Dziewczynka w zielonym sweterku

Krystyna Chiger, Daniel Paisner
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów
Dziewczynka w zielonym sweterku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 34 ocen kanapowiczów

Opis

Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach. Tytułowy zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu. Dziewczynka to autorka książki, wówczas ośmioletnia Krysia Chiger, której życie ocalił Leopold Socha – polski kanalarz ze Lwowa, katolik, grzesznik, drobny złodziejaszek… Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. Za pieniądze. Jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, stało się heroiczną walką o życie ludzkie… Książka w poruszający sposób oddaje niewyobrażalną codzienność życia pod ziemią widzianą oczami dziecka. Jest w niej wszystko: strach, rozpacz, miłość, modlitwa, zdrada, nadzieja, intymność.
Tytuł oryginalny: The Girl In the Green Sweater
Data wydania: 2021-10-18
ISBN: 978-83-01-22003-7, 9788301220037
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Kategoria: Autobiografia
Stron: 320
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Krystyna Chiger Krystyna Chiger
Urodzona 28 października 1935 roku na Ukrainie (Lwów)
Jej rodzice, Paulina i Ignacy Chiger, mieli we Lwowie sklep z tekstyliami. Rodzina była bardzo zamożna, mieszkała przy najdroższej ulicy Lwowa. W czerwcu 1941 roku do Lwowa wkroczyła armia niemiecka. Rozpoczęły się pogromy Żydów. Krystyna Chiger...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Dziecko i wojna

10.06.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Krystyna Chiger mieszka dziś w Stanach Zjednoczonych, a sweterek, który przetrwał wojnę i miesiące w lwowskich kanałach znajduje się w muzeum Holokaustu w Washingtonie. Dziewczynka miała siedem lat, gdy zeszła z rodziną pod ziemię, w mroczny, zimny i mokry świat, o którym my dzisiaj nawet nie musimy myśleć. Dla prześladowanych i mordowanych ludzi b... {} Recenzja książki Dziewczynka w zielonym sweterku

Wspomnienia Krystyny Chiger - historia dziewczynki z kanałów Lwowa

9.10.2011

Na początku mojej recenzji chciałabym przetoczyć kilka porównań, czy wspólnych punków odniesienia jakie znalazłam między książką "Dziewczynka w zielonym sweterku", a chociażby powieścią "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej czy filmem "Lista Schindlera", który też miałam okazję obejrzeć. Jedną z głównych bohaterek książki "Dziewczynk... {} Recenzja książki Dziewczynka w zielonym sweterku

@agacia@agacia {}

Dziewczynka w zielonym sweterku. W ciemności

28.03.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Każdy z nas wie, czym jest Holocaust. Czym była druga wojna światowa, nazistowskie Niemcy, sowiecka Rosja. Dużo książek zostało na ten temat napisanych, dużo filmów nakręconych, a nawet jeśli nie czytamy, nie oglądamy, to wiemy choćby ze szkoły, że to był okropny czas, w którym, jeśli mielibyśmy jakikolwiek wybór, nie zdecydowalibyśmy się żyć. Nie... {} Recenzja książki Dziewczynka w zielonym sweterku

Wspomnienia drogą przeszłości...

5.03.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat…” Wspomnienia są dla nas czymś ważnym. W każdej chwili możemy odtworzyć je sobie w pamięci, tworząc niezliczone ilości krótkich filmów o nas samych. Ale niestety czasem zdarza się tak, że wspomnienia są czymś, o czym chcielibyśmy zapomnieć, a nie rozpamiętywać. Mroczne sekrety naszej przeszłości chcieliby... {} Recenzja książki Dziewczynka w zielonym sweterku

@Betsy@Betsy {}

Moja opinia o książce

Opinie

@Booka
2019-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Literatura faktu

Historia oparta na faktach z życia autorki. Katarzyna Chiger opisuje swoje przeżycia w czasach II wojny światowej kiedy to będąc małą dziewczynką wraz z rodzicami oraz grupą Żydów ukrywali się w Lwowskich kanałach przed nazistowskimi zbrodniarzami. To historia o ogromnej woli przeżycia, ale nie tylko. To też opowieść o ogromnej odwadze i poświęceniu. O oddaniu, wartościach i przyjaźni. O nadziei na normalne życie, bez piętna prześladowania i bez widma śmierci na każdym kroku. A także wbrew pozorom o sile miłości. Dzięki tym zwierzeniom autorki otrzymujemy historię ciekawą, ale też okupioną cierpieniem i łzami.

Krystyna Chiger w swojej książce prócz opisu pobytu w kanałach poświęca sporo uwagi niezwykłym ludziom - Polakom, kanalarzom, którzy całkiem przypadkowo stali się w tej historii bohaterami. Szczególnie jeden - Leoplod Socha, którego Pani Chiger wspomina jako Poldka. Temu człowiekowi w największej mierze autorka, jej rodzice i brat, a także kilkoro innych Żydów może zawdzięczać życie.
Człowiek, który z drobnego złodziejaszka, osoby nie zawsze działającej fair, stał się wybawicielem ludzkich istnień. Stopniowo w opowieści Pani Krystyny Chiger możemy dostrzec początkowo wolę pomocy żydowskim uciekinierom, później przeradzającą się z czystej sympatii do ogromnej przyjaźni i lojalności wobec nich.

Dodatkiem dla lepszego zobrazowania historii są fotografie zarówno rodziny Chigerów oraz samej autorki w latach późniejszych, jak i Leopolda Sochy i innych uk...

{}× 1 | link |
@Betsy
2012-03-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Warte uwagi

Myślę, że w tej książce odnalazłby się każdy. Tutaj nie ma miejsca na podziały, każdy z nas ma możliwość poznania tej historii i odebrania jej po swojemu. Jednak wciąż będzie nas łączyć jedno: świadomość, że to stało się naprawdę. I jest nieodłącznym elementem budującej się i będącej już historii…

{}× 1 | link |
@ola1806
2014-02-07
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Książki o wojnie

Bardzo interesują mnie rodzaje takich książek, ponieważ chcę się dowiedzieć prawdy o II wojnie światowej.Książka uświadamia ogrom okropności i niesprawiedliwości całej tej durnej ideologii o przewadze jednej rasy nad inną oraz także nadziei, że nie wszyscy zatracają człowieczeństwa.

{}× 1 | link |
@Lloret
2012-06-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Wstrząsające świadectwo zbrodni przedstawione z perspektywy małej dziewczynki - zagubionej, przerażonej, niepewnej jutra. Przekrój postaci odzwierciedlający ludzkie charaktery - czasem lepsze, czasem gorsze. Książka zdecydowanie lepsza od filmu, więc warto:)

{}× 1 | link |
@frodo
2013-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Kolejna książka która uświadamia: "ludzie ludziom zgotowali taki los". A jednak zawsze znajdzie się jakiś "anioł stróż". Przeczytana, ku przestrodze.

{}× 1 | link |
@Martynka86
2012-10-20
Przeczytane Posiadane

Książka na prawdę warta przeczytania. Choć przyznam, że większe wrażenie zrobiła na mnie "Wojna Klary".

{}× 1 | link |
@gala26
2019-11-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 2018 Biografie Wypożyczone z biblioteki Z historią w tle

Krystyna Chiger napisała niewiarygodną historię o ocaleniu swojej rodziny, kiedy na czternaście miesięcy zamknęło się nad nimi niebo. Ponad rok przebywali w kanałach, bez światła, ciepła, świeżego powietrza, dzięki współczuciu i pomocy kanalarzy dotrwali wyzwolenia, unikając śmierci.
Ponad rok musieli mówić szeptem, by nikt ich na powierzchni nie usłyszał, walczyli z głodem, chorobami, wszawicą. Zapadali na depresję.
Czternaście miesięcy walki o każdy dzień opowiedziany przez dorosłą kobietę, ale z perspektywy kilkuletniej dziewczynki, widziane oczami dziecka. Fakty są opisane prosto i bezpośrednio, bo dziecko nie ma głębokich przemyśleń, tylko opisuje to, co widzi i czuje.
Opowieść jest surowa przedstawiona za pomocą krótkich zdań wydaje się, że trochę płasko bez emocji, ale od tamtych wydarzeń minęło mnóstwo lat, jak sama autorka wspomina, że o tych wydarzeniach rozmawiali tylko w gronie najbliższej rodziny.
Moim zdaniem Pani Krystyna przekazała swoją historię za pomocą prostego, zrozumiałego języka, formy niestroniącej od dygresji: przemyśleń, rozliczania z przeszłością, refleksji o poznanych obliczach natury człowieka. Spotkałam się ze słowami krytyki, że narracja nie zachwyca a książka wypadła słabo literacko. Czytając tę na wskroś przejmującą historię o ludzkim cierpieniu, okropieństwach i okrucieństwu wojny siedząc sobie w ciepłym bezpiecznym domu, oceniam tę książkę pod kątem wartości historycznej a nie literackiej. Autorka podaje najważniejsze da...

{} | link |
@PatykHD
2013-04-21
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

"Kiedy odsunęłam się od oka, usłyszałam głośny, głuchy głos. Brzmiał, jakby ktoś wyrzucał na chodnik worek ziemniaków. Usłyszałam kolejny głuchy odgłos, kolejny worek ziemniaków. Rzuciłam się do okna, żeby zobaczyć, co wydaje taki odgłos, ale mama mnie powstrzymała. Nie chciała, bym to oglądała. Nie chciała, żebym widziała te bolejące matki, którym odebrano dzieci, i które teraz szukały śmierci, rzucając się z dachu naszego budynku."

{} | link |
AN
2021-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
EF
2021-05-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@Oktaryna
2020-02-26
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2012
@nuttellacoco
2020-02-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@LetMeRead
2019-12-30
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane
RE
2012-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@agacia
2011-10-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Dziewczynka w zielonym sweterku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl