Dzień gniewu

Arturo Pérez-Reverte
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Dzień gniewu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.5 /10
Ocena 6.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Pasjonująca lektura, krańcowo różna od znanych czytelnikowi książek tego autora.
Zapis madryckich wydarzeń jednego tragicznego dnia - 2 maja 1808 roku.
Powieść powstała z połączenia fikcji literackiej z dokumentalnym zapisem: archiwów, książek, płócien, list poległych, dokumentów epoki, raportów wojskowych.

Powieść ma bohatera zbiorowego. To buntownicy, bohaterowie i tchórze, ofiary i kaci, którzy wzięli udział w ludowym powstaniu przeciwko okupacji Hiszpanii przez napoleońskie wojsko. Ten jeden dzień opisany przez autora w dziennikarski, rzetelny sposób, pełen szczegółów batalistycznych, niesie ogromny ładunek emocjonalny. Sprawia, że czytelnik staje się nieomal uczestnikiem zdarzeń.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-7495-738-0, 9788374957380
Wydawnictwo: Muza
Stron: 368
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Arturo Pérez-Reverte Arturo Pérez-Reverte
Urodzony 25 listopada 1951 roku w Hiszpanii (Kartagena)
Arturo Pérez-Reverte – hiszpański powieściopisarz i dziennikarz. Jego powieści wydano w kilkudziesięciu krajach. Arturo Pérez-Reverte pochodzi z południowej Hiszpanii, wychował się w rodzinie o marynarskich tradycjach. Jako dziecko z pasją czytał p...

Pozostałe książki:

Klub Dumas Szachownica flamandzka Fechtmistrz Cmentarzysko bezimiennych statków Królowa Południa Ostatnia bitwa templariusza Batalista Kapitan Alatriste Cierpliwy snajper Mężczyzna, który tańczył tango Eva Misja: Encyklopedia Falco Huzar Terytorium Komanczów Dzień gniewu W cieniu inkwizycji A w Madrycie nadal znakomicie Kawaler w żółtym kaftanie Oblężenie Przygody Kapitana Alatriste ZESTAW Słońce nad Bredą Złoto króla Życie jak w Madrycie Korsarze Lewantu
Wszystkie książki Arturo Pérez-Reverte

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Dzień gniewu aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@jatymyoni
2020-06-20
7 /10
Przeczytane Dobra ksiązka L. hiszpańska i katalońska

Arturo Perez-Reverte jako korespondent wojenny przedstawia nam dokładną relację z powstania ludu Madrytu przeciwko Napoleonowi i jego wojskom, które chcą podporządkować sobie Hiszpanię. Uważa się, że dzień 2 maja 1808 roku zmienił całkowicie Hiszpanię.
W każdym narodzie są takie dni, kiedy trzeba się opowiedzieć za lub przeciw. Czy można wtedy pozostać obojętnym?
Mamy pokazane w jaki sposób narasta gniew ludu i co powoduje jego wybuch. Można się zastanawiać nad sensem powstań z góry skazanym na porażkę. Co pchnęło poszczególnych ludzi do chwycenia za broń?
Czy klęska może być zwycięstwem? Czy naród konsoliduje się przez krew.? Co to jest naród? Czy poczucie przynależności do narodu maleje wraz z wzrostem majątku lub pozycji społecznej? Jak w tym wszystkim powinna zachować się armia? Przedstawione są dylematy i postawy poszczególnych osób.
Jest też wątek Polski. Szczycimy się hasłem: „Za naszą i waszą wolność.” A w tym wypadku, czy walczyli o wolność, czy zniewolenie?
Przyznaję się, nie moja bajka. Brakowało mi najprostszej mapki Madrytu, aby wraz z autorem śledzić ruchy powstańców i wojsk napoleońskich.
Książkę polecam wszystkim zainteresowanym historią, specjalnie historią wojen i powstań. Mimo, że jest to po części fikcja literacka została napisana na podstawie obfitego materiału bibliograficznego.

× 2 | link |
@nadrektor
@nadrektor
2010-05-13
8 /10
Przeczytane Na mojej półce

Musze przyznać, że opisane w tej książce poszczególne przypadki są bardzo przejmujące. Człowiek dosłownie czuje się tak, jakby sam brał udział w wydarzeniach. Napisane przyjemnym i płynnym językiem, ciekawie skonstruowane opowiadanie mówiące o przeżyciach jednego, niezwykle krwawego dnia. Jedyne minusy to fakt, że w morzy hiszpańskich i francuskich nazwisk trudno zapamiętać kto jest kim, zwłaszcza jak autor do niektórych postaci wraca. Dodatkowo neutralnie, lub delikatnie negatywnie opisani polscy żołnierze w napoleońskich szeregach sprawiają, że trudno nam się w pewien sposób identyfikować z hiszpańskim bólem. Punkt widzenia, przyjęty w niniejszej powieści, jest subiektywny. Tragizm hiszpański podkreslany jest aż do granic wytrzymałości, przy czym pomijany jest on przy stronie francuskiej. Haniebne czyny francuskiego wojska są srogo krytykowane i piętnowane, podczas, gdy okrucieństwo hiszpańskich cywili traktowane jest jako coś koniecznego i usprawiedliwionego. Jednak mimo wszystko jak na 360 stron powieści te kilka uwag to tak na prawde nic. Tradycyjnie już polecam książke genialnego Arturo Pérez-Reverte

× 1 | Komentarze (1) | link |
@PonuryDziadyga
2021-12-26
5 /10
Przeczytane 2015

Zaskakująca w swojej formie książka - niestety, nie jest to zbyt przyjemna niespodzianka. Nie jest to powieść w tradycyjnym rozumieniu, tylko raczej... historyczny reportaż, relacja na gorąco z pola walki. Oczywiście przed lekturą trzeba chwilkę posiedzieć nad historią, bo w samej książce niczego autor nie wyjaśnia, czemu doszło do takiej, a nie innej sytuacji z Francuzami w Hiszpanii.
Od biedy jako postacie pierwszoplanowe można wyszczególnić dwóch hiszpańskich kapitanów, ale przez większą część książki byłaby to raczej rzecz naciągana, skoro co chwilę widzimy slajdy z walki kolejnego mieszkańca Madrytu. Wiem, wiem: autor chciał pokazać, że patriotyzm nie zna podziału na zawody i klasy społeczne, że w obliczu zagrożenia ramię w ramię stają, powiedzmy, snycerz, kuchcik, fechmistrz i aktor teatralny, ale po którymś kolejnym Fernandzie, Antoniu, czy innym Juanie (a nazwiska też się powtarzają, choć to żadna rodzina), zwyczajnie machnąłem na to ręką, mocno wypłukany z zainteresowania. Dużym zaskoczeniem in minus, jest tu lekkie ubóstwo językowe, choćby to nieszczęsne "francowate żabojady!", które jest właściwie jedynym określeniem na Francuzów, jakiego autor używa. Doceniam tytaniczny wysiłek Pereza- Reverte w wyszukaniu historii opisywanych w książce uczestników, chociaż z całą pewnością część z nich jest tylko wymysłem autora, więc czytelnik nie ma żadnych szans w odsianiu jednych od drugich. Niemniej robota musiała być nieludzko mozolna. "Dzień gniewu" broni się też ...

| link |
@Beata_
2019-11-11
6 /10
Przeczytane Posiadam E-booki

Cytaty z książki

O nie! Książka Dzień gniewu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl