Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji

Dorota Folga-Januszewska
Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Tom 24. serii wydawniczej „Muzeologia”, prezentującej interdyscyplinarne studia z zakresu muzeologii, rozumianej szeroko jako nauka o współczesnych muzeach, ich filozofii, etyce, misji, metodach działań, praktyce, zadaniach czy wykorzystywanych technologiach.

Muzea obok gromadzenia, ochrony i eksponowania zbiorów wypełniają różnorodne funkcje społeczne, odgrywając znaczącą rolę w budowaniu więzi z ludźmi i licząc się z ich doświadczeniem. Nowe role muzeów początku XXI wieku, odkrywają kolejne obszary praktycznych rozwiązań funkcjonowania instytucji kulturalnych w społeczeństwie, przygotowują grunt dla struktur społecznych m.in. ułatwiają komunikację międzyludzką, pomagają zrozumieć siebie w otaczającym nas środowisku, naszą przeszłość i jej wpływ na nasze życie.

Trudno nie zgodzić się z tezą autorki, którą zamyka swe rozważania: że najistotniejsza zmiana, jaka dokonuje się na naszych oczach dotyczy właśnie zrozumienia, że muzeum jest obszarem emocji sterowanych i reżyserowanych według pewnego klucza oraz, że sposób wyzwalania tych emocji ma rzeczywisty wpływ na dobrostan pojedynczych osób i różnych społeczności na całym świecie oraz na sposób porozumienia-komunikacji między nimi.

Publikacja stanowi niezwykle ważny głos w dyskusji o roli emocji w działalności i kształtowaniu nowoczesnego muzeum, kierunkach jego rozwoju oraz rozszerzających się obszarach oddziaływania, które, jak wykazała Autorka, poprzez liczne nawiązania do kultury antycznej, przywołania i analogie, w dużej mierze są powrotem do początków idei muzeów i pierwszych form ich działalności.

Książka dostępna na stronie https://sklep.wilanow-palac.pl/ oraz w księgarni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Data wydania: 2022
ISBN: 978-83-66104-95-2, 9788366104952
Wydawnictwo: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
Seria: muzeologia
Stron: 256
dodana przez: agn.bielecka

Autor

Dorota Folga-Januszewska
Urodzona w 1956 roku w Polsce
Dorota Folga Januszewska – historyk sztuki, muzeolog, krytyk. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się doktoryzowała i habilitowała. Profesor ASP w Warszawie, dr hab. nauk o sztuce. Kierownik Zakładu Teorii Wydziału Grafiki...

Pozostałe książki:

Antoni Rząsa. Rzeźba Henryk Tomaszewski. Plakaty 1000 muzeów w Polsce. Przewodnik Arcydzieła Malarstwa. Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu etui Ekonomia muzeum Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji Eryk Lipiński. Plakaty Extended Museum in Its Milieu Fangor. Plakaty Film Posters in Poland Garlicki Jak czytać malarstwo polskie Jan Młodożeniec. Plakaty Janusz Stanny. Ilustracje Janusz Stanny. Plakaty i okładki Józef Mroszczak. Plakaty Kajzer Kaszubskie ostoje obrazów Leonardiana w kolekcjach polskich Leszek Hołdanowicz. Plakaty Maciej Buszewicz. Plakaty Maciej Urbaniec. Plakaty Marcin Mroszczak Marcin Rząsa. Rzeźby Marcin Władyka. Plakaty Museums of Warsaw. A guide Muzea Podkarpacia. Przewodnik Muzea Warszawy. Przewodnik Muzea polskie Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Myjak Ostoja Lniski Oto sztuka polskiego plakatu Piotr Gawron. Rzeźba Piotr Młodożeniec. Plakaty Pisma o sztuce i kulturze Plakat filmowy w Polsce Rubens Salvador Dali. Ilustrator Skarby Rzeczypospolitej. Z dziejów polskiego kolekcjonerstwa sztuki w Polsce od XIII do końca XVIII wieku Stanisław Wieczorek. Plakaty Starowieyski. Plakaty Słownik encyklopedyczny muzeologii Waldemar Świerzy. Plakaty Zemła Zygmunt Januszewski. Plakaty
Wszystkie książki Dorota Folga-Januszewska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Emocjoneum. Muzeum jako instytucja emocji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat