Emma

autor: Jane Austen
Emma
4.22
Ocena 4.22 na 5 możliwych
Na podstawie 41 ocen kanapowiczów
Emma Woodhouse, osóbka piękna, mądra i bogata, posiadająca wygodny dom i miłe...
Emma Woodhouse, osóbka piękna, mądra i bogata, posiadająca wygodny dom i miłe usposobienie, zdawała się być obdarzoną najcenniejszymi bodaj darami losu. Przeżyła zaś już na tym świecie prawie dwadzieścia jeden lat, doświadczywszy niewielu, doprawdy, zmartwień i przykrości. Była młodszą z dwu córe...
Pełny opis
Data wydania:
ISBN: 9788373376571
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Recenzje

Emma
Jest to moja pierwsza powieść tej autorki i przyznam szczerze, nie jestem zawiedziona. Powieść tą, czyta się lekko i dość szybko. Często bawiły mnie sytuację, w której główna bohaterka wplątywała się sama. Podobało mi się przede wszystkim jakim językiem jest pisana i szczerze mówiąc, sama zaczęła...
Napisz swoją opinię

Opinie

@Dark_Sister
@Dark_Sister 2009-11-14
Przeczytane (2007-07-28)
Ujmę to tak - nie była zła, lubię ten typ powieści. Ale postać Emmy - niby inteligentna, ale jej sposób odbierania rzeczywistości... Moim zadaniem do miana inteligentnej jej brakowało. Jedynie umiała prowadzić zgrabne rozmowy. Dużym plusem powieści było to, że prawie do końca nie można było zgadnąc kto-z kim skończy;) Motor napędowy do czytania dalszych rozdziałów. Środek naprawdę wciągający, ale końcówka była najsłabszym ogniwem, po niej miałam wrażenie, że o wiele bardziej podobała mi się "Duma..."
@ultramaryna
@ultramaryna 2010-02-16
Przeczytane (2007-07-28)
Jakiś rok temu zaczęłam ją czytać i z nudów porzuciłam po stu stronach. Teraz znowu się za nią wzięłam i zupełnie nie rozumiem, dlaczego wcześniej tak mi się nie podobała. Zabawna, interesująca, a w centrum ciekawie skonstruowana postać apodyktycznej, przemądrzałej i nieznośnej głównej bohaterki. Moją ulubioną książką Jane Austen wciąż pozostaje "Duma i uprzedzenie", ale "Emma" może spokojnie zająć drugie lub trzecie miejsce.
KA
@kajtek 2007-08-31
Przeczytane (2007-08-31)
To chyba ostatnia książka Jane Austen - i przyznam - najsłabsza. "Emma" nie ma juz tej lekkości, swieżości, galeria postaci nie jest już niestety tak pięknie zarysowana.
@boopoland
@boopoland 2008-07-20
dziwie sie przedmowcom. dla mnie nie jest to ksiazka nudna, co wiecej - jest to moja ulubiona powiesc Jane Austen. polecam wszystkim, moze ktos sie ze mna zgodzi? ;)
NA
@nataila 2008-07-29
Przeczytane (2008-07-29)
Świetna książka. Pełna humoru i zarazem wzruszająca. Również ją polecam, choć nie jest to moja ulubiona powieść tej autorki.
@olka76
@olka76 2008-05-18
Przeczytane (2008-05-18)
Powiem szczerze: nuda. Jakoś mnie nie potrafiłam się pasjonować zabiegami Emmy, żeby wyswatać ze sobą cały świat.
MP
@JuliaCezaria 2009-02-24
Przeczytane (2009-02-24)
pasjonująca. szczególnie urzekła mnie analiza psychologiczna, interpretacje zachowań etc.
Emma

Emma Woodhouse, osóbka piękna, mądra i bogata, posiadająca wygodny dom i miłe usposobienie, zdawała się być obdarzoną najcenniejszymi bodaj darami losu. Przeżyła zaś już na tym świecie prawie dwadzieścia jeden lat, doświadczywszy niewielu, doprawdy, zmartwień i przykrości. Była młodszą z dwu córek niezwykle przywiązanego do niej ojca, a w wyniku małżeństwa swej siostry, w bardzo wczesnych latach została panią jego domu. Jej matka umarła zbyt dawno temu, by Emma mogła zachować w pamięci coś więcej, niż tylko bardzo odległe wspomnienie jej pieszczot. Miejsce matki zajęła guwernantka, wspaniała kobieta, która kochała Emmę niemal równie gorąco. Panna Taylor mieszkała z rodziną Woodhouse'ów już od szesnastu lat, nie tyle jako guwernantka, co jako przyjaciółka, ogromnie przywiązana do obu, lecz przede wszystkim do Emmy. To właśnie między nimi dwiema istniała iście siostrzana zażyłość. Nawet zanim jeszcze panna Taylor przestała oficjalnie pełnić funkcję guwernantki, jej łagodny charakter z rzadka tylko pozwalał narzucać swej podopiecznej jakiekolwiek ograniczenia. Teraz zaś, gdy już dawno przeminął wszelki ślad jej autorytetu, mieszkały razem jak dwie niezwykle do siebie przywiązane przyjaciółki, Emma postępowała przy tym tak, jak jej się podobało, wysoce sobie ceniąc zdanie panny Taylor, lecz kierując się głównie własnym rozumem. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo, jakie niosła z sobą sytuacja życiowa Emmy, polegało na tym, że w doprawdy nazbyt wielu sprawach miała możliwość stawiania na swoim i posiadała skłonność do oceniania siebie nieco zbyt pochlebnie; były to minusy, które mogły w przyszłości zakłócić jej beztroski spokój. Na razie jednak zagrożenie to pozostawało na tyle niedostrzegalne, że w jej oczach wspomniane cechy nie uchodziły bynajmniej za wady. Wtedy to przytrafiło jej się coś smutnego, smutnego w szczególny sposób, gdyż wcale nie chodziło o coś nieprzyjemnego. Otóż panna Taylor wyszła za mąż. To właśnie utrata panny Taylor stała się pierwszym w jej życiu zmartwieniem. W dniu ślubu swej ukochanej przyjaciółki Emma po raz pierwszy przez dłuższy czas siedziała pogrążona w ponurych myślach. Gdy skończyło się weselne przyjęcie, a goście odjechali, Emma wraz z ojcem zasiadła do obiadu, nie mając przy tym żadnej nadziei na czyjekolwiek towarzystwo, które mogłoby umilić im długi wieczór. Kiedy zaś ojciec udał się na swoją zwykłą, poobiednią drzemkę, jej samej pozostało już tylko siedzieć i rozmyślać o tym, co utraciła.

Autorzy
Jane Austen
(ur. 16 grudnia 1775 w Steventon w hrabstwie Hampshire, zm. 18 lipca 1817 w Winchester) – angielska pisarka. Autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo ...
Inne książki:
Książka Sanditon
Książka Mądrość i dowcip Jane Austen
Książka Rozważna i romantyczna
Książka Rozważna i romantyczna
Książka Rozważna i romantyczna
Współtworzący tą stronę
puchar
SO
@sophia pierwsza opinia