Dzieci nocy

Paul Kenyon
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Dzieci nocy
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Od Drakuli do Ceaușescu - burzliwe dzieje Rumunii

Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku.

Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceaușescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.

Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.

Wydanie 1 - Wyd. Bo.wiem
Tytuł oryginalny: Children of the Night. The Strange and Epic Story of Modern Romania
Data wydania: 2023-10-20
ISBN: 978-83-233-5236-5, 9788323352365
Wydawnictwo: Bo.wiem
Seria: Historiai
Kategoria: Historia
Stron: 512
dodana przez: Vernau

Autor

Paul Kenyon
Urodzony 8 maja 1966 roku w Wielkiej Brytanii (Bury)
Paul Kenyon jest wielokrotnie nagradzanym brytyjskim dziennikarzem śledczym, producentem filmowym i dziennikarzem telewizyjnym. Pracuje jako korespondent dla BBC, relacjonując międzynarodowe konflikty, ze szczególnym uwzględnieniem kontynentu afryka...

Pozostałe książki:

Ziemia dyktatorów. O ludziach, którzy ukradli Afrykę Dzieci nocy
Wszystkie książki Paul Kenyon

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Na południowym wschodzie

WYBÓR REDAKCJI
11.03.2024

Kraje bałkańskie, z którymi kojarzona jest również Rumunia, to obszar Europy, o który na przestrzeni wieków toczyły się zażarte spory pomiędzy mocarstwami. Wpływy polityczne na tym terenie zmieniały się jak w kalejdoskopie, dlatego tak trudno usystematyzować informacje historyczne o tych ziemiach. Brzmi jak wyzwanie? Dla mnie tak, dlatego chętnie ... Recenzja książki Dzieci nocy

@LiterAnka@LiterAnka × 15

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@martyna.153
2024-02-10
Przeczytane

Nie będę się rozpisywała. Książka - naprawdę dobra. Język - przystępny. Fakty - podane rzetelnie. Myślę, że dla każdego, kto interesuje się historią Rumuni pozycja (chyba) obowiązkowa. Jest to również książka, którą się dość lekko czyta, a przy tym nie traci dobrego naukowego poziomu. Idealna dla kogoś, kto lubi poznawać dzieje narodów, a nie po drodze mu z akademickim stylem. Bo też forma, którą przyjął autor, dużo tu ugrywa. Przyznam, że na początku nieco przestraszył mnie język, wydawał się zbyt lekki. Obawiałam się, że to kolejny autor, który chce uczynić historię tak przystępną, że będzie mówił jak do chmm?... kompletnego laika czy raczej niezainteresowanego ucznia. Ale w trakcie lektury przekonałam się, że wybór autora był świadomy, a jeśli nie, to jego naturalny ton idealnie wkomponował się w przedstawianą historię. Po pierwsze książka zaczyna od opowieści o Vladzie Palowniku, więc nieco baśniowy sznyt miał oddać istniejący w popkulturze obraz dziejów Drakuli. Dalej zaś, gdy przytaczane są coraz trudniejsze, wręcz makabryczne fakty z historii Rumunii, język ratuje co wrażliwszego czytelnika przed odłożeniem książki.

Czytałam już kilka pozycji o Rumunii, a także powieści rumuńskich (zresztą wiele wybitnych), ale po tej lekturze odniosłam wrażenie, że w jakimś stopniu lepiej poznałam ich kulturę. Co więcej treść prowokuję, aby dowiedzieć się więcej, m.in. o królowej Marii, królu Michale, niejednoznacznej i chyba najbardziej kontrowersyjnej postac...

| link |
@LiterAnka
2024-03-09
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzieci nocy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl