Szkarłatna litera

Nathaniel Hawthorne
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów
Szkarłatna litera
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.9 /10
Ocena 7.9 na 10 możliwych
Na podstawie 29 ocen kanapowiczów

Opis

Określana mianem pierwszej wielkiej amerykańskiej powieści psychologicznej „Szkarłatna litera” to poruszające studium miłości, zdrady i przebaczenia. Opowieść o odkupieniu grzechów, zemście i oczyszczającej mocy prawdy.

Hawthorne przedstawia w niej historię Hester Prynne, cudzołożnicy, która w XVII-wiecznej purytańskiej Nowej Anglii zostaje skazana na pręgierz i noszenie znaku hańby: wyszytej na piersiach szkarłatnej litery A. Poddana publicznemu napiętnowaniu uparcie chroni kochanka, nie chcąc zdradzić jego tożsamości, ocalając go w ten sposób od zguby. Władze miasta i duchowny próbują za wszelką cenę wydusić z niej imię współwinnego grzechu, jednak Hester milczy jak zaklęta. Oddaje się wychowaniu swej nieślubnej córki Pearl oraz pomocy potrzebującym, a noszony przez nią symbol hańby wkrótce staje się oznaką godności i niezłomności.
Tytuł oryginalny: The Scarlet Letter
Data wydania: 2020-11-25
ISBN: 978-83-282-3161-0, 9788328231610
Wydawnictwo: Hachette
Cykl: Romanse Wszech Czasów, tom 6
Seria: Romanse Wszech Czasów
Stron: 156
dodana przez: AnotherOne
Mamy 15 innych wydań tej książki

Autor

Nathaniel Hawthorne Nathaniel Hawthorne
Urodzony 4 lipca 1804 roku w USA (Salem, Massachusetts)
Nathaniel Hawthorne – pisarz romantyczny, uważany za jednego z największych i najbardziej wpływowych twórców literatury amerykańskiej XIX wieku. Zanurzona w mroku i grozie, mocno religijna twórczość Hawthorne’a ogniskowała się wokół problematyki ...

Pozostałe książki:

Diabeł w rękopisie Dom o Siedmiu Szczytach Droga do science fiction. Od Gilgamesza do Wellsa Opowieści z Zaczarowanego Lasu Szkarłatna litera
Wszystkie książki Nathaniel Hawthorne

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Isnieją książki, które nigdy się nie starzeją.

30.05.2020

Kiedyś dawno temu oglądałam film na podstawie tej książki i raczej on mnie nie zachęcał do przeczytania jej. Jednak się bardzo myliłam, gdyż to bardzo ciekawa psychologiczna powieść. Od 1620 roku purytanie uciekają przed prześladowaniami w Anglii do Ameryki. Tutaj budują swoją Nową Anglię , demokrację opartą na teokracji, rządzoną ściśle według z... Recenzja książki Szkarłatna litera

@jatymyoni@jatymyoni × 9

Piętno,które zmieniło wszystko

10.07.2021

Pierwszy raz o tej książce usłyszałam oglądając film ,, Łatwa dziewczyna " z Emmą Stone , który jest luźną adaptacją ,, Szkarłatnej Litery". W rzeczywistości jedno do drugiego zupełnie nie jest podobne i całkiem inaczej przedstawiają główny problem , który w oryginalnej wersji jest bardziej skomplikowany , biorąc pod uwagę lata w których rozgrywa ... Recenzja książki Szkarłatna litera

Moja opinia o książce

Opinie

@Antoniowka
2021-11-06
5 /10
Przeczytane

Z reguły doceniam klasykę, jednak "Szkarłatna litera" niezbyt przypadła mi do gustu. Jak czytamy w opisie książki, jest to "poruszające studium miłości, zdrady i przebaczenia". A także "opowieść o odkupieniu grzechów, zemście i oczyszczającej mocy prawdy". I rzeczywiście w książce to wszystko jest, ale jak dla mnie sposób przedstawienia jest mało atrakcyjny, pompatyczny. A szkoda, bo temat jest bardzo ciekawy.

× 10 | link |
@denudatio_pulpae
2019-11-16
6 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać 100 zakazanych książek - historia cenzury Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach 501 Must-Read Books

Przed przeczytaniem książki miałam przyjemność zapoznać się z filmem. Może z tego powodu nie do końca potrafię docenić pierwowzór. W filmie ta historia jest bardziej romantyczna, cały czas miałam wrażenie, że głównie chodzi o nieszczęśliwą miłość dwojga ludzi, a sprawy moralne to tylko tło. W książce zaś tego uczucia nie ma prawie wcale. Na pierwszy plan wysuwa się właśnie aspekt moralny i to nie trudne uczucie bohaterów jest najważniejsze, a grzech, który jest jego konsekwencją. Dalej będziemy obserwować jak na ten problem zareaguje społeczność, która sama sobie narzuciła surowe reguły gry. Wszyscy zaś, tak przecież religijni i pełni miłosierdzia, będą się upajać krzywdą głównej bohaterki, z marszu gotowi wysłać na szafot każdego, kto będzie mniej doskonały niż oni. Albo po postu da się na tym przyłapać.

"Szkarłatna litera" to powieść, jak na moje upodobania, trochę zbyt filozoficzna i egzaltowana. Szczególnie męcząca była Pearl, owoc zakazanej namiętności, która była bardziej symbolem niż prawdziwym dzieckiem, żywą szkarłatną literą.

Przez większość książki miałam też wrażenie, że cierpienia Hester, która mimo wszystko odważnie stawiła czoło konsekwencjom, są umniejszane żeby uwypuklić męki jej kochanka, który milczał na temat swojego grzechu. Może jestem jeszcze młoda i niedoświadczona, ale strasznie mnie to irytowało. Biedaczyna z niego, przygnębiała go myśl o tym co zrobił, nic tylko płakać nad jego losem. Nie wpadł na pomysł przyznania się zaraz po tym...

× 4 | link |
@Goszka
2016-03-20
Przeczytane

Męcząca. Tak bym ją opisała jednym słowem. Choć kunsztownie napisana i poruszająca ważny temat, to jednak natrętna w swojej symbolice. Psychologicznie nieskazitelna, ale dla osoby, która tamte czasy zna tylko z opowieści, trudna. Jeszcze jedna rzecz wpłynęła na tak niską (jak na klasykę literatury) ocenę: nieumiejętność Nathaniela Hawthorne'a odnalezienia się w sztuce retardacji. Autor przeciąga finał w nieskończoność, oferując czytelnikowi pełno nudnych i usypiających zapychaczy. Warto przeczytać dla samego poznania, ale mnie "Szkarłatna litera" serca nie skradła.

× 3 | link |
@basiaa
2011-06-12
10 /10
Przeczytane

Ciekawa książka.Kiedyś była na indeksie ksiąg zakazanych.

× 1 | Komentarze (1) | link |
@twoj.emil
2021-05-29
8 /10
Przeczytane Klasyka Zagraniczne Studia (filologia angielska) Po angielsku E-booki

Świetna książka o winie i odrzuceniu przez społeczeństwo. Ciekawie ukazuje psychikę człowieka i życie w tamtych czasach. Może bardziej by mi się spodobała, gdybym czytała po polsku (pewnie lepiej zrozumiałabym niektóre fragmenty), ale i tak polecam.

| link |
@nemo
2022-01-15
10 /10
Przeczytane
@juliastrach
2021-07-10
10 /10
Przeczytane
@Christina
2021-05-17
10 /10
@Klementynka
2021-05-17
10 /10
Przeczytane klasyka literatura amerykańska XVII wiek
@HaWanka
2021-05-08
7 /10
Przeczytane ojcu się spodoba pomysł na prezent wydanie tradycyjne
@Anjanka
2021-05-02
5 /10
Przeczytane ✅ Klasyki
@Galene
2021-09-25
8 /10
Przeczytane
@jatymyoni
2020-05-30
10 /10
Przeczytane L. amerykańska Bardzo dobra książka Moje lektury
@Asamitt
2020-03-01
7 /10
Przeczytane Powieść historyczna
@19emilka93
2020-01-20
5 /10
Przeczytane Wyzwanie LC 2019
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“trucizna jednego schorzałego miejsca, może zarazić wszystkie tkanki serca”
× 3
#
“Wiemy, że prócz zdobycia upragnionych uczuć kobiety nie ma nic milszego od sympatii, okazanej przez dziecko, spontanicznej i instynktownej, która każe nam wierzyć, że jest w nas coś prawdziwie...”
× 1
#
“Rzecz to zbawienna dla zdrowia moralnego i umysłowego znaleźć się na co dzień w towarzystwie ludzi całkiem od nas odmiennych, obojętnych dla tego, co zazwyczaj robiliśmy, ludzi, których życie ...”
× 1
#
“Niech się strzeże mężczyzna, który zdobędzie rękę kobiety, jeśli wraz z nią nie zdobędzie najgorętszej miłości jej serca!”
× 2
#
“Miłość, czy to nowo narodzona, czy obudzona ze snu podobnego śmierci, zawsze wyzwala słońce, a serca tak są nim przepełnione, że jego światło tryska z nich, ogarniając cały świat naokoło. ”
× 2
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małe kobietki
Małe kobietki
Louisa May Alcott
7.7/10
Wiek niewinności
Wiek niewinności
Edith Wharton
7.7/10
Niebezpieczne związki
Niebezpieczne związki
Pierre Choderlos de Laclos
8.8/10
Duma i uprzedzenie
Duma i uprzedzenie
Jane Austen
8.9/10
Wichrowe Wzgórza
Wichrowe Wzgórza
Emily Brontë
8.6/10
Czerwone i czarne
Czerwone i czarne
"Stendhal"
8.2/10
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl