El Dorado Polowanie na legendę

Jacek Pałkiewicz, Andrzej Kapłanek
4.3 /10
Ocena 4.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
El Dorado Polowanie na legendę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
4.3 /10
Ocena 4.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

El Dorado, jeden z najbardziej fascynujących mitów w historii ludzkości wciąż intryguje swoją nie odkrytą tajemniczością. Niniejsza książka to paradokumentalna opowieść przygodowa z literatury faktu, w której w barwny sposób przedstawiono pasjonujące tropienie zagadki Inków na tle zagmatwanych i owianych mgłą dziejów Peru. Opisano w niej masakrę, jakiej dokonała stusiedemdziesięcioosobowa garstka hiszpańskich straceńców, dowodzonych przez byłego Francisco Pizarra, byłego świniopasa. Owa grupka desperatów w spektakularny sposób dokonała rzeczy bezprecedensowej, zagarniając jedno z (ówcześnie) największych imperiów na świecie. Wspomniana jest też straszliwa anatema (przypominająca klątwy faraonów), rzucona przez absolutnego władcę Inków, Atahualpę, na goniącą za złotem rzeszę awanturników, których pochłonęły: nieprzyjazny klimat, dzikie ostępy, malaria, jadowite węże i wrogość tubylczych plemion. Jacek Pałkiewicz, podróżnik, członek Brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Geograficznego, twórca survivalu, wspierany przez rząd peruwiański, dzięki wytrwałym poszukiwaniom historycznej prawdy, doskonałej organizacji oraz najnowocześniejszym zdobyczom techniki, zebrał zaskakujące dowody (w tym pochodzący z szesnastego wieku sensacyjny rękopis jezuitów), na poparcie tezy, że El Dorado nie jest li tylko baśniowym mitem.
Data wydania: 2005-08-01
ISBN: 978-83-7298-806-5, 9788372988065
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 444
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Jacek Pałkiewicz Jacek Pałkiewicz
Urodzony 2 czerwca 1942 roku w Niemczech (Immensen)
Polski reporter, eksplorator i odkrywca. Urodzony w niemieckim obozie pracy. Karierę podróżniczą rozpoczynał jako oficer na statkach taniej bandery panamskiej (1971-72). W 1973 roku pracował jako inspektor kopalni diamentów w Sierra Leone i kopalni ...

Pozostałe książki:

Angkor Syberia. Wyprawa na biegun zimna Dubaj. Prawdziwe oblicze Sztuka podróżowania (książka z autografem) Pasja życia
Wszystkie książki Jacek Pałkiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka El Dorado Polowanie na legendę nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-11-19
5 /10
Przeczytane Podróżnicza/Reportaż Polscy autorzy ✈ Wymienione/Sprzedane

Nie wszędzie możemy być, a nawet tego nie pragniemy, ale oglądać świat znad książek to zupełnie inna sprawa. Ciekawość świata jest chyba zakorzeniona w każdym, jednak co do realizacji to mamy na to swoje własne sposoby. Lubię czytać o wytrwałości, dążeniu do celu, pasji zwiedzania świata, wtedy czuję, że i ja przeżywam swoją przygodę życia, w rejonach, gdzie nigdy bym się rzeczywiście nie zapuściła.

Łączenie faktów historycznych, pewnych mitów, które narosły przez wieki wokół tematu - to wszystko bardzo ciekawe elementy, natomiast prowadzone dialogi są już irytujące i mało wnoszą tak samo jak wywody na temat własnego życia autorów. Właśnie to zaniża ocenę lektury, bo umniejsza wagę całego przedsięwzięcia.
Odnoszę wrażenie, że całość została napisana "pod publikę". Z polowania na legendę zrobiło się trochę polowanie na czytelnika. Trudno się czasem zorientować co jest prawdą, a co snuje się jako domysł, bo nazbyt to autorzy pokolorowali. Legendy, zasłyszane opowieści i domniemania autorów nie mogą stanowić podstawy rzetelnej faktograficznej książki. Publikacja przez to traci charakter wiarygodności. Trochę to nie tak, jak na literaturę tego typu, choć ksiązka do takowej nie pretenduje, bo to zaledwie podróżnicza lektura to mimo to czuję się rozczarowana całością. Jednak jeśli podejdziemy do zagadnienia od innej strony, to będziemy mogli odebrać ją jako przygodę napaleńców na odkrywanie trudno dostępnych rejonów świata. I chyba tylko tak powinno się na nią spoj...

× 3 | link |
@masloprojekt
2010-08-05
5 /10
Przeczytane

Moja pierwsza (znów) książka podróżnicza (?). Podróż ciekawa, choć opisana w sposób specyficzny, momentami miałem wrażenie, że autor robi z siebie bohatera taniej sensacji (wino, kobiety i...) Koniecznie potrzebuję czegoś do porównania. Jakieś sugestie ?

| link |
MI
2010-03-19
3 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka El Dorado Polowanie na legendę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl