Dziewczyna z Berlina

Kate Hewitt
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów
Dziewczyna z Berlina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 15 ocen kanapowiczów

Opis

Chciałam być wolna - wyznała cicho Rosa. - Nawet jeśli tylko przez kilka minut. To może być wszystko, co mi pozostało.

1936, NAZISTOWSKI BERLIN Liesel Scholz mieszka w pięknym domu w Berlinie. Jej życie jest pełne przywilejów i bezpieczne, dzięki pracy jej ojca, chemika, dla nowego rządu. Przypadkowe spotkanie z Rosą, córką ich żydowskiej gosposi, potwierdza obawy Liesel, że coś jest nie tak. Że brutalne zasady nazistowskiego rządu są okrutne, a inni wokół niej nie są tak bezpieczni jak ona. Liesel nieopatrznie zgadza się jej pomóc. Nawet jeśli będzie to oznaczało narażenie na niebezpieczeństwo wszystkich, których kocha.

1946, FRANKFURT Młody amerykański kapitan, Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Zatrudnia piękną, ale smutną tłumaczkę o imieniu Anna. Stają się sobie coraz bliżsi, jednak kapitan nie może przestać myśleć o tym, co przydarzyło się Annie podczas wojny. Wszystko dlatego, że Anna ma swoje sekrety, które wiążą ją z Berlinem i partią nazistowską.
Tytuł oryginalny: The Girl from Berlin
Data wydania: 2022-04-27
ISBN: 978-83-8195-939-1, 9788381959391
Wydawnictwo: Filia
Stron: 512
dodana przez: Asamitt

Autor

Pozostałe książki:

Biznesmen z Mediolanu Zakochany milioner. Angielska dama Za jakie grzechy Bulwary nad Sekwaną Greckie pejzaże
Wszystkie książki Kate Hewitt

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historia pewnej dziewczyny z Berlina

6.05.2022

Uwielbiam wszystkie powieści dotyczące II wojny światowej. Autorka Kate Hewitt stworzyła idealną książkę. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się co czuły obywatelki Niemiec przed, w trakcie i po II wojnie światowej? A co mogły czuć dzieci zbrodniarzy wojennych? Autorka w swojej powieści opowiada o jednej takiej rodzinie. Autorka Kate Hewitt swoim... Recenzja książki Dziewczyna z Berlina

Dziewczyna z Berlina

25.05.2022

Liesel to nastoletnia córka chemika, który zaczął pracę dla nowego rządu w 1936 roku. Była wychowywana niemalże pod kloszem, niczego jej nie brakowało. Gdy stała się panną ojciec często zabierał ją zamiast żony na spotkania towarzyskie. Nie wszystkie podobały się Liesel, bo sama od początku mimo młodego wieku, nie zgadzała się z tym, co mówi Hitle... Recenzja książki Dziewczyna z Berlina

Dziewczyna z Berlina...

29.05.2022

1936. Liesel Scholz to Niemka, mieszkająca w Berlinie. Jej życie rodzinne jest pełne bezpieczeństwa i spokoju. Ojciec, uzdolniony chemik, chroni swoją rodzinę pracując dla rządu Hitlera. W te na pozór beztroskie życie coraz bardziej wkrada się nazistowska propaganda. Zwłaszcza, że gosposia Szolzów, jak i jej córka Rosa są Żydówkami... 1946. Sam Ho... Recenzja książki Dziewczyna z Berlina

@paulinkaw@paulinkaw × 1

Dziewczyna z Berlina

28.04.2022

Temat II wojny światowej był wałkowany w literaturze i filmie już tyle razy, że może wydawać się całkowicie sprany. Jednak każdy autor czy twórca dorzuca swoje własne spojrzenie na ten dramat, z różnym skutkiem. Tym razem w ręce wpadła mi książka Kate Hewitt "Dziewczyna z Berlina" opowiadająca losy młodej Niemki. Przyznam, że było to ciekawe i jes... Recenzja książki Dziewczyna z Berlina

@monweg@monweg × 1

Moja opinia o książce

Opinie

@gosia_myst
2022-05-08
8 /10
Przeczytane

Rok 1936 Liesel wiedzie dostatnie i bezpieczne życie w Berlinie ciesząc się licznymi przywilejami dzięki pracy jej ojca dla IG Farben. Ten chcąc zyskać w oczach otoczenia Hitlera traci w oczach najbliższych. Liesel dostrzegając brutalne i bezwzględne rządy nazistów nie może się pogodzić z tym co się dzieje narażając tym samym bezpieczeństwo własne ale i rodziny. W 1946 we Frankfurcie amerykański kapitan Sam Houghton, przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć prominentnych nazistów i doprowadzić do ich procesów. Jako tłumaczkę zatrudnia Annę, która wydaje się być niezwykle tajemnicza.

„Dziewczyna z Berlina” to niezwykle poruszająca historia o nadziei, trudnych wyborach, ludzkich dramatach, odwadze i strachu. Nie znajdziecie tu wartkiej akcji czy wielkiej miłości ale mimo tego trudno się od niej oderwać. Widzimy różne odcienie strachu czy bezradności w obliczu sytuacji w jakiej się znaleźli. A umiejscawiając bohaterów w samym środku wojennego piekła autorka obarcza ich wyrzutami sumienia, zmusza do refleksji, dylematów czy rozterek. Niejednokrotnie jesteśmy świadkami, iż nic nie jest czarno białe, pozory potrafią mylić, a nasze na pierwszy rzut oka nieistotne decyzje mogą wpływać na innych. Mimo, iż nie jest to łatwa historia to lekkie pióro autorki sprawia, iż pochłania się ją błyskawicznie. To niewątpliwie poruszająca powieść po którą warto sięgnąć.

× 4 | link |
@KsiazkowoCzyta
2022-07-04
8 /10
Przeczytane

Jeśli często do mnie zaglądacie to na pewno wiecie, że zdecydowanie przeważa u mnie literatura rodzima, niemniej jednak bywa też i tak, że raz na jakiś czas czytam coś zagranicznego. Tak właśnie było pod koniec maja kiedy to przeczytałam „Dziewczynę z Berlina” autorstwa Kate Hewitt.

Akcja książki toczy się dwutorowo. Jedna perspektywa to Niemcy w latach wojennych i opowieść Liesel Scholz, która dzięki pozycji swego ojca ma szansę wieść spokojne życie pomimo otaczającej ją oraz jej rodzinę rzeczywistości. Dzieje się tak jednak do czasu, gdyż z jego biegiem dziewczynie stopniowo otwierają się oczy na to, co tak naprawdę robi jej ojciec, w jakich kręgach się obraca i z czym to wszystko się wiąże.

Druga oś to natomiast rok 1946 i później, gdy amerykański kapitan, Sam Houghton trafia do Frankfurtu, gdzie jego zadaniem jest doprowadzenie do tego, aby sprawiedliwości stało się za dość, a „wybitni” naziści w końcu odpowiedzieli za swoje czyny.

W związku z powyższym krzyżują się drogi kpt. Sama i tajemniczej Anny Vogel, Niemki, która zostaje zatrudniona jako jego tłumaczka i pomocnica. Kobieta praktycznie nie mówi o sobie, lecz bardzo sumiennie wykonuje swoje obowiązki. Coraz bardziej intryguje ona samotnego kapitana, tym bardziej, że Sam ewidentnie wyczuwa się, iż kobieta nosi w sobie jakąś tajemnicę…

Kim tak naprawdę jest ta skryta kobieta i jaki sekret dźwiga na swoich barkach? Czy kapitanowi Houghtonowi uda się rozwikłać tę tajemnicę? – Na ...

| link |
@Olga_Majerska
2022-04-26
Przeczytane

,, Chciałam być wolna - wyznała cicho Rosa - Nawet jeśli tylko przez kilka minut. To może być wszystko, co mi pozostało. "
Uwielbiam książki, w których akcja toczy się w realiach II wojny światowej. Te historie mają w sobie jakiś nieopisany klimat, który magicznie mnie przyciąga. A w obliczu wydarzeń, z jakimi światu przyszło się teraz mierzyć, trafiają do mnie jeszcze bardziej.

,, Dziewczyna z Berlina " to powieść, której fabuła osadzona jest w dwóch ramach czasowych. Pierwsza to rok 1936, kiedy mieszkająca w Berlinie Liese Scholz wiedzie pełne przywilejów i bezpieczne zycie. Przypadkiem spotyka Rosę, córkę ich żydowskiej gosposi i już wie, że zasady nazistowskiego rządu nie są takie idealne, jakimi je widziała. Są brutalne. Postanawia więc pomóc Rosie.
Druga rama czasowa to rok 1946, kiedy młody amerykański kapitan przyjeżdża do Niemiec, by odnaleźć nazistów i doprowadzić do ich procesów. W miarę wcześnie domyśliłam się, co te dwa wątki połączyło, ale moja ciekawość, co do rozwoju dalszych wydarzeń, nie zmalała.

Ta książka to opowieść o miłości i wojnie, o wyborze między tym, co słuszne, a tym, co może narazić bliskich na niebezpieczeństwo. To podążanie za głosem własnego sumienia, nawet jeśli grozi to ryzykiem. W końcu to świetnie ukazany obraz narodu niemieckiego. Ciekawym doświadczeniem było oglądać powojenny Berlin oczami Amerykanina. Autorka skupiła się w dużej mierze na przedstawieniu nazistowskiego systemu, jego zależności i powiązań. C...

| link |
@emilka1984
2022-06-23
9 /10

Ostatnio wydawnictwo Filia dostarczyła mi trochę książek o tematyce II wojny światowej, przeczytałam na ten temat wiele ale pierwszy raz taką historię.
Wojna widziana oczami młodej nastolatki Liesel, na jej oczach rodziła się potęga Hitlera, razem z ojcem wyśmiewała tego małego człowieka. Niestety wraz z przygotowaniami do wojny, jej ojciec stał się zagorzałym nazistą, żyjącym u boku samych wysoko postawionych ludzi. Lisel razem z matką nie mogą mu tego wybaczyć, nie potrafią już kochać tego człowieka, który dzięki swoim wynalazkom i byciu chemikiem pomaga w mordowaniu ludzi z czym one się nie zgadzają. Żyd jest dla nich człowiekiem jak każdy inny, nie ma dla nich podziału na rasę czy pochodzenie.

To nie wszystko, ta historia to dwie przestrzenie czasowe. Druga to rok 1946, tuż po wojnie Amerykanie próbują znaleźć i ukarać zbrodniarzy wojennych. Do Niemiec, przyjeżdża Sam, ma szukać naukowców pomagających Hitlerowi. Do pomocy, jako sekretarkę dostaje młodą dziewczynę Annę. Kobieta angażuje się w pracę całą sobą, tak jakby miała w tym swój ukryty cel. Tym jakie pobudki nią kierowały polecam dowiedzieć się z książki, ja byłam zaskoczona podejściem dziewczyny.

Historia od drugiej story, widziana oczami młodej Niemki. Nie popierała tego co się dzieje, ale wiedziała że nie ma jak się temu przeciwstawić, starała się angażować, ale ciężko zrobić coś, gdy mieszka się w domu nazisty. Bywała z ojcem na przyjęciach, gdzie zbierała się cała nazistowska śmietank...

| link |
@d.kus
2022-05-07
9 /10

"Dziewczyna z Berlina" to opowieść o dziewczynie, która sprzeciwiała się nazistowskim rządom. W tej powieści możemy "podglądnąć" sytuację w wojennych i powojennych czasach z perspektywy niemieckiej rodziny. Czy będąc w bliskich kontaktach z Hitlerem żyli jak pączki w maśle?

Akcja całej powieści toczy się dwutorowo: w czasach II wojny światowej i bezpośrednio po niej.

W latach 30-tych XX wieku Liesel mieszka wraz z rodziną w pięknym domu, w Berlinie. Jej ojciec, chemik, ze względu na wykształcenie, obraca się wśród towarzyszy samego Hitlera. Zarówno on, jak i jego rodzina posiadał wiele przywilejów, jednak nie zawsze żyją w zgodzie z nazistowskimi przekonaniami, zwłaszcza Liesel oraz jej matka Ilse. Z wiadomych względów nie mogą wyrażać głośno swojej dezaprobaty do rządów Hitlera. Swój przekór przekładają na pomoc Żydom, zwłaszcza byłej gosposi i jej córki. W ten sposób świadomie narażają całą rodzinę Scholzów na niebezpieczeństwo.

W roku 1946 do Frankfurtu przyjeżdża amerykański kapitan, Sam Houston. Jego zadaniem jest odnalezienie niemieckich nazistów i doprowadzenie zbrodniarzy wojennych do procesu. Do pomocy zatrudnia Niemkę, Annę Vogel. Sam zakochuje się w niej, jednak czuje, że Anna kryje w sobie tajemnicę i przy przyjęciu do pracy oszukała go. Jaka jest prawda i czy wyjdzie ona na jaw?

Powieści wojenne zawsze wydobywają ze mnie wiele emocji. Nie da się wobec takich historii przejść oboj...

| link |
@zaglebiam_sie
2022-05-23
10 /10

Książka ta opowiada o Lisel, niemieckiej nastolatce, której życie przed wojną, ale i w jej trakcie było pełne przywilejów. Dziewczyna żyje w bańce bezpieczeństwa, dzięki pracy jej ojca, jednak dość brutalnie przekona się, że nie każdy ma możliwość spokojnie położyć się spać.
Kiedy po wojnie amerykański kapitan Sam Houghton przybywa do Niemiec, aby postawić w stan oskarżenia nazistów, zatrudni tłumaczkę Annę, która z czasem będzie stawała się mu coraz bliższa, jednak ma ona swoje sekrety. Czy Sam dowie się, co Anna przeżyła podczas wojny?

Historia tej książki prowadzona jest dwutorowo, poznajemy Lisel oraz jej rodzinę, której życie przed wojną jest bardzo dobre i bezpieczne. Jednocześnie widzimy jak Niemcy wyglądały po wojnie, kiedy dociera tam Sam i poznajemy skutki do jakich ona doprowadziła.
Perspektywa Lisel pokazuje nam, w jaki sposób Niemcy zbliżali się do wojny, jak rosły nastroje w kraju oraz powstawał podział rasowy. Zobaczymy tu również, jak mocno niemieckie dzieci były indoktrynowane i jak ślepo wierzyły w to, co mówią im w szkole.

Jest to historia, która porusza, ukazując nam inną perspektywę wojny. Znajdziemy tu całą gamę emocji, walkę o siebie i innych, rozdarcie między tym co słuszne, a strachem. Nie brakuje tu również wątku romantycznego, który jest idealnie wpisany w tę historie, nie dominuje, jest raczej subtelny, a jednak daje nadzieję. Książka ta była dla mnie nieodkładalna, wciąga od pi...

| link |
@esclavo
2022-06-20
8 /10

Zazwyczaj powieści wojenne przypadają mi do gustu. I chyba te zagraniczne, mówiące o wojnie w innym państwie niż Polska, nawet bardziej do mnie trafiają. Dają nam szerszy obraz sytuacji, więcej innych ludzkich doświadczeń, niż standardowe opowieści z lekcji historii. I tak było w tym wypadku.

"Dziewczyna z Berlina" to powieść, która pokazuje Niemców z innej strony. I tych, którzy popierali Hitlera, ale i tych, którzy walczyli z bestialstwem swoich rodaków. To historia która zmusza do refleksji, daje temat do rozmyślań i zostaje w człowieku na dłużej. Pokazuje człowieczeństwo, wzrusza, epatuje emocjami i sprawia, że nie możemy jej odłożyć. Chociaż nie jest to lekka powieść, bo wydarzenia w niej opisane nie należą do tych przyjemnych, to czytanie jej sprawiło mi wiele satysfakcji. Autorka świetnie pokazała skalę problemu, zagrała na uczuciach, ale bez zbędnego patosu. Fabuła jest przemyślana, logiczna, a wydarzenia są realne, co nie zawsze zdarza się w książkach tego typu.

Ta książka na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie stronią od powieści mówiących o wojennej rzeczywistości okraszonej elementami obyczaju. Mocna, pokazująca inne spojrzenie na historię, którą znamy.

| link |
@ksiazkirabe
2022-05-04
7 /10
Przeczytane 2022 Posiadam Recenzenckie

Są takie książki, które poruszają czytelnika całą gamą emocji, z jakich są zbudowane, wciągają, wzbudzają zainteresowanie, a przy tym nie są szybkie, gwałtowne czy przytłaczające. I do takich właśnie pozycji należy opowieść o Liesel, którą snuje Kate Hewitt, autorka "Dziewczyny z Berlina".

Nie jest to powieść łatwa, nie nadaje się na odstresowanie, to raczej historia wojenna o ludziach, o ich trudnych wyborach, dramatycznych przejściach i ogólnie o piekle wojny, które dotyka wszystkich. Nie znajdziemy tu makabrycznych opisów, ale nie ma też wybielania wydarzeń - pomiędzy wierszami wybija to zło, ludzkie tragedie, sytuacje trudne moralnie. Całość jest potraktowana z szacunkiem, opisana przystępnie, z pewnym dystansem, ale zarazem z ciekawej perspektywy. Dzięki temu książkę czyta się szybko, z zainteresowaniem, opowieść wzbudza emocje i pozostaje z czytelnikiem na dłużej.
Polecam!

| link |
@Sabina
2022-04-28
8 /10
Przeczytane Powieści obyczajowe

Poruszająca opowieść o wojnie widzianej oczami zwykłych niemieckich obywateli oraz o niezwykłej odwadze i przyjaźni.
Główną bohaterką jest Niemka Liesel, mieszkająca z rodzicami i niepełnosprawnym bratem Friedrichem. Dziewczyna nie popiera nazizmu, mimo tego że jej ojciec jest członkiem partii. Wraz z upływem czasu, jej niechęć coraz bardziej się pogłębia, więc decyduje się pomóc dwóm Żydówkom.
Niebawem wszyscy przekonają się, że III Rzesza nie ma litości nawet dla rodowitych Niemców, a Friedrich udowodni, że jest zdolny do heroicznych czynów.
Po zakończeniu wojny Amerykanin Sam współpracuje z niemiecką tłumaczką Anne, którą skrywa pewną tajemnicę...
Książka bardzo mi się podobała, aczkolwiek opis na przedniej okładce jest mylący, bo miłość to zaledwie niepozorny epizod, jednak szczerze polecam tę powieść.

| link |
@maria
2022-06-15
9 /10
Przeczytane ➡️ rok 2022 historia/ powieść historyczna audiobook
@jovi
2022-06-17
10 /10
Przeczytane E-booki Historyczne/wojenne/sagi rodzinne/westerny/historia alternatywna
@paulinkaw
2022-05-29
10 /10
Przeczytane Egzemplarz recenzencki Posiadam Przeczytane Ulubione
@mrsbookbook
2022-05-25
7 /10
Przeczytane Na mojej półce Do recenzji
@Krzysia
2022-06-05
8 /10
Przeczytane
@mommy_and_books
2022-05-06
9 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczyna z Berlina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl