Dziewczynka w zielonym sweterku

Dziewczynka w zielonym sweterku
8.81
Ocena 8.81 na 10 możliwych
Na podstawie 27 ocen kanapowiczów
Prawdziwa historia Krystyny Chiger ? żydowskiej dziewczynki, której życie w czas...
Prawdziwa historia Krystyny Chiger ? żydowskiej dziewczynki, której życie w czasie wojny ocalił Leopold Socha ? polski kanalarz ze Lwowa. Przez 14 miesięcy pomagał i dawał schronienie ukrywającej się w kanałach grupie uciekinierów z getta. To, co wydawało się okazją do zarobku, stało się jednak hero...
Pełny opis
Data wydania: 2011-3-8
ISBN: 978-83-01-16519-2 ( 9788301165192 )
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Stron: 288
puchar @saligia79 @saligia79 pierwsza opinia

Dzięki takim kanapowiczom jak ty, ta strona może się rozwijać.

Recenzje

Dziecko i wojna
Krystyna Chiger mieszka dziś w Stanach Zjednoczonych, a sweterek, który przetrwał wojnę i miesiące w lwowskich kanałach znajduje się w muzeum Holokaustu w Washingtonie. Dziewczynka miała siedem lat, gdy zeszła z rodziną pod ziemię, w mroczny, zimny i mokry świat, o którym my dzisiaj nawet nie musimy...
Wspomnienia Krystyny Chiger - historia dziewczynki z kanałów Lwowa
Na początku mojej recenzji chciałabym przetoczyć kilka porównań, czy wspólnych punków odniesienia jakie znalazłam między książką "Dziewczynka w zielonym sweterku", a chociażby powieścią "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku" Romy Ligockiej czy filmem "Lista Schindlera", który też miałam okazję obejrze...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Booka
@Booka 2019-02-07
Przeczytane (2013-05-27)
Historia oparta na faktach z życia autorki. Katarzyna Chiger opisuje swoje przeżycia w czasach II wojny światowej kiedy to będąc małą dziewczynką wraz z rodzicami oraz grupą Żydów ukrywali się w Lwowskich kanałach przed nazistowskimi zbrodniarzami. To historia o ogromnej woli przeżycia, ale nie tylko. To też opowieść o ogromnej odwadze i poświęceniu. O oddaniu, wartościach i przyjaźni. O nadziei na normalne życie, bez piętna prześladowania i bez widma śmierci na każdym kroku. A także wbrew pozorom o sile miłości. Dzięki tym zwierzeniom autorki otrzymujemy historię ciekawą, ale też okupioną cierpieniem i łzami. Krystyna Chiger w swojej książce prócz opisu pobytu w kanałach poświęca sporo uwagi niezwykłym ludziom - Polakom, kanalarzom, którzy całkiem przypadkowo stali się w tej historii bohaterami. Szczególnie jeden - Leoplod Socha, którego Pani Chiger wspomina jako Poldka. Temu człowiekowi w największej mierze autorka, jej rodzice i brat, a także kilkoro innych Żydów może zawdzięczać życie. Człowiek, który z drobnego złodziejaszka, osoby nie zawsze działającej fair, stał się wybawicielem ludzkich istnień. Stopniowo w opowieści Pani Krystyny Chiger możemy dostrzec początkowo wolę pomocy żydowskim uciekinierom, później przeradzającą się z czystej sympatii do ogromnej przyjaźni i lojalności wobec nich. Dodatkiem dla lepszego zobrazowania historii są fotografie zarówno rodziny Chigerów oraz samej autorki w latach późniejszych, jak i Leopolda Sochy i innych ukrywających się Żydów już po ich ocaleniu. Kto chce przekonać się czy i jak można przeżyć w kanałach więcej niż rok czasu? Poznać losy rodziny Chigerów i wielu Żydów żyjących w czasach okupacji niemieckiej - ten powinien sięgnąć po tą momentami wzruszającą historię. Jak potoczą się losy Leopolda Sochy i jego rodziny? Czy będąc w ciemności kanałów jest możliwość spędzenia tych chwil w możliwie ludzki sposób? I czy wbrew wszystkiemu jest tam miejsce na śmiech i jakąkolwiek rozrywkę? Po odpowiedzi na te i wiele innych pytań odsyłam do książki i polecam ją nie tylko miłośnikom tematyki II wojny światowej.
@Betsy
@Betsy 2012-03-05
Przeczytane (2012-03-05)
Myślę, że w tej książce odnalazłby się każdy. Tutaj nie ma miejsca na podziały, każdy z nas ma możliwość poznania tej historii i odebrania jej po swojemu. Jednak wciąż będzie nas łączyć jedno: świadomość, że to stało się naprawdę. I jest nieodłącznym elementem budującej się i będącej już historii…
@ola1806
@ola1806 2014-02-07
Przeczytane (2014-02-07)
Bardzo interesują mnie rodzaje takich książek, ponieważ chcę się dowiedzieć prawdy o II wojnie światowej.Książka uświadamia ogrom okropności i niesprawiedliwości całej tej durnej ideologii o przewadze jednej rasy nad inną oraz także nadziei, że nie wszyscy zatracają człowieczeństwa.
@Lloret
@Lloret 2012-06-29
Przeczytane (2012-06-29)
Wstrząsające świadectwo zbrodni przedstawione z perspektywy małej dziewczynki - zagubionej, przerażonej, niepewnej jutra. Przekrój postaci odzwierciedlający ludzkie charaktery - czasem lepsze, czasem gorsze. Książka zdecydowanie lepsza od filmu, więc warto:)
@frodo
@frodo 2013-06-04
Przeczytane (2013-01-01)
Kolejna książka która uświadamia: "ludzie ludziom zgotowali taki los". A jednak zawsze znajdzie się jakiś "anioł stróż". Przeczytana, ku przestrodze.
@Martynka86
@Martynka86 2012-10-20
Przeczytane (2012-01-01)
Książka na prawdę warta przeczytania. Choć przyznam, że większe wrażenie zrobiła na mnie "Wojna Klary".
@Pasjonatka_Ksiazek
@Pasjonatka_Ksiazek 2013-09-23
Przeczytane (2013-09-23)
Dziewczynka w zielonym sweterku, to historia jednocześnie piękna i przerażająca. Nierealna, jednak oparta na faktach. Książka opowiada o dzieciństwie autorki, Krystyny Chiger. Przypadło ono na okres II wojny swiatowej. W momencie, gdy światem wstrząsała wojna, mała Krzysia miała 7 lat. Wraz z bratem wychowywana była przez rodziców we Lwowie. Przed wojną jej rodzice byli właścicielami sklepu, prowadzili wręcz sielankow życie, niczego im nie brakowało. Wojna obróciła ich świat o 180º. Z dnia na dzień stracili majątek i wraz z grupą Żydów ukryli się we lwowskich kanałach. Jest to nie tylko historia o zbrodni nazistowskiej. To historia o sile, odwadze, męstwie, oddaniu, przyjaźni, miłości. Krystyna Chiger mówi dużo o tym, co dzieje się we lwowie podczas życia w ukryciu. Zdecydowanie więcej uwagi poświęca niesamowitym postaciom, od których Żydzi otrzymali pomoc. Leopold Socha- polski kanalarz, poświęcając swoje życie, pomagał ukrywać się Krzysi i jej przyjaciołom, zaopatrzał ich w żywność, szukał nowych kryjówek, chciał im zapewnić jak najlepszy "komfort życia" - jeśli o takim można w ogóle mówić. Jak potoczyły się dalsze losy Krzysi i jej rodziny? Co stało się z pozostałymi Żydami, przebywającymi w kanałach? Kim był Poldek, dlaczego zdecydował się pomóc Chigerom i jak potoczyły się jego dalsze losy? Aby uzyskać odpowiedź na te pytania - warto zajrzeć do książki. Cała opowieść staje się jeszcze bardziej wiarygodna dzięki opublikowanym zdjęciom. A historia Żydów z kanałów Lwowa jest jednym z piękniejszych aktów miłości, poświęcenia dla drugiego człowieka.
@PatykHD
@PatykHD 2013-04-21
Przeczytane (2013-04-21)
"Kiedy odsunęłam się od oka, usłyszałam głośny, głuchy głos. Brzmiał, jakby ktoś wyrzucał na chodnik worek ziemniaków. Usłyszałam kolejny głuchy odgłos, kolejny worek ziemniaków. Rzuciłam się do okna, żeby zobaczyć, co wydaje taki odgłos, ale mama mnie powstrzymała. Nie chciała, bym to oglądała. Nie chciała, żebym widziała te bolejące matki, którym odebrano dzieci, i które teraz szukały śmierci, rzucając się z dachu naszego budynku."