Rozważna i Romantyczna

Jane Austen
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 206 ocen kanapowiczów
Rozważna i Romantyczna
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 206 ocen kanapowiczów

Opis

Pisanie sprawia mi największą przyjemność - mówiła Jane Austen. Tworzyła w bawialni rodzinnego domu, dzieląc się myślami z ukochaną siostrą. Wiele czytała, między innymi sentymentalne romanse gotyckie, dla których żywiła podszytą rozbawieniem wzgardę. Pod wpływem tych lektur powstała "Rozważna i Romantyczna" - historia pełnej wdzięku i zdrowego rozsądku Elinor oraz uczuciowej i impulsywnej Marianne, która przez zmiłowanie do przygód niemal ściąga na siebie hańbę i nieszczęście, Przedstawiając tak kontrastowo różne bohaterki, autorka ujawnia niepospolity zmysł komizmu i po raz kolejny daje wyraz przekonaniu, iż najwyższą zasadą w życiu młodej panny winien być umiar. "Rozważna i romantyczna" jedna z najbardziej lubianych powieści Austen, doczekała się wielu ekranizacji, w tym znakomitego filmu Anga Lee z Emmą Thompson, Kate Winslet i Hugh Grantem w rolach głównych.  
Tytuł oryginalny: Sense and Sensibility
Data wydania: 2016-11-24
ISBN: 978-83-8069-374-6, 9788380693746
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Cykl: Romanse Wszech Czasów, tom 15
Serie: Clothbound Classics, Perły Literatury, Kolekcja romantyczna, Najsłynniejsze powieści dla kobiet, Klasyka Romansu, Angielski ogród 1, Klasyka Powieści, Angielski ogród, Romanse Wszech Czasów
Stron: 394
dodana przez: Mirko
Mamy 38 innych wydań tej książki

Autor

Jane Austen Jane Austen
Urodzona 16 grudnia 1775 roku w Wielkiej Brytanii (Steventon)
Jane Austen – angielska pisarka. Autorka powieści opisujących życie angielskiej klasy wyższej z początku XIX wieku. Mimo że sama wiodła stosunkowo odosobnione życie na prowincji w hrabstwie Hampshire, nie pozbawiło jej to zmysłu obserwacji i nie ...

Pozostałe książki:

Duma i uprzedzenie Rozważna i Romantyczna Perswazje Opactwo Northanger Emma Mansfield Park Lady Susan, Watsonowie, Sanditon Sanditon Lady Susan Duma i uprzedzenie Fantastyczna Jane Austen. Duma i uprzedzenie Emma cz. 1 Emma cz. 2 Jane Austen, Dzieła zebrane Fantastyczna Jane Austen. Emma Fantastyczna Jane Austen. Rozważna i romantyczna Jane Austen. Dzieła wybrane L'Abbazia di Northange Mansfield Park cz. 2 Watsonowie COMPLETE NOVELS OF JANE AUSTEN Catharine and Other Writings Love and Freindship Marriage
Wszystkie książki Jane Austen

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Z życia angielskiej klasy próżniaczej

30.08.2021

Po długich poszukiwaniach interesującego audiobooka sięgnąłem wreszcie do książki Austen, która już od dłuższego czasu leżała na mojej półce. I tu spotkało mnie miłe zaskoczenie, ta opowieść ma staromodny, elegancki wdzięk, przypomina inkrustowaną szkatułkę, czy koncert muzyki barokowej wykonywany przez orkiestrę w strojach z epoki. Można ów tom ... Recenzja książki Rozważna i Romantyczna

@almos@almos × 24

"Rozważna i romantyczna"

24.07.2011

Czy któraś z nas kiedykolwiek nie marzyła by przenieść się do czasów obszernych, długich sukien, balów, i książąt jeżdżących na białych koniach? Chyba nie ma takiej dziewczyny. Zazwyczaj jest to jednak nasze marzenie z czasów wręcz dziecinnych którego nie da się spełnić, możemy jednak przenieść się w te czasy za pomocą książek. I mimo iż akcja ksią... Recenzja książki Rozważna i romantyczna

@Gabrielle_@Gabrielle_ × 1

Rozważna, a może jednak romantyczna?

27.12.2022

„Nie potrzeba słów tam, gdzie czyny świadczą same za siebie”. Książki na tle XIX wiecznej Anglii, już od jakiegoś czasu są tymi, po które chętnie sięgam. Zatopienie się w tamtym klimacie, w zasadach panującej etykiety czy tych miłosnych ukradkowych spojrzeń. Delikatne celebrowanie tego uczucia, jak i stopniowe go budowanie. Nieśpiesznie sycenie s... Recenzja książki Rozważna i Romantyczna

Elinor and Marianne

15.11.2013

W swoim życiu robiłam trzy podejścia do prozy Jane Austen. Za pierwszym razem były to „Perswazje”, które rzuciłam w kąt bo dwudziestu stronach. Następna była osławiona „Duma i uprzedzenie”, z którą wytrwałam może do strony czterdziestej. Kolejne próby pewnie w nieskończoność odkładałabym w czasie, gdyby nie to, że „Rozważną i romantyczną” MUSIAŁAM ... Recenzja książki Rozważna i romantyczna

@malaM@malaM × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@denudatio_pulpae
2019-11-25
7 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Dentystka też baba czyli trochę romansideł i ckliwych historii Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach Mam w domu 📚 501 Must-Read Books

„Rozważna i romantyczna” to opowieść o dwóch siostrach, które mają zupełnie odmienne charaktery i każda z nich na swój sposób przeżywa miłosne perypetie.
Wiem, nic odkrywczego w powyższym zdaniu nie ma, ale w końcu nawet sam tytuł dokładnie mówi z czym będziemy mieli przyjemność :)

Starsza siostra Eleonora to ostoja spokoju i rozwagi, w jej życiu nic nie dzieje się przypadkiem, zawsze jest opanowana i zdyscyplinowana.
Młodsza Marianna to oczywiście przeciwieństwo starszej siostry, impulsywna, działająca pod wpływem chwili i emocji, nie potrafi trzymać języka za zębami. Dyscyplina i opanowanie są dla niej zupełnie obce.

Żadnej z postaw autorka nie ukazuje jako godnej jednoznacznej pochwały czy nagany, jednak odniosłam wrażenie, że to jednak Mariannie bardziej się „oberwało” i stąd wnioskuję, że postawa Eleonory była bardziej wartościowa dla autorki, co mnie wcale nie dziwi. Naiwność Marianny momentami była wręcz żenująca, aż się prosiło żeby dostała lekcję od życia.
Mimo różnic siostrzana więź jest silna i z czasem rozważna Eleonora uczy się okazywania uczuć, a romantyczna Marianna staje się bardziej opanowana. Szok, niedowierzanie i pełne zaskoczenie, prawda? :)

Wszystko tym razem kręci się wokół zaręczyn, dotrzymywania obietnic, pozycji w towarzystwie i szukania odpowiednich partii, tego co wypada lub nie i tym podobnych tematów. Do tego dodana szczypta moralizatorstwa w wydaniu Jane Austen i to chyba by było na tyle.
Zabrakło mi tr...

× 5 | link |
@Antoniowka
2021-01-31
4 /10
Przeczytane

Po latach powróciłam do tej powieści i muszę powiedzieć, że potwornie mnie wymęczyła. Jestem wprost zakochana w "Dumie i uprzedzeniu", "Rozważnej i romantycznej" brakuje moim zdaniem humoru, akcji, książka jest po prostu przegadana.

Być może moją ocenę zaniża fakt, że wcześniej przeczytałam "Dziwne losy Jane Eyre" - książkę w której po prostu coś się dzieje, a przy dialogach głównych bohaterów cały czas uśmiech pojawiał się na mojej twarzy. Oczywiście wszystko w konwencji powieści wiktoriańskiej.

Wracając do "Rozważnej i romantycznej" - siostry Dashwood są przedstawione jako wzór wszelkich cnót i oczywiście przed szczęśliwym zakończeniem muszą doznać dużo cierpień ze strony Panien Steele, które owymi cnotami nie grzeszą.

× 2 | link |
@vivien
@vivien
2011-07-25
10 /10
Przeczytane

właśnie skończyłam czytać i muszę stwierdzić, że - choć tego typu literaturą zainteresowałam się dopiero niedawno i do czytania podchodziłam z dużą dozą niepewności czy nawet dystansu - historia opowiedziana przez panią Austen mnie zauroczyła. lekkość pióra i ten specyficzny humor to coś, co podobało mi się najbardziej. postaci wyraziste i doskonale napisane. miłość, intrygi i szczypta tajemnic - nie sądziłam, że tak bardzo brakować będzie mi tej książki po przewróceniu ostatniej strony. cudownie było przenieść się w świat tak inny od tego, który mamy teraz.

× 2 | link |
@Jenny_89
2009-11-24
3 /10
Przeczytane

Rozczarowałam się... po tak słynnej pisarce spodziewałam się czegoś o wiele lepszego. Ledwo dobrnęłam do końca. Zachowanie Marianne było irytujące, nie rozumiem jak pułkownik mógł się w niej zakochać. W kolejce do czytania czeka jeszcze "Duma i uprzedzenie" - słyszałam, że jest to najlepsza powieść Austen więc mam nadzieję być mile zaskoczona.

× 2 | link |
@Joanna89
@Joanna89
2010-02-25
10 /10
Przeczytane Na półce w domu

To moja druga przeczytana książka Jane Austen. Lubię jej lekkie, trochę trywialne powieści. Zawsze na początku mam problem, żeby oswoić się z językiem, szykiem zdań itp.:) Zakończenie mnie trochę zaskoczyło, bo, mimo iż było do przewidzenia od połowy powieści, to z dalszych przygód panien Dashwood powinno wyniknąć co innego. Daję 4+ :)

× 2 | link |
@FreeSoul
@FreeSoul
2012-04-26
8 /10
Przeczytane W Mojej Bibliotece

Jako to u Jane Austen - jej literaturę zawsze będę sobie cenić, chociażby przez niesamowity zmysł obserwacji ludzkich charakterów oraz zachowań, inteligentny humor i lekkość formy. Niestety "Rozważna i romantyczna" nie przebija swoją treścią mojej ukochanej "Dumy i uprzedzenia" - z tego powodu jej ocena będzie odrobinę niższa.

× 2 | link |
@suavemente
@suavemente
2009-09-17
10 /10
Przeczytane

Wyśmienita książka. Obok "Dumy" zdecydowany faworyt spośród twórczości Austen.Z ogromną przyjemnością podążałam drogami bohaterek. Najbardziej podobał mi się kontrast między usposobieniami obu sióstr. I, oczywiście, przez całą lekturę przed oczami miałam cudownego Alana Rickamana w roli pułkownika. Mrry. :) Polecam gorąco!

× 2 | link |
NA
@nataila
2008-07-22
8 /10
Przeczytane

Nie zgodzę się, że nic w książce się nie dzieje. Przeciwnie, co jakiś czas moje przewidywania co do losu bohaterów musiałam zmieniać pod wpływem toczących się wydarzeń. Owszem, nie jest to książka tak zajmująca jak "Duma i uprzedzenie", jednak w mojej opinii nie jest nudna.

× 2 | link |
@Toska98
2022-04-02
8 /10
Przeczytane

Ach, ta klasyka… Kocham literaturę brytyjską sprzed 100-200 lat, a książki Jane Austen mają dla mnie szczególny urok. Po raz kolejny zakochałam się w sielskim obrazie wsi, spokojnym życiu bohaterów oraz trafnej diagnozie społecznej postawionej przez autorkę. Ukazując różnych bohaterów krytykuje ich za materializm i brak stanowczości. Choć Austen tworzyła 200 lat temu, wykreowała postaci kobiet, które wiedzą, czego chcą. Znów przeprowadziła mnie przez historię, w której ludzkie niepowodzenia prowadzą do dobrego zakończenia. Polecam Ci tę książkę, jeśli lubisz urok tamtejszych lat…

× 1 | link |
BE
@beta9309
2024-02-13
3 /10
Przeczytane

Sięgnęłam po tę książkę by mieć na koncie zaliczony romans, a jakiż byłby lepszy od sławnej Jane Austen? No cóż, romanse to chyba nie moja bajka, rozumiem poruszanie problemów z tamtych czasów itd, ale wynudziłam się po wsze czasy. I choć nadal mam wielki szacunek do tej ponad czasowej autorki, tak za pozostałe jej dzieła, podziękuję.

× 1 | link |
@mru
@mru
2011-01-08
Przeczytane

Zawszę będę powtarzać, że twórczość Jane Austen to klasyka gatunku. "Rozważną i romantyczną" przeczytałam jednym tchem, na pewno zasili szeregi mojej biblioteczki. Nie powiedziałabym, że jest gorsza od "Dumy i uprzedzenia", jest po prostu inna, ale tak samo warta przeczytania.

× 1 | link |
@dyrcia7
2020-12-18
7 /10
Przeczytane

Jak dla mnie książka ta jest bardzo interesująca i wciągająca. Pisana nieco "starodawnie", typowo językiem czasów autorki, ale historia przedstawiona w niej wciągnęła mnie i chętnie poznawałam przygody dwóch tak rożnych od siebie sióstr.

× 1 | link |
@arkadialuna
@arkadialuna
2011-04-07
Przeczytane

Wspaniała! Ale to w końcu Jane Austen.Czytając jednak mimowolnie robiłam porównania do "Dumy i uprzedzenia".Ta lekkość i płynność słowa, niemal widziałam jak Jane ją pisze. Przeczytałam z przyjemnością.

× 1 | link |
@Alaska1118
@Alaska1118
2014-05-20
8 /10
Przeczytane

Jak zawsze, przyjemnie czytało mi się książkę Jane Austen, jednak czegoś mi tutaj brakowało. Może większej ilości elementów zaskoczenia? Trochę zbyt przewidywalna w niektórych przypadkach...

× 1 | link |
@boopoland
@boopoland
2008-08-15
10 /10

uwielbiam powiesci jane austen. te rowniez. jest wspaniala! o wiele lepsza niz "duma i uprzedzenie", film z reszta tez lepszy od "dumy.." z kiera knightley :)

× 1 | link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

Ludzkość cierpi na niedobór mężczyzn, w szczególności zaś mężczyzn, którzy są czegoś warci.
Każda rzecz zyskuje czasem, w szczególnych okolicznościach, wartość wyższą niż realna.
(...) bo gdy czło­wiek nie­skory jest w coś uwie­rzyć, za­wsze znaj­dzie argu­ment na wspar­cie swo­ich wąt­pli­wo­ści (...)
(...) szczę­ście nasze za­wsze w pew­nej mie­rze za­le­ży od zbie­gu oko­licz­no­ści.
(...) kiedy bo­wiem lu­dzie decy­dują się świa­do­mie na gor­szy wybór, czują się ura­żeni, jeśli ktoś spo­dzie­wa się po nich cze­goś lep­szego.
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małe kobietki
Małe kobietki
Louisa May Alcott
7.6/10
Wiek niewinności
Wiek niewinności
Edith Wharton
7.7/10
"Wiek niewinności” to nagrodzona w 1921 roku Pulitzerem najwybitniejsza powieść Edith Wharton. Lat...
Niebezpieczne związki
Niebezpieczne związki
Pierre Choderlos de Laclos
8.7/10
Duma i uprzedzenie
Duma i uprzedzenie
Jane Austen
8.9/10
Wichrowe Wzgórza
Wichrowe Wzgórza
Emily Brontë
8.6/10
Szkarłatna litera
Szkarłatna litera
Nathaniel Hawthorne
7.7/10
Określana mianem pierwszej wielkiej amerykańskiej powieści psychologicznej „Szkarłatna litera” to p...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl