Egipcjanin Sinuhe

Mika Waltari
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów
Egipcjanin Sinuhe
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 44 ocen kanapowiczów

Opis

Najsłynniejsza powieść historyczna Waltariego. Sinuhe, jako królewski trepanator związany z najwybitniejszymi osobistościami epoki faraona Amenofisa IV (Echnatona), zostaje wmieszany w ówczesne wydarzenia i intrygi. Ciesząc się bezgranicznym zaufaniem władcy „doliny Nilu”, przemierza w misji Syrię, Babilonię, Kretę i kraj Hatti, przeżywa wojny i prześladowania, kocha i nienawidzi, by wreszcie u schyłku życia poznać straszliwą tajemnicę związaną ze swymi narodzinami i odkryć własne przeznaczenie, które nie mogło się wypełnić skutkiem przedziwnych zrządzeń losu.
Tytuł oryginalny: Sinuhe, egyptilainen
Data wydania: 2012-02-20
ISBN: 978-83-245-8025-5, 9788324580255
Wydawnictwo: Książnica
Stron: 656
Mamy 6 innych wydań tej książki

Autor

Mika Waltari Mika Waltari
Urodzony 19 września 1908 roku
Mika Waltari przyszedł na świat jako syn pastora Toimiego Armasa Waltariego i Olgi Marii Johansson. Ojciec zmarł, kiedy jego syn miał pięć lat. Mika był wychowywany przez matkę, której pomagali: szwagier Toivo Waltari (doktor teologii), znajomy zmar...

Pozostałe książki:

Egipcjanin Sinuhe Karin, córka Monsa Czarny Anioł Egipcjanin Sinuhe t. II Tajemnica królestwa Kto zabił panią Skrof? Mikael Karvajalka Egipcjanin Sinuhe t.I Obcy przyszedł na farmę Trylogia rzymska. Tajemnica królestwa Turms, nieśmiertelny Błąd komisarza Palmu Mikael Hakim Chiński kot Coś w człowieku Cztery zmierzchy Mój syn, Juliusz Rzymianin Minutus Tak mówią gwiazdy, panie komisarzu Wrogowie rodzaju ludzkiego Złotowłosa Żyzny granit. Antologia nowel i opowiadań fińskich
Wszystkie książki Mika Waltari

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Piękna i epicka

WYBÓR REDAKCJI
13.06.2020

Wreszcie poznałam tę znaną powieść o Egipcie! Ale warto było. Jest to powieść wydana w 1945 roku. Wydanie, które tu przedstawiam, pochodzi z Wydawnictwa Książnica z 1998 roku. Tłumaczem powieści był Zygmunt Łanowski. A ja tej książki wysłuchałam w niesamowitym wykonaniu pana Ksawerego Jasieńskiego. Słyszało się w głosie, że pan Ksawery czytał powi... Recenzja książki Egipcjanin Sinuhe

@Renax@Renax × 20

Egipcjanin Sinuhe

19.11.2023

Ostatnie dwa tygodnie uciekałam od deszczu i chłodu do rozpalonego słońcem Egiptu. Działo się tak za sprawą powieści Miki Walatariego "Egipcjanin Sinuhe", która pozwoliła mi przenieść się na dwór faraona Echnatona i śledzić z wypiekami na twarzy powolny upadek jego autorytetu i pogrążanie się państwa w kryzysie i wojnach z sąsiadami. Przewodnikiem... Recenzja książki Egipcjanin Sinuhe

@Jezynka@Jezynka × 12

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Antytoksyna
2020-06-04
10 /10
Przeczytane Posiadam

Tytułowy Sinuhe to narrator i główny bohater powieści M. Waltariego, który u kresu swoich dni, będąc na wygnaniu, spisuje wspomnienia. Historia jego życia, pełna melancholii i tęsknoty za przeszłością, to również historia kraju jego urodzenia.

Akcja książki toczy się na terenie Dolnego i Górnego Egiptu oraz ziem z nim sąsiadujących u schyłku panowania XVIII dynastii. Wraz z głównym bohaterem jesteśmy świadkami wydarzeń z czasów rządów aż pięciu faraonów: złotego wieku Amenhotepa III (od ok. 1375 r. p.n.e), rewolucji Echnatona (1351-1335 r. p.n.e) powrotu do dawnych tradycji za Tutanchamona (1333-1323 r. p.n.e) stagnacji znienawidzonego Eje (1323-1319 r. p.n.e) i reform Horemheba (1319-1292 r. p.n.e).
Tło historyczne powieści jest istotne ze względu na losy głównego bohatera, powiązane, z racji wykonywanego zawodu i umiejętności, z osobami kolejnych faraonów i uwikłane w burzliwe wydarzenia tamtych czasów. Jednak brak znajomości historii starożytnej przez czytelnika nie przeszkadza w zrozumieniu i odbiorze tej ponadczasowej lektury.
Dla Waltariego osadzenie akcji książki w starożytności stanowi jedynie środek do przedstawienia uniwersalnych prawd, spostrzeżeń na temat ludzkiej natury w ogóle i mądrości płynącej z obserwacji otaczającego świata.

Sinuhe to postać z krwi i kości. Człowiek inteligentny, głodny wiedzy, ciekawy świata, stawiający pytania i szukający na nie odpowiedzi, dobry, uczciwy, ale też naiwny, tchórzliwy, popełniający te sa...

× 7 | Komentarze (1) | link |
@eR_
2019-12-19
10 /10
Przeczytane Posiadam Współpraca

Starożytny Egipt, kojarzy się, jakżeby inaczej z piramidami i pismem obrazkowym-hieroglifami.Niezmierzona pustynia i życiodajny Nil, który musi być Bogiem, bo któż jak nie Bóg, dbałby o swoje owieczki?

Egipcjanin Sinuhe, pod koniec swojego życia postanawia spisać swoje losy, nie dla blichtru i sławy, podziwu przyszłych pokoleń, ale dla samego siebie.Swoją opowieść rozpoczyna od momentu, gdy zostaje znaleziony przez pewną kobietę w wodach Nilu.Nasz bohater dorasta, poznaje mnóstwo nowych osób, knuje intrygi i jest w nie zamieszany.W czasie swojego życia przemierza Egipt, Babilon, czy Syrię.Kieruje się zasadą, że chcieć, to móc, poza tym, jako lekarz, tak samo jak jego przybrany ojciec, stara się pomóc każdemu, kto tej pomocy potrzebuje.Nasz bohater jest zupełnie nie przystosowany do życia, czy jako młodzieniec, czy już starszy, doświadczony człowiek.Można by powiedzieć, że w ogóle nie uczy się na błędach, ale ślepo podąża w kolejne nieprzyjemne, dla niego okoliczności.

Książka, którą przeczytałem paręnaście lat temu i niedawno zrobiłem to znowu.Nie twierdzę, że odebrałem ją tak samo, ale pozostał jakiś sentyment, a sama powieść swoim pięknym językiem, wspaniałym ukazaniem przemian w starożytnym Egipcie, oraz sympatycznymi bohaterami, na długo pozostają w pamięci.Książka nie jest pozbawiona wad, ale to są drobne mankamenty, na które nie warto zwracać uwagę.Polecam nieustająco.

× 6 | link |
HE
@HenriettaCorleone
2010-08-20
Przeczytane

Rodzaj powieści historycznej, którą naprawdę chce się czytać. Właściwie może nie do końca pasuje określenie "powieść historyczna" ale pewnych rzeczy na temat Starożytnego Egiptu na pewno można się z niej dowiedzieć. Na przykład lepiej zrozumieć niezwykłość postaci Echnatona, będącego twórcą religii monoteistycznej w Egipcie (która jednakże nie przetrwała po jego śmierci). Zachwycają przerażająca magia i mrok tej książki. Czyta się jak długą, straszliwą baśń, a przecież opisane realia kiedyś były normą.

× 4 | link |
@basiaa
@basiaa
2012-09-27
10 /10
Przeczytane

Całkowicie nie zgadzam się z przedmówczynią !!!! .To jedna z najlepszych i najwartościowszych książek jaką przeczytałam w swoim życiu.......Dziwi mnie jak można tę książkę określić nudną.........

× 4 | link |
@Da-Nutka
@Da-Nutka
2009-07-03
10 /10
Przeczytane

W cudownej formie podane fakty z historii Egiptu. Niesamowicie wciagająca książka. Dzięki Waltariemu można pokochać historię. Gorąco polecam.

× 4 | link |
EK
@EwaK.
2022-06-02
9 /10
Przeczytane

Przeczytana dwukrotnie. Dawno, dawno temu i teraz.

Wybitna. O uniwersalnych wartościach. Nie starzejąca się. Napisana przez Fina, o starożytnym Egipcie, 75 lat temu, robi wrażenie do dziś.
Dla kogo? Dla czytelników poszukujących w literaturze życiowych prawd i przyczynków do głębokich przemyśleń. Dla miłośników powieści przygodowych, dla zafascynowanych starożytnym Egiptem i krajami ościennymi sprzed ponad trzydziestu wieków. Wreszcie dla fanów baśni, romansów, powieści łotrzykowskich i historycznych. Dla tych, którzy kojarzą Nefretete, ale nic nie wiedzą o jej mężu - faraonie Echnatonie - reformatorze religijnym, który na dziewiczej ziemi wybudował nową stolicę państwa i przeniósł ją z Teb. Ale przede wszystkim dla miłośników dobrej literatury.

Czy powieść można przyrównać do rozgrywającego się 300 lat później „Faraona” naszego Prusa? Rozmachem i barwnym opisem egipskich realiów tak, ale tu koniec podobieństw. „Egipcjanin Sinuhe" nie jest bowiem tylko literacką fikcją, autor zaludnił ją autentycznymi postaciami, opowiada o faktycznych wydarzeniach historycznych, a treść powieści osnuta jest na rzeczywiście istniejących staroegipskich pamiętnikach.

× 3 | Komentarze (1) | link |
@Krasnoludek
@Krasnoludek
2012-09-27
1 /10
Przeczytane Niewypał

Tak nudnej książki nie czytałam nigdy w życiu. W sumie to jej nawet nie skończyłam - dałam sobie spokój jeszcze przed połową. Nie polecam.

× 2 | Komentarze (1) | link |
@ania_gt
2020-09-06
10 /10
Przeczytane Wielokrotne powroty
@edytre
@edytre
2020-12-10
10 /10
Przeczytane (Nie)powieść historyczna obca

Wspaniała książka, o której się nie zapomina.

| link |
@Tanashiri
2024-03-12
10 /10
Przeczytane '24 Ciekawe, wciągające,... Ciekawostki, fakty... E-book Historyczne,... Legimi ✨ Mistrzowie literatury
@Jezynka
2023-11-19
8 /10
@Klosterkeller
2023-05-19
9 /10
Przeczytane
KU
@kubacki.mateusz
2022-04-14
9 /10
Przeczytane
@tczuba
2021-08-20
7 /10
Przeczytane Historyczne Moja biblioteka
@Remma
2021-06-15
9 /10
Przeczytane powieści historyczne klasyka
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

O nie! Książka Egipcjanin Sinuhe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl