Niebezpieczne związki

Pierre Choderlos de Laclos
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Niebezpieczne związki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.8 /10
Ocena 8.8 na 10 możliwych
Na podstawie 77 ocen kanapowiczów
Tytuł oryginalny: Les Liaisons Dangereuses
Data wydania: 2020-10-28
ISBN: 978-83-282-3158-0, 9788328231580
Wydawnictwo: Hachette
Cykl: Romanse Wszech Czasów, tom 3
Seria: Romanse Wszech Czasów
Stron: 334
dodana przez: AnotherOne
Mamy 23 inne wydania tej książki

Autor

Pierre Choderlos de Laclos Pierre Choderlos de Laclos Pierre Ambroise François Choderlos de Laclos (ur. 18 października 1741 w Amiens, zm. 5 września 1803 w Taranto) – francuski inżynier wojskowy, urzędnik, generał i pisarz, któremu sławę przyniosła powieść Niebezpieczne związki (1782). Ojciec Pierre’a...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Teoria i praktyka hedonizmu

11.07.2020

Książka jest arcydziełem literatury epistolarnej, przy okazji wspaniałym przedstawieniem filozofii i praktyki hedonizmu i libertynizmu, które święciły tryumfy w XVIII wiecznej Francji. Niezawodny Boy w uwagach tłumacza sprzed stu lat (które należy czytać na końcu, bo streszcza książkę) daje oto taki opis owej epoki: „Miejsce sentymentalnej gwary z... Recenzja książki Niebezpieczne związki

@almos@almos × 13

Niebezpieczne związki

13.11.2019

"Niebezpieczne związki" - powieść opublikowana w Paryżu w 1782 roku. To arcydzieło światowej literatury i teraz nie utraciło swojej świetności. To nie przypadek, że powieść została sfilmowana 13 razy. "Niebezpieczne związki" okazały się być powieścią w listach. Jak czytając tylko litery, można tak nasycić się narracją?! Jak jedna osoba mogła ... Recenzja książki Niebezpieczne związki

@Christina@Christina × 3

Niebezpieczne zwiążki

24.09.2013

Choderlos de Laclos to oświeceniowy pisarz, który dał się poznać dzięki „Niebezpiecznym związkom”. Markiza de Merteuil to kobieta, który uwodzi mężczyzn i zmienia ich jak rękawiczki. Jej przyjaciel, wicehrabia de Valmont, był jednym z jej kochanków, lecz teraz razem planują zemstę na mężczyźnie, który zamienił markizę na młodszą kobietę. Valmont n... Recenzja książki Niebezpieczne związki

Moja opinia o książce

Opinie

@denudatio_pulpae
2021-04-13
9 /10
Przeczytane 1001 książek, które musisz przeczytać Mam w domu 📚 Klasyka i okolice czyli nie wstyd czytać przy ludziach

"Któż mógłby nie zadrżeć, rozpamiętując nieszczęścia, jakie może spowodować jeden nieopatrzny związek! Iluż niedoli uniknęłoby się, rozmyślając o tym więcej!"

Paskudne manipulacje, ale jak pięknie opisane!

Markiza de Merteuil i wicehrabia de Valmont to bardzo dobrana para. Ona wyrafinowana i znudzona życiem wyższych sfer, on zatwardziały uwodziciel bez serca. Urozmaiceniem ich życia są wszelkiego rodzaju intrygi towarzyskie. Celem podstępnego duetu zostaje młoda panna Cecylia de Volanges, dziewczyna wychowana w klasztorze, której jedyną winą jest to, że została narzeczoną mężczyzny, który wzgardził wdziękami markizy de Merteuil. Naiwna dziewczyna szybko poddaje się obcym wpływom, a w czasach kiedy reputacja panny była wszystkim, wystarczyło drobne potknięcie, by zrujnować sobie przyszłość.

Jak to mówią, strzeż mnie Boże od przyjaciół, bo z wrogami poradzę sobie sam. Cecylia de Volanges była produktem swoich czasów – naiwną panną trzymaną pod kloszem, która zatraciła instynkt samozachowawczy. Jej zbytnia ufność w uczciwość innych ludzi stała się przyczyną jej zguby. A Merteuil i Valmont? No cóż, wrednych i fałszywych kreatur nie wyprodukował XXI wiek. Trzeba im jednak przyznać - przynajmniej mieli jakiś charakter. Paskudny, owszem, ale na pewno nie można ich nazwać bezbarwnymi owieczkami w stadzie. Być tak wyrachowaną manipulatorką też trzeba umieć.

Rozczarowało mnie jednak zakończeni...

× 19 | Komentarze (1) | link |
@Anna_GP
2020-02-15
7 /10
Przeczytane

 Ach! Co za historia!

Książka niezwykła w doskonałym tłumaczeniu Boya-Żeleńskiego.

Niestety mam dość odmienne zdanie od wielu innych oceniających. Największą sympatię wzbudzili we mnie bohaterowie negatywni - byli prawdziwi, tacy jacy jesteśmy naprawdę. I chociaż dużo złego nawyczyniali to nie mogłam im nie kibicować :) Przynajmniej nie wiało nudą.

Bardzo, bardzo, bardzo rozczarowało mnie zakończenie. Rozumiem, że musiało być politycznie poprawne, ale książka straciła na tym ogromnie! Gdybym miała talent literacki zapisałabym swoje własne :)

Tak zupełnie na marginesie - bardzo wyrażnie widać w Niebezpiecznych związkach jak puste i próżniacze było zycie w ówczesnych czasach. 

× 7 | Komentarze (1) | link |
@Tanashiri
2019-11-13
10 /10
Przeczytane

Markiza de Merteuil, piękna kobieta z wyższych sfer zostaje odtrącona przez kochanka, Gercourta. Mężczyzna postanawia się ustatkować, poślubiając młodziutką wychowankę klasztoru Cecile de Volanges.
Wzburzona markiza chce za wszelką cenę zemścić się na Gercourcie, dlatego postanawia namówić swojego byłego kochanka, z którym w chwili obecnej pozostaje w przyjacielskich stosunkach, wicehrabiego Valmonta aby uwiódł panne de Volanges.
Valmont grzecznie odmawia, pozostając na wsi u ciotki pani de Rosamonde, u której przebywa również prezydentowa de Tourvel.
Prezydentowa jest dobrą przyjaciółką ciotki Valmonta, w chwili kiedy rozgrywa się akcja powieści oczekuje na powrót męża z podróży. Jest również kobietą piękną, młodą i nad wyraz skromną, pobożną i cnotliwą.
I to właśnie ją Valmont wybiera jako obiekt swojego uwiedzenia, wiedząc, że jest niedostępna. On jest jednak łowcą, i nie przeraża go, że zdobycie względów pięknej prezydentowej zajmie mu wiele czasu. Dla niego jej uległość po długiej drodze zdobywania będzie największą nagrodą.
Tymczasem markiza de Merteuil wiedząc, że Valmont jest zajęty uwodzeniem prezydentowej de Tourvel bierze sprawy w swoje ręce i będąc bliską przyjaciółką matki Cecylii, pani de Volanges zaprzyjaźnia się również z córką. Kiedy Cecylia zauważa, że markiza jest jej przychylna, zwierza się jej, że zakochała się z kawalerze Dancenym.
Sama markiza nawiązuje romans z Dancenym, młodym i jurnym młodzieńcem.
Kiedy Valmontowi zdaje ...

× 5 | link |
@beata87
2019-11-17
10 /10
Domowa biblioteczka

Genialna powieść epistolarna. Klasyka XVIII-wieczna. Niby banalne historie splecionych losów kilkorga ludzi z arystokracji - prym w miłosnych grach salonowych wiodą markiza de Merteuil i wicehrabia de Valmont. Gry, które podejmują, wpływają na życie i reputację wielu osób, ale nie obchodzi to cynicznych bohaterów. Zabawy erotyczne to jedyna rozrywka dużej części arystokracji francuskiej doby Oświecenia. Listy oddają mentalność i charakter tej epoki, są świadectwem cynizmu, egzaltacji i dwulicowej moralności. Czyta się rewelacyjnie. Polecam!

× 3 | link |
@Evocatora
2012-07-13
10 /10
Przeczytane

Czytałam tę książkę powoli, nie dlatego, że nie była interesująca. O nie! Czytałam powoli, z powodu języka. Języka który jak najbardziej pasuje do ówczesnych czasów jaki i kraju urodzenia pisarza. Bardzo kwiecisty styl wypowiedzi, bogaty w ozdobniki, przepełniony uroczymi frazesami i zwrotami grzecznościowymi. Niewątpliwie wzbogaca to książkę. Autor skupia się tylko na głównej intrydze, czasem któraś z postaci wtrąci jakąś dygresje, ale nie uświadczymy, żadnych opisów przyrody, pomieszczeń itp. Mnie to nie przeszkadza. Postacie są stworzone idealnie. Informacje o nich są starannie odważone. Twórca przekazuje tylko to co ważne by odpowiednio zrozumieć przekaz powieści oraz motywacje bohaterów.

× 2 | link |
@basiaa
2011-06-11
10 /10
Przeczytane

Doskonała książka.Genialnie ukazuje do czego może doprowadzić intryga i chęć zemsty.Zarówno książka , jak i film z Malkovichem w roli głównej , zasługują na najwyższą notę !!!

× 2 | link |
@karolcia.p
2010-02-23
3 /10
Przeczytane Mam

Doceniam kunszt pisarski Laclosa, pomysł na fabułę i sposób prowadzenia akcji, pomimo to nie potrafię zachwycać się tą książką. Uważam,że niektóre listy są nudne, za długie i nie wnoszą niczego nowego do treści. Nie mogę również oprzeć się wrażeniu,że pisząc je autor wzorował się na ,,Nowej Heloizie''.Filmu niestety nie oglądałam,ale postaram się szybko to nadrobić.

× 1 | link |
@Faledor
2014-06-16
10 /10
Przeczytane domowa biblioteczka

Mimo, że forma listów nie jest popularną, ale w tym przypadku całkowicie uzasadnioną formą. Książkę czytałam z wypiekami na twarzy, mimo, że brak bezpośrednich dialogów. Akcja cały czas, w odpowiednim tempie idzie do przodu. Ilość bohaterów pierwszoplanowych ograniczona, drugoplanowi występują sporadycznie. Żałuję, że już skończyłam czytać!

× 1 | link |
@lipshit
2009-03-22
Przeczytane

Fabularnie jest genialna. Uważam, że jednak osiemnastowieczna proza epistolarna nie nadaje się współcześnie do czytania... Cieszę się, że została tak zgrabnie sfabularyzowana, bo nigdy nie przebrnęłabym przez tą archaiczną formę językową, by docenić genialną intrygę....

× 1 | link |
@boopoland
2008-08-15
10 /10

wspaniala ksiazka napisana w formie listow, chociaz do lekkiego czytania bym tego nie zaliczyla. dobrze ukazane spoleczenstwo wieku osiemnastego we Francji. daje 5 i polecam wszystkim!

× 1 | link |
@AnnMarie
2008-12-11
10 /10
Przeczytane

Świetna książka. Ciekawe postacie, wartka akcja - intrygi, schadzki, spotkania, a do tego cały wachlarz uczuć - miłość, nienawiść, zazdrość... Bardzo gorąco polecam!

× 1 | link |
KA
2012-10-18
5 /10
Przeczytane

Niektóre z tych listów nawet ciekawe ale ja raczej nie jestem miłośniczką książek pisanych w takiej formie.Znowu muszę powiedzieć, że wolę ekranizację tej książki.

| link |
@MalyMol
2009-08-30
Przeczytane

Świetna książka... Każdy musi ją przeczytać. Film bardzo mi się podobał, najbardziej pod względem obsady... John Malkovich, Glenn Close i Michelle Pfeiffer...

| link |
ME
2010-04-17
10 /10
Przeczytane na mojej półce

Mnie czytało się lekko poza samym końcem, który był całkiem zaskakujący. Świetna książka, kupując ją nie miałam pojęcia, że tak mi się spodoba.

| link |
@olga
2008-05-18
10 /10
Przeczytane

Genialna książka, której niezwykłość nie polega tylko na tym, że w całości składa się z listów. Wysmakowana literatura najwyższych lotów.

| link |
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Co za pewność siebie u tego człowieka, który ośmiela się zasypiać spokojnie, gdy obrażona przezeń kobieta nie zemściła się jeszcze.”
× 1
#
“Słowo "przewrotna"(...) jest to po słowie "okrutna" najsłodszą nazwą dla ucha kobiety.”
× 1
#
“Kobiety tzw. sercowe,(...) głupiątka, które w dzisiejszym kochanku nie umieją widzieć jutrzejszego wroga.”
× 1
#
“Zbyt mało byłaby warta moja miłość, gdyby nie była warta, aby proszono o nią.”
× 1
#
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Małe kobietki
Małe kobietki
Louisa May Alcott
7.7/10
Wiek niewinności
Wiek niewinności
Edith Wharton
7.7/10
Duma i uprzedzenie
Duma i uprzedzenie
Jane Austen
8.9/10
Wichrowe Wzgórza
Wichrowe Wzgórza
Emily Brontë
8.6/10
Szkarłatna litera
Szkarłatna litera
Nathaniel Hawthorne
7.9/10
Określana mianem pierwszej wielkiej amerykańskiej powieści psychologicznej „Szkarłatna litera” to p...
Czerwone i czarne
Czerwone i czarne
"Stendhal"
8.2/10
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl