrować na czymś (kimś?), co zalatuje kiczem, choć pointa była celna: idol muzyczny kucharza kompletnie nie zna się na kuchni (być może też kucharz na muzyce idola?).

"Mur" to powrót w handlowe czasy końcówki PRLu. Żywe postaci szmuglujące między ZSRR, Węgrami, PRL, NRD a Berlin...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Dżender domowy i inne historie. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl