Dzieci księży

Marta Abramowicz
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów
Dzieci księży
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 17 ocen kanapowiczów

Opis

O jej poprzedniej książce Krystyna Janda mówiła, że to „specjalna, mocna i poruszająca lektura”.

Marta Abramowicz, autorka bestsellera „Zakonnice odchodzą po cichu”, powraca z nowym reportażem! Książka „Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica” porusza, bo przełamuje kolejne tabu. Ten, kto ją przeczyta, inaczej spojrzy na nasz kraj.

Ludzie znają dzieci księży. Znają ich matki i ojców. Ale o tym się głośno nie rozmawia. Niektórzy mówią - tabu. Inni - hańba. Wszyscy wiedzą, że księża nie przestrzegają celibatu. Jest to wiedza tak powszechna, że u wielu nie budzi ani zgorszenia, ani zdziwienia. A więc skąd ta tajemnica? Dlaczego matki są odsądzane od czci i wiary, a księży-ojców oczyszcza się ze wszystkich grzechów?

Co jest ważniejsze: dobro dziecka czy dobro Kościoła? Co usłyszymy, gdy dzieci księży zaczną głośno mówić o swoich rodzinach?

W reportażu Marty Abramowicz znajdziecie odpowiedzi.

Data wydania: 2018-11-05
ISBN: 978-83-65853-80-6, 9788365853806
Wydawnictwo: Krytyki Politycznej
Kategoria: Reportaż
Stron: 224
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marta Abramowicz Marta Abramowicz
Urodzona 21 listopada 1978 roku w Polsce (Warszawa)
Polska reporterka, badaczka społeczna, działaczka na rzecz praw człowieka. Psycholożka, ekspertka od zagadnień związanych z przeciwdziałaniem dyskryminacji, autorka dwóch największych przeprowadzonych dotychczas w Polsce badań nad sytuacją społeczną...

Pozostałe książki:

Zakonnice odchodzą po cichu. Wydanie specjalne (rozszerzone)
Wszystkie książki Marta Abramowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Porażająca zmowa milczenia

7.12.2020

Autorka głośnej książki 'Zakonnice odchodzą po cichu' napisała tym razem rzecz o dzieciach księży. Temat jest ciekawy, ale nawet cięższy niż w poprzedniej książce, bo panuje zmowa milczenia: wszyscy wiedzą o dzieciach księży, ale nikt nie chce mówić publicznie. Po dwóch latach poszukiwań Abramowicz dotarła zaledwie do kilku dzieci księży oraz ich ... Recenzja książki Dzieci księży

@almos@almos × 17

Dzieci księży, celibat, rola kobiety wg kościoła.

11.10.2019

Dzieci księży - wszyscy o nich wiedzą, ale obowiązuje zmowa milczenia. Bo niby kto ma o tym mówić? ksiądz, który złamał przysięgę celibatu? kobieta, która pokochała księdza, mimo, że zdawała sobie sprawę czym to grozi? czy dzieci, które są wszędzie wytykane palcami ? Autorka przytacza kilka takich historii... smutnych. Trudno oceniać ludzi, wsz... Recenzja książki Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica

Dzieci Księży. Nasza Wspólna Tajemnica

11.01.2021

W dzisiejszych czasach bardzo często możemy spotkać się z plotkami na temat księży mających kobiety i dzieci. Ja osobiście bardzo nie lubię plotek i uważam, że każdy powinien zająć się swoim życiem. Jednak nie rozumiem też osób duchownych, które wiernych uczą, że wspólne mieszkanie przed ślubem to grzech, a same mimo obowiązującego ich celibatu ma... Recenzja książki Dzieci księży

Moja opinia o książce

Opinie

EK
2022-05-21
6 /10
Przeczytane

Ogólnie nudy na pudy. Zresztą temat jest tak wyeksploatowany, że aby go interesująco pociągnąć trzeba by mistrzowskiego pióra i wyjątkowo pomysłowego, dociekliwego dziennikarza. Według mnie autorka tematu nie udźwignęła. Pierwsza część, gdy głos zabierają tytułowe dzieci księży i ich matki, jeszcze się broni. Ale ponieważ temat śliski i tabu, autorka miała kłopot z dotarciem do większej ilości chętnych do rozmowy. Więc zamieściła, co się jej udało zdobyć. I byłby to materiał w sam raz na obszerny artykuł lub cykl artykułów. A my dostaliśmy książkę. Ponieważ trzeba było uzupełnić objętość, żeby publikacja mogła stać się książką, dołożona została marnej jakości druga część - publicystyka traktująca o celibacie. A może był to zabieg celowy? Tym gorzej. Wykłady, wywiady, cytaty, kazania z wygrażaniem palcem, wypowiadają się eksperci, a autorka od samego początku narzuca czytelnikowi swój punkt widzenia. To bardziej książka o celibacie, matkach dzieci księży ( a mniej o tych dzieciach) i o tym jacy ci ojcowie są beznadziejni. No są. Nie neguję. O kościelnych skandalach wszyscy wiemy dużo, też jestem nimi oburzona. I dobrze, że takie książki powstają, tylko że ta nie wnosi nic nowego do tematu, a ja nie lubię, jak ktoś (autorka) mi podpowiada, co mam myśleć.

Podsumowując: zmarnowany potencjał, jaki drzemał w tym kontrowersyjnym temacie. Zbyt powierzchownie, zbyt jednostronnie, w sposób zbyt oczywisty. Ale porządny artykuł o dzieciach księży chętnie bym przeczytała, ty...

× 1 | link |
@Ewelina229
2019-11-13
7 /10
Przeczytane Posiadam

Drugie spotkanie z autorką zaliczam jako nieco słabsze aczkolwiek udane. Pani Marta nie boi się poruszać tematów "tabu" i za to wielkie oklaski w Jej stronę. Co wiemy o księżach? w zasadzie niewiele, prawda? większość z nas wie o Nich "tyle o ile" o Ich działaniach w miejscowych parafiach, nikt z nas świeckich nie odważy się zaglądać w życie księdza "po kościele"... z góry zakładamy, że są przykładni, dobrzy i nie czynią nic złego. Być może. Być może niektórzy tak, ale nie oszukujmy się, spora część z Nich swoje za uszami ma.
Książkę podzielono na dwie części... potencjał świetny, wykonanie troszkę słabsze, ale mimo wszystko fajnie, że jest. Lubie i cenię odważnych ludzi, cenię odważne tematy, a ten właśnie takim dla mnie jest. Bo dlaczego zamiatać pod dywan skoro problem ewidentnie się powiela, był jest i będzie?
Polecam

| link |
@Brzezinkowa
2020-06-21
4 /10
Przeczytane

Książka w połowie z historiami dzieci księży, a w połowie z historią kościoła. Niestety nie starczyło „chętnych” do podzielenia się swoją historią. Widocznie to jeszcze temat tabu. Jest to pierwsza książka, o której nie wiem co napisać. Nie chcę włączać w to swoich osobistych poglądów, choć znam dziewczynę, której historia mogłaby się tutaj znaleźć. Nie zabraknie tutaj „kartek z kalendarza”, w których podjęte są dylematy kościoła związane m.in. Z celibatem. Myślę, że znajdą się tu słowa dla hejtu kościoła, ale i dla stających zdecydowanie i z wiarą za potomkami księży. Niestety nic nie jest tylko czarne albo tylko białe... a czy chcesz tę książkę przeczytać, zdecyduj sam...

| link |
@Faustyna
2021-02-19
5 /10
Przeczytane

Pierwsza połowa tej książki zdecydowanie podobała mi się. Autorka przeprowadziła kilka wywiadów i w kolejnych rozdziałach doskonale przedstawiła historie zarówno dzieci, jak i kobiet wykorzystanych przez księży. Druga część książki natomiast według mnie zupełnie odbiega od tematu. Opisuje bowiem, co to jest celibat, co np. młodzież o nim myśli, itp. Uważam, że lepiej by było tę drugą część wydać jako drugą książkę z innym tytułem.

| link |
@a_ziemniewicz
2020-02-07
6 /10
Przeczytane

Po autorce "Zakonnice odchodzą po cichu" spodziewałam się lepszej pozycji nt dzieci księży. Mnie osobiście ta pozycja nie zachwyciła niemniej zdaję sobie sprawę, że zebranie materiałów do tak ciężkiej w naszym społeczeństwie tematyki to nie lada wyczyn. 

| link |
@zetbasia27
2019-10-11
8 /10
Przeczytane

Bardzo interesująca pozycja.

| link |
@Agnez
2021-09-01
9 /10
Przeczytane
@almos
2020-12-07
7 /10
Przeczytane ebook religia/ateizm
GA
2020-11-27
3 /10
Przeczytane
JT
2020-08-15
5 /10
Przeczytane
AG
2020-05-05
6 /10
Przeczytane
SZ
2020-05-04
6 /10
Przeczytane 1_Literatura faktu i reportaż 2_Biblioteka 3_Przeczytane 2019 0_Nie posiadam
@Chassefierre
2019-11-20
6 /10
Przeczytane Reportaże, literatura faktu Literatura polska
@polokokta
2019-11-11
7 /10
Przeczytane 2019
@Annette_Cinnamon
2019-11-04
4 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci księży. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl