Opinia na temat książki Dzieci Húrina

@Almaranth @Almaranth · 2018-12-02 17:53:00
Przeczytane Posiadam
Cieszę się, że wznawiane są trudno dostępne książki Tolkiena. "Dzieci Hurina" - poprzednie wydanie używane kosztowało swego czasu miliony monet.
Wydanie wznowione posiada piękne ilustracje Alana Lee, szkoda jedynie, że nie zastosowano tu ilustracji w ramkach jak było w przypadku "Berena i Luthien",mimo to książka prezentuje się pięknie.

Tyle uwag o wizualnej części wydania.

O czym jest powieść?
Myślę, że najtrafniej fabułę opiszę cytat z książki:
"Tak to już bywa, że kiedy człowiek ucieka przed swoim strachem, może się przekonać, że zdąża jedynie skrótem na jego spotkanie".
Opowieść przedstawia historię rodziny Hurina, syna Galdora. Po bitwie Nieprzeliczonych Łez, zostaje on uwięziony przez Morgotha. Czarny Władca przeklina los rodziny mężnego wojownika, zaś ci na przekór wszystkiemu usiłują ukryć się przed swoim przeznaczeniem. Niestety decyzje, które podejmują prowadzą ich wprost w ramiona fatum.

Powiem szczerze, że Autor okrutnie obchodzi się z głównymi bohaterami. Mimo to, Tolkien daje nam bardzo ważną lekcję , by nie unosić się dumą, by nie odtrącać rad przyjaciół, którzy dobrze nam życzą, a przede wszystkim, że nie można uciekać przed swoim przeznaczeniem, bo nawet jeśli ukryjemy się przed nim w ciemnym lesie, ono i tak nas znajdzie.

Książkę czyta się jednym tchem. Jest to piękna, ale i zarazem smutna opowieść. Polecam jednak, bo obok takiej powieści Tolkiena, nie można przejść obojętnie.
Ocena @Almaranth:
Data przeczytania: 2018-11-26
Dzieci Húrina
6 wydań
Dzieci Húrina
J.R.R. Tolkien
{}8.3/10
Tolkien wiele lat pracował nad Dziećmi Húrina. Niestety nie dane było mu dokończyć opowieści. Podjął się tego jego syn, Christopher Tolkien, który ułożył tekst z istniejących materiałów. Całości dopeł...
Komentarze

Pozostałe opinie

Nie chcę się specjalnie nad tą książką rozwodzić, szczególnie, że dawno jestem po lekturze Silmarillionu, więc ta historia jest mi bardzo dobrze znana i ciągle pozostaje jedną z moich ulubionych i jes...

Nie porwała mnie tragiczna historia Turina i jego siostry - podobną opowiastkę miałam już w Edypie. Piękny język i rozwinięcie czasów po Bitwie Nieprzeliczonych Łez. Romantyczne uczucia, które prowadz...

Książkę posiadam na swojej półce i nie żałuję jej zakupu. Dlaczego? Bo to powrót do krainy Śródziemia, do świata, gdzie wszystko jest możliwe i nie ma mowy o nudzie :-) Mimo to, uważam, że nie jest to...

Dla mnie geniusz. Chyba nawet lepiej się czytało od LOTR. Przedstawiona historia całkowicie mnie urzekła:P Polecam!

O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl