Opinia na temat książki Dziewczynka w zielonym sweterku

@Booka @Booka · 2019-02-07 11:53:50
Przeczytane Literatura faktu
Historia oparta na faktach z życia autorki. Katarzyna Chiger opisuje swoje przeżycia w czasach II wojny światowej kiedy to będąc małą dziewczynką wraz z rodzicami oraz grupą Żydów ukrywali się w Lwowskich kanałach przed nazistowskimi zbrodniarzami. To historia o ogromnej woli przeżycia, ale nie tylko. To też opowieść o ogromnej odwadze i poświęceniu. O oddaniu, wartościach i przyjaźni. O nadziei na normalne życie, bez piętna prześladowania i bez widma śmierci na każdym kroku. A także wbrew pozorom o sile miłości. Dzięki tym zwierzeniom autorki otrzymujemy historię ciekawą, ale też okupioną cierpieniem i łzami.

Krystyna Chiger w swojej książce prócz opisu pobytu w kanałach poświęca sporo uwagi niezwykłym ludziom - Polakom, kanalarzom, którzy całkiem przypadkowo stali się w tej historii bohaterami. Szczególnie jeden - Leoplod Socha, którego Pani Chiger wspomina jako Poldka. Temu człowiekowi w największej mierze autorka, jej rodzice i brat, a także kilkoro innych Żydów może zawdzięczać życie.
Człowiek, który z drobnego złodziejaszka, osoby nie zawsze działającej fair, stał się wybawicielem ludzkich istnień. Stopniowo w opowieści Pani Krystyny Chiger możemy dostrzec początkowo wolę pomocy żydowskim uciekinierom, później przeradzającą się z czystej sympatii do ogromnej przyjaźni i lojalności wobec nich.

Dodatkiem dla lepszego zobrazowania historii są fotografie zarówno rodziny Chigerów oraz samej autorki w latach późniejszych, jak i Leopolda Sochy i innych ukrywających się Żydów już po ich ocaleniu.

Kto chce przekonać się czy i jak można przeżyć w kanałach więcej niż rok czasu? Poznać losy rodziny Chigerów i wielu Żydów żyjących w czasach okupacji niemieckiej - ten powinien sięgnąć po tą momentami wzruszającą historię.
Jak potoczą się losy Leopolda Sochy i jego rodziny? Czy będąc w ciemności kanałów jest możliwość spędzenia tych chwil w możliwie ludzki sposób? I czy wbrew wszystkiemu jest tam miejsce na śmiech i jakąkolwiek rozrywkę? Po odpowiedzi na te i wiele innych pytań odsyłam do książki i polecam ją nie tylko miłośnikom tematyki II wojny światowej.

Opinia opublikowana na moim blogu:
https://literackiepodrozebooki.blogspot.com/2022/01/dziewczynka-w-zielonym-sweterku.html
Ocena:
Data przeczytania: 2013-05-27
× 1 Polub, jeżeli spodobała Ci się ta opinia!
Dziewczynka w zielonym sweterku
4 wydania
Dziewczynka w zielonym sweterku
Daniel Paisner, Krystyna Chiger
8.8/10

Prawdziwa historia Krystyny Chiger ? żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha ? polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się ...

Komentarze

Pozostałe opinie

Tragiczna historia żydowskiej rodziny ze Lwowa. Rodziny dobrze sytuowanej, opływającej w dobra. W wyniku wojny tracą po kolei majątek, mieszkanie, spokój, bliskich, godność. Zostaje im tylko nadzieja...

Krystyna Chiger napisała niewiarygodną historię o ocaleniu swojej rodziny, kiedy na czternaście miesięcy zamknęło się nad nimi niebo. Ponad rok przebywali w kanałach, bez światła, ciepła, świeżego pow...

Bardzo interesują mnie rodzaje takich książek, ponieważ chcę się dowiedzieć prawdy o II wojnie światowej.Książka uświadamia ogrom okropności i niesprawiedliwości całej tej durnej ideologii o przewadze...

Kolejna książka która uświadamia: "ludzie ludziom zgotowali taki los". A jednak zawsze znajdzie się jakiś "anioł stróż". Przeczytana, ku przestrodze.

© 2007 - 2024 nakanapie.pl